01.02.2020
Skąd koty od razu wiedzą, jak korzystać z kuwety?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Po przybyciu do nowego domu większość mruczków bez specjalnego pokazywania wie, gdzie należy załatwiać potrzeby fizjologiczne. Skąd?
fot. Shutterstock
Większość kociarzy z pewnością potwierdzi, że nauka używania kociej toalety to w przypadku mruczków zazwyczaj czysta formalność. Mało kto jednak zastanawia się, skąd koty niemal automatycznie wiedzą, jak korzystać z kuwety. Czy mają tę wiedzę zapisaną w genach?
Urodzone czyścioszki
Koty słyną z zamiłowania do czystości – poświęcają wiele czasu na pielęgnację futerka i potrafią odmówić zjedzenia posiłku z brudnej miseczki. Oczywiście, nie można powiedzieć, że nigdy się nie brudzą – w końcu lubią np. czasem wytarzać się w ziemi – ale przez większość czasu prezentują się nieskazitelnie. Zdrowy i zadowolony mruczek bez problemu używa kuwety i nie trzeba go tego specjalnie uczyć. Przeważnie wystarczy mu raz pokazać, gdzie stoi jego toaleta i w razie potrzeby sam będzie się do niej udawał. Nawet małe kociaki szybko „chwytają” ideę pudełka ze żwirkiem – w przeciwieństwie np. do szczeniaków, które wymagają systematycznej nauki właściwego załatwiania potrzeb fizjologicznych. Z czego to wynika?
Skąd koty wiedzą, jak korzystać z kuwety?
Odpowiedzi na to pytanie rzeczywiście należy szukać w kocich genach, a raczej – w instynkcie. To właśnie on nakazuje kotom zakopywać swoje nieczystości – w ten sposób ukrywają swój zapach przed innymi zwierzętami. W naturze to kluczowa kwestia bezpieczeństwa, a czasem nawet życia. Nic więc dziwnego, że ten nawyk zachowują także koty domowe (odstępując od niego tylko w niektórych okolicznościach). Kuweta wypełniona żwirkiem stwarza doskonałe możliwości do zaspokajania tej potrzeby. Można więc powiedzieć, że mruczek – gdy już ją namierzy w mieszkaniu – instynktownie uzna ją za doskonałą toaletę.
Czy w ogóle zdarzają się koty, które nie wiedzą, jak korzystać z kuwety? To bardzo rzadkie przypadki, ponieważ – jak już wspominaliśmy – chodzi tutaj o instynkt. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której kot celowo przestaje używać kuwety i załatwia się w innych punktach mieszkania. Nigdy nie wynika to ze złośliwości! Unikanie toalety przez kota zawsze świadczy o jakimś problemie – medycznym bądź behawioralnym. Trzeba jak najszybciej ustalić, w czym rzecz, by skutecznie pomóc pupilowi. Bez wizyty u weterynarza się nie obejdzie.
Czy twój kot też od razu wiedział, jak korzystać z kuwety? A może musiałeś mu trochę pomóc? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined