24.05.2019
Swędzący problem – dlaczego mój kot się drapie?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Masz wrażenie, że twój kot zbyt często myje się i drapie? Nie ignoruj takiego zachowania - może świadczyć o problemach zdrowotnych.
fot. Shutterstock
Zaczyna się niewinnie: kot od czasu do czasu się drapie. Potem zaczyna robić to częściej, w ruch idą zęby, a futerko jest intensywnie wylizywane. Mruczek traci humor, jest niespokojny i nerwowy. Zaczyna tracić sierść, a z czasem na jego skórze mogą pojawiać się rany… Nie pozwól, by sprawy zaszły za daleko – reaguj na pierwsze objawy!
Co cię swędzi, kotku?
Jest dla nas oczywiste, że naturalną reakcją na świąd jest drapanie się – w końcu nam też się to zdarza. Jeśli kot robi to tylko czasami, nie ma się czym martwić. Problem pojawia się, gdy mruczek drapie się intensywnie i regularnie. To znak, że męczy go uporczywy świąd, który może być zwiastunem kłopotów zdrowotnych. Żaden odpowiedzialny opiekun nie powinien bagatelizować takiej sytuacji.
Uporczywe drapanie może być wywoływane przez różne czynniki. Najczęściej jest to reakcja na kontakt z alergenami. Mechanizm powstawania chorób alergicznych zwierząt w ogromnej większości jest związany z alergenami środowiskowymi, które przeważnie dostają się do organizmu czworonoga wziewnie, bądź przez skórę. Pozostałe przyczyny alergii to składniki pokarmowe, pasożyty oraz alergie kontaktowe.
Świąd mogą powodować:
- alergeny środowiskowe, np. pyłki leśne, roztocze kurzu domowego
- pasożyty, np. ślina pcheł
- alergie kontaktowe, spowodowane przez konkretne substancje, np. dezodoranty do dywanów, szampony czy produkty insektobójcze
- alergie pokarmowe
Zwierzęta domowe mogą cierpieć na tę przypadłość przez cały rok, jednak szczególnie daje się ona we znaki w okresie pylenia drzew i krzewów. Alergeny, czyli obce cząsteczki na które organizm zareaguje, wchodzą w kontakt z układem odpornościowym zwierzęcia. Reakcja alergiczna może być wówczas natychmiastowa, jednak istnieje możliwość wystąpienia reakcji typu późnego – po wcześniejszym uczuleniu na dany alergen.
Różne oblicza świądu
Drapanie to najbardziej oczywisty, ale nie jedyny objaw świądu u kota. Uwagę opiekuna powinny zwrócić też inne symptomy, takie jak:
- zwiększona częstotliwość pielęgnacji – wylizywanie skóry, wygryzanie sierści
- intensywne ocieranie się o różne przedmioty (należy odróżnić od typowego dla kotów znaczenia terenu zapachem)
- zmiana zapachu skóry
- wyłysienia sierści
- zaczerwienienia skóry widoczne na nieowłosionych partiach ciała
- łupież, wysypka, skóra tłusta w dotyku
- częste wymiotowanie sierścią – może wskazywać na nadmierną pielęgnację
Wszystko powyższe objawy mogą świadczyć o pogarszającym się stanie skóry zwierzęcia i skłonić opiekuna do konsultacji z lekarzem weterynarii.
Powiedz „STOP” DRAPANIU – pomóż swojemu pupilowi
Przed przystąpieniem do leczenia należy zdiagnozować kociego alergika i upewnić się, czy obserwowane swędzenie jest objawem alergii, obecności pasożytów, zakażenia bakteryjnego lub czy jest to schorzenie mieszane. Należy pamiętać, że nie zawsze można od razu określić przyczynę problemu. Często potrzebnych jest kilka wizyt, aby prawidłowo przeprowadzić diagnostykę, która przebiega metodą wykluczania innych chorób o podobnych objawach. Gdzie najlepiej udać się po pomoc? Jakie są sposoby leczenia? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź na oficjalnej stronie akcji „STOP DRAPANIU” – www.stopdrapaniu.pl.
Za pośrednictwem strony kampanii dowiesz się, jak rozpoznać objawy alergii u swojego pupila, poznasz szczegóły dotyczące metod leczenia i znajdziesz adresy sprawdzonych punktów weterynaryjnych w całej Polsce.
Organizatorem akcji jest warszawska Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne, której misją jest edukacja na temat życia i zdrowia zwierząt, a także prowadzenie badań na rzecz poprawy jakości ich życia. Celem kampanii „STOP DRAPANIU” jest zwiększanie świadomości opiekunów psów i kotów na temat alergii wśród tych zwierząt. Skala zjawiska jest ogromna, ponieważ blisko połowę czworonogów odwiedzających gabinety weterynaryjne, stanowią pacjenci z problemami skórnymi, z czego kolejna połowa to zwierzęcy alergicy. Brak leczenia może prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, znacząco obniża też komfort życia zwierzęcia.
materiał sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined