KOT RAGAMUFFIN
Na pierwszy rzut oka – Ragdoll! RagaMuffin pochodzi od Ragdolla, lecz może występować we wszystkich typach umaszczenia.
Charakter rasy ragamuffin
RagaMuffin odziedziczył wiele cech charakteru po ragdollu. Idealny kot rodzinny. Wyjątkowo przyjazny i towarzyski, o zrównoważonym usposobieniu, uwielbia siedzieć na kolanach lub zwisać jak szmaciana lalka z objęć swojego opiekuna. Szybko przywiązuje się do swoich właścicieli i domaga się dużej ilości pieszczot i zabawy. Inteligentny RagaMuffin lubi bawić się aż do późnych lat życia, łatwo się uczy – chodzenia na smyczy, otwierania drzwi, leżenia i siad na komendę. Ma „psi” charakter.
Ponieważ źle znosi samotność, RagaMuffin polecany jest raczej osobom spędzającym dużo czasu w domu. Świetnie czuje się w towarzystwie dzieci, prawie nigdy nie przejawia agresywnych zachowań, uwielbia być głaskany i noszony na rękach. Nie boi się obcych, wręcz przeciwnie – RagaMuffin radośnie wita gości w drzwiach i gdyby tylko mógł, częstowałby ich od progu martini. Ta wielka ufność sprawia, że nie powinien być kotem wychodzącym – nie bez dozoru. Dopuszczalne są tylko spacery w puszorku i na smyczy. Ufa wszystkim i wszystkiemu, nawet pędzącym wprost na nich autom. Jest też gratką dla złodziei – RagaMuffin z łatwością daje się brać obcym na ręce.
RagaMuffin świetnie odnajduje się wśród innych zwierząt – lubi inne koty, psy, ptaki, gryzonie a nawet jaszczurki.
Wady i zalety rasy ragamuffin
RagaMuffin – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- źle znosi samotność
- należy pilnować jego diety – nie powinien być gruby
- średnio wymagający w pielęgnacji
- nie powinien sam wychodzić z domu – jest zbyt ufny
- trudno dostępny poza Stanami Zjednoczonymi
Zalety
- łagodny, przymilny, nie wykazuje żadnych oznak agresji
- inteligentny
- lubi branie na kolana, noszenie na rękach
- świetny kot rodzinny
- lubi dzieci
- nadaje się też seniorów
- odpowiedni nawet dla początkującego kociarza
- kocha zabawy do późnego wieku
- sierść niemal nie filcuje się i jest łatwa w pielęgnacji
- nie wykazuje niszczycielskich zapędów
- do drapania woli drapak od ludzkich mebli
Zdrowie rasy ragamuffin
Rasa RagaMuffin jest generalnie zdrowa. Kupując RagaMuffina należy żądać od hodowcy zaświadczenia weterynaryjnego z negatywnymi wynikami testów rodziców kociaka w kierunku HCM (kardiomiopatii przerostowej) i PKD (wielotorbielowatości nerek).
Żywienie
Kot rasy RagaMuffin może ważyć nawet 9 kg. Tak duże koty narażone są na problemy układu ruchu szczególnie, jeśli są przekarmiane. Dlatego RagaMuffin wymaga ścisłego przestrzegania diety, odpowiedniego dawkowania karmy i dodatku suplementów wspierających funkcjonowanie stawów.
RagaMuffin może być żywiony zarówno suchą lub mokrą karmą, jak i odpowiednio suplementowaną dietą BARF.
Pielęgnacja
Pod względem pielęgnacji RagaMuffin jest średnio wymagający. Sierść nie filcuje się, wymaga czesania raz na tydzień. Należy regularnie czyścić kąciki ich oczu – każde oko nowym wacikiem.
Historia rasy ragamuffin
RagaMuffin to rasa kota wywodząca się od ragdolla. Od niedawna dopuszcza się sierść bez odznaczeń i z oznaczeniami w innych kolorach niż u ragdolli.
Anna Baker, która na początku lat 60. wyhodowała ragdolle, zastrzegła nazwę rasy i wolno jej używać tylko dla kotów pochodzących z hodowli zarejestrowanych w International Ragdoll Cat Association (IRCA). W latach 70 i 90 XX wieku część hodowców wyłamała się z IRCA, nie godząc się z bardzo restrykcyjnym podejściem tej organizacji. Ponieważ nazwa ragdoll była zastrzeżona, swoje koty nazwali RagaMuffin.
W celu wzmocnienia rasy, koty RagaMuffin krzyżowano z kotami perskimi, himalajskimi i domowymi długowłosymi – w efekcie wygląd RagaMuffinów zaczął odbiegać od budowy typowej dla klasycznych ragdolli.
Jako odrębna rasa RagaMuffin został zarejestrowany w 1994 r. i aktualnie jest uznany przez ACFA, UFO, CFF and ICE. FIFe nie uznaje rasy RagaMuffin.
RagaMuffin w Polsce
RagaMuffin to rasa niedostępna i niespotykana w naszym kraju.
Wzorzec rasy ragamuffin
RagaMuffin – Raga Muffin – rasa nieuznana przez FIFe
- Pochodzenie: Stany Zjednoczone
- Charakter: łagodny, przyjacielski, „misiowaty”, nie wykazuje żadnych oznak agresji, bardzo ufny, inteligentny, szybko się uczy, wybitnie petfriendly
- Wielkość: duży, samce większe od samic
- Waga: 4,5-7,5 kg, samce 6-10 kg
- Wygląd ogólny: zwarta budowa ciała, rozbudowana klatka piersiowa, silne barki i krótka, szeroka i dobrze umięśniona szyja
- Głowa: duża, okrągła, policzki pełne, u samców silnie zarysowane szczęki
Uszy: zaokrąglone na końcach, ozdobione kępkami futra - Oczy: duże, w kształcie włoskich orzechów, każdy kolor jest dopuszczalny
- Tułów: wydłużony
- Ogon: długi, z gęstą sierścią
- Szata: półdługowłosa, nieco krótsza od sierści ragdolla, jedwabista, bardzo gęsta, w dotyku przypomina futerko królika, dłuższa na szyi, brzuchu, tylnych nogach i wokół pyszczka
- Maść: dozwolony każdy kolor i wzór
- Aktywność: aktywny, lubi zabawy do starości
- Odporność/podatność na choroby: odporny, może mieć tendencje do tycia
- Długość życia: 12-16 lat
- Możliwość zakupu kociaka: w Polsce brak; hodowle w Stanach Zjednoczonych
Ciekawostki o rasie ragamuffin
Najrzadsze i najbardziej pożądane są czysto białe osobniki RagaMuffina.
Kocięta rasy RagaMuffin rodzą się białe i dopiero z wiekiem nabywają właściwego koloru sierści.
Rasa ta długo dorasta. Ostateczne rozmiary i dojrzałość osiąga między 4 i 5 rokiem życia.
RagaMuffin różni się od ragdolla nie tylko kolorem sierści i oczu, ale też długością sierści (u RagaMuffina jest nieco krótsza), kształtem głowy (pełniejsze policzki) oraz kształtem oczu (kształt orzecha a nie owalne).