14.12.2017
Jak skutecznie zerwać z nałogiem? Rzuć palenie dla… kota!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeżeli zależy ci na zdrowiu kota, a palisz papierosy, to po tych badaniach zechcesz dodać zerwanie z nałogiem do noworocznych postanowień.
fot. Shutterstock
Kolejny raz mówisz „rzuć palenie”, prosisz, błagasz i robisz godzinny wykład bliskiej ci osobie na temat szkodliwości palenia papierosów, a ona i tak puszcza z dymem każde twoje następne słowo? Spróbuj podejść ją od zupełnie innej strony.
Palisz? Trujesz przyjaciela
Bardzo dużo mówi się o tym, jak bierne palenie wpływa na osoby wdychające dym tytoniowy. Wciąż jednak niewiele mówi się o tym, że problem biernego palenia nie dotyczy tylko ludzi, a również zwierząt, w towarzystwie których puszczamy dymka. Zazwyczaj, kiedy myślimy o biernych palaczach, nie przychodzi nam na myśli właśnie ten pętający się koło nogi kot. A to duży błąd, bo to właśnie koty, poprzez swoją higienę – częstsze wylizywanie futra, są zdecydowanie bardziej narażone na powikłania związane z biernym paleniem od psów.
U psów i kotów, których właściciele są palaczami, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób. Substancje toksyczne zawarte w dymie mogą uszkodzić system nerwowy zwierząt i przyczynić się do powstawania raka (szczególnie narażone są koty). Podobnie jak u ludzi dym papierosowy czyni także spustoszenie w układzie oddechowym i płucach.
Rzuć palenie dla kota
Według otrzymanych wyników badań przeprowadzonych w centrum promocji zdrowia i zapobiegania chorobom szpitala Henry’ego Forda w Detroit. 28 proc. amerykańskich palaczy zrezygnowałoby z nałogu dla dobra swego pupila.
W 2007 r. rozpoczęto badania ponad 3 tys. palaczy, którzy mają zwierzęta. Analizowano ich zachowania i czynniki mogące wpłynąć na zaprzestanie palenia. Okazało się, że gdy uświadamiali sobie, że ich koty i psy są biernymi palaczami i tak samo, jak ludziom w takiej sytuacji grozi im rak płuc i inne nowotwory wywołane substancjami uwalniającymi się w trakcie palenia, prawie jedna trzecia gotowa była rzucić nałóg! Kolejne 11 proc. deklarowało, że rozważyłoby podjęcie takiej decyzji. Nie oznacza to, że palacze bardziej niż o siebie i o swoje dzieci dbają o czworonogi. Troska o pupila stanowi natomiast dodatkowy czynnik motywujący do rzucenia papierosów.
Jeśli nie udaje ci się rzucić palenia, nigdy nie pal przy swoim pupilu. Zadbaj też, by twoje zwierzęta nie miały dostępu do papierosów lub tytoniu. Zjedzenie – nawet niedopałków – może doprowadzić do zasłabnięcia, a w skrajnych wypadkach nawet do zapadnięcia w śpiączkę lub śmierci czworonoga.
Może do listy swoich noworocznych postanowień dorzucisz rzucenie palenia? Zapewne wyjdzie to na dobre nie tylko tobie i twojemu portfelowi, ale i… najbliższemu otoczeniu!
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.03.2025
Dlaczego kot ma łyse miejsca nad oczami?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zauważyłeś, że twój kot nieco mniej sierści bezpośrednio nad oczami? A może zamiast futerka ma w tym miejscu gołą skórę? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
undefined
01.03.2025
Jak usunąć kleszcza u kota? Sprawdzone sposoby
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wizyty w gabinecie weterynaryjnym za każdym razem, gdy zwierzę złapie kleszcza, mogą okazać się zwyczajnie niemożliwe. Dlatego też każdy opiekun powinien wiedzieć, jak usunąć kleszcza u kota. Dzięki temu będzie mógł on ochronić pupila przed chorobami odkleszczowymi.
undefined
01.03.2025
Pchły u kota - wszystko, co musisz wiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pchły u kota mogą być poważnym problemem, bo zagrażają dodatkowo ludziom. Bez większych problemów rozchodzą się po domu i przenoszą na człowieka. Czy da się je łatwo zwalczyć? Czy inwazja pcheł zawsze jest nieunikniona, jeśli zwierzę je ma? Sprawdź!
undefined