KOT JAWAJSKI (JAVANESE) – ORIENTALNY DŁUGOWŁOSY
Kot jawajski, inaczej orientalny długowłosy, najlepiej się czuje przebywając blisko człowieka – najchętniej spałby z nim, jadł i brał prysznic.
Charakter rasy kot jawajski
Kot jawajski (orientalny długowłosy) ma taki sam charakter i usposobienie, jak jego krótkowłosy odpowiednik – kot orientalny. To zwierzę bardzo żywe, aktywne, o dużym temperamencie. Ma miłą i ujmującą osobowość. Jest wesoły i zawsze chętny do zabawy, potrzebuje dużo ruchu i zajęcia. Nie utracił pierwotnych instynktów i świetnie poluje.
Kot jawajski mocno zżywa się z opiekunem, przez co czasami bywa zaborczy. Jest dość wymagający i trzeba poświęcić mu sporo uwagi. Źle znosi samotność, zamknięcie i pozostawienie na dłuższy czas bez opieki. Tylko przebywając w gronie rodziny czuje się dobrze i bezpiecznie. Kot orientalny długowłosy dosyć łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi, jest wścibski, ciekawski, śmiały i dosyć głośny. Zdarzają się także osobniki mniej odważne, które potrzebują więcej czasu, aby zaakceptować gości.
Kot orientalny długowłosy ceni sobie wygodę i komfort, lubi być rozpieszczany i podziwiany. Kot jawajski jest bardzo towarzyski i chętnie przebywa w kocich grupach, dobrze jednak, jeśli jego czworonożni przyjaciele są od niego spokojniejsi. Dogada się zarówno z innym kotem, jak i z psem.
Jawajczyk nie lubi niedelikatnego traktowania, dlatego nie będzie dobrym przyjacielem bardzo małego dziecka. Jest inteligentny – szybko się uczy różnych sztuczek, np. aportowania papierowej kulki, pod warunkiem że nauka sprawia mu przyjemność. Aktywny i żywiołowy, potrzebuje zajęcia. Doskonale się wspina, dlatego warto kupić wysoki drapak.
Kot jawajski źle znosi pobyt w zamknięciu. W ciepłe dni chętnie wygrzewa się na balkonie lub w ogrodzie. Łatwo nauczyć go chodzenia na smyczy, przyzwyczai się też do jazdy samochodem. Kot rasy orientalny długowłosy raczej nie oddala się zbytnio od domu i przybiega na głos opiekuna.
Wady i zalety rasy kot jawajski
Kot jawajski – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- nie dla małych dzieci, lubi delikatne traktowanie
- wymaga solidnej porcji codziennych pieszczot
- aktywny, potrzebuje sporo przestrzeni
- zalecany wysoki drapak
- źle znosi samotność
Zalety
- kot dla domatora, samotnej osoby, seniora
- niewymagający w pielęgnacji
- uczuciowy i towarzyski
- silnie wiąże się z opiekunem
- dobrze znosi podróże
- inteligentny, szybko się uczy, np. aportowania, chodzenia na smyczy
- akceptuje inne koty i psy
Zdrowie rasy kot jawajski
Podobnie jak inne rasy z grupy orientów, kto orientalny długowłosy narażony jest na wadę genetyczną – postępujące zwyrodnienie siatkówki PRA (Progressive Retinal Atrophy), inaczej PRD (Progressive Retinal Degeneration). Chore koty jawajskie nie powinny być dopuszczane do rozrodu, aby nie przenosić wad dalej na potomstwo.
Żywienie
Kot jawajski (orientalny długowłosy) wymaga zbilansowanej karmy dostosowanej do jego wieku, aktywności i stanu zdrowia. Kota tej rasy można karmić zarówno wysokiej jakości karmami gotowymi o dużej zawartości białka zwierzęcego, jak i domową dietą typu BARF. Posiłki przygotowywane w domu muszą być uzupełnione o niezbędne suplementy.
Pielęgnacja
Pielęgnacja kota rasy orientalny długowłosy jest bardzo prosta. Jedwabisty włos nie kołtuni się i łatwo go wyczesać. Należy kontrolować stan uszu i w razie potrzeby przecierać je wacikiem nasączonym specjalnym płynem. Powinniśmy również bezwzględnie przestrzegać kalendarza szczepień.
Historia rasy kot jawajski
Kot jawajski jest długowłosą odmianą kota orientalnego. Wyhodowano go, krzyżując koty balijskie (długowłosa odmiana syjamów) z krótkowłosymi kotami orientalnymi. Barwa ich sierści odpowiada umaszczeniu kotów orientalnych, z kolei długą szatę odziedziczyły po balijskich rodzicach.
Wbrew nazwie rasa nie pochodzi z Jawy, lecz została nazwana tak na cześć wyspy sąsiadującej z Bali – po uznaniu kota balijskiego.
Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) uznała kota jawajskiego w 1988 r. 1 stycznia 2004 roku FIFe przemianowała kota jawajskiego na kota orientalnego długowłosego – takiej nazwy używa też kilka innych federacji felinologicznych.
Kot jawajski w Polsce
Kot orientalny długowłosy (jawajski) nie jest rasą popularną w Polsce. Znacznie częściej spotkać można jego krótkowłosego kuzyna.
Wzorzec rasy kot jawajski
Kot jawajski – javanese – Koty syjamskie i orientalne – IV kat. wg FIFe
kod EMS: JAV
- Pochodzenie: Wielka Brytania
- Charakter: przyjazny, towarzyski, zabawowy, inteligentny, ciekawski, nie tak dominujący jak syjam
- Wielkość: średniej wielkości
- Waga: 2,5-5 kg
- Wygląd ogólny: pełen gracji, smukły, zgrabny, sprężysty i elegancki w ruchu
- Głowa: średniej wielkości, długa i klinowata; czoło płaskie
- Nos: nos prosty i długi, bez przełomu
- Uszy: duże, szerokie u podstawy, spiczasto zakończone
- Oczy: lekko skośnie osadzone, w kształcie migdałów, zielone
- Szyja: smukła, długa, elegancka
- Tułów: wydłużony, smukły, szczupły, zgrabny; sprawia eleganckie wrażenie; kończyny długie, muskularne – tylne nieco dłuższe od przednich; stopy małe i owalne, z poduszeczkami zabarwionymi odpowiednio do umaszczenia
- Ogon: długi i cienki
- Szata: bardzo delikatna i jedwabista, bez podszerstka, nie tak gęsta, jak u innych ras półdługowłosych; krótka na głowie i kończynach, dłuższa na bokach tułowia i brzuchu, na ogonie tworzy pióro
- Maść: hebanowa (czarna); hawańska (brązowa); niebieska; liliowa; cynamonowa; płowa; ruda; kremowa; szylkretowa we wszystkich podstawowych kolorach; tabby (pręgowana) i srebrzysta tabby w czterech odmianach (marmurkowa, tygrysia, cętkowana, z tickingiem dzicza), przy obu rodzajach umaszczenia wymagany znak litery M na czole; dymna we wszystkich podstawowych kolorach
- Odporność/podatność na choroby: w rasie występuje postępujące zwyrodnienie siatkówki
- Długość życia: 15-20 lat
- Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak
- Cena kota z rodowodem: 4500 zł
Ciekawostki o rasie kot jawajski
Kot jawajski bywa też nazywany mandarynem lub kotem orientalnym długowłosym.
Pewnym problemem jest wciąż uzyskanie u jednobarwnych osobników jednolitego koloru włosów na całej ich długości – niepożądane są cieniowanie, prążki i znaczenia. U kociąt występują często smugi na sierści, które z wiekiem powinny zanikać. Aby uzyskać długi włos, mandaryny kojarzy się między sobą albo łączy z kotami orientalnymi krótkowłosymi, syjamskimi (powinny nieść gen długiego włosa) lub balijskimi.
Koty jawajskie muszą mieć tęczówki zielone – im bardziej kolor jest intensywny, tym lepiej.