KOT CHAUSIE
Chausie (czytaj: czausi) to hybryda kota domowego z azjatyckim dzikim kotem błotnym, Jungle Cat.
Charakter rasy chausie
Chausie są wyjątkowo aktywne i odważne. Przywiązane do swoich opiekunów, wybitnie towarzyskie. Bardzo inteligentne. Szybko się uczą – potrafią nauczyć się otwierać drzwi i szafki. Chausie są wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. Uwielbiają być w centrum wydarzeń.
Dla Chausie obecność człowieka w domu jest bardzo ważna. To nie jest kot dla tych, którzy całe dnie spędzają poza domem. Gdy się nudzą, potrafią być niszczycielskie. Nie są wskazane do domu z małymi dziećmi – jeśli pozwalamy przebywać tym kotom z dziećmi, to tylko pod kontrolą opiekuna.
Koty rasy Chausie po swoich dzikich przodkach odziedziczyły nie tylko wygląd, ale też zamiłowanie do biegania, polowań i skoków (to dla tych skłonności były trzymane przez starożytnych Egipcjan). Raczej nie powinny być wypuszczane samopas na zewnątrz – jest duże ryzyko, że nie wrócą. Należy zapewnić im dużo interaktywnych zabaw.
Wady i zalety rasy chausie
Kot chausie - jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- nie nadaje się dla dzieci
- tylko na doświadczonego kociarza
- wypuszczony swobodnie na dwór może uciec – lepiej wyprowadzać go na smyczy
- nie lubi samotności
- znudzony może być niszczycielski
- wysoka cena
- rasa rzadka
- duże różnice w wielkości i wyglądzie poszczególnych osobników
Zalety
- niewymagający w pielęgnacji
- przyjazny i towarzyski
- bardzo inteligentny
- szybko się uczy
- uwielbia wszelką aktywność, zabawy
Zdrowie rasy chausie
Rasa Chausie jest generalnie silna i zdrowa. Kotom tym sporadycznie przytrafiają się alergie pokarmowe i choroby zapalne jelit wynikające z podawania niskiej jakości diety.
Żywienie
Koty Chausie będące krzyżówką z dzikimi kotowatymi charakteryzują się nieco krótszym przewodem pokarmowym. Z tego względu niektóre osobniki źle tolerują dietę zawierającą składniki pochodzenia roślinnego. Najlepszym sposobem żywienia kota rasy Chausie jest podawanie mu surowych posiłków ułożonych zgodnie z zasadami diety BARF.
Pielęgnacja
Pielęgnacja kota Chausie jest łatwa – wystarczy przeczesać sierść raz w tygodniu. Opiekun kota tej rasy powinien także regularnie kontrolować stan oczu i uszu pupila. U niektórych Chausie konieczne może być przycinanie pazurów - do tego zabiegu należy przyzwyczajać kota już od pierwszych tygodni życia.
Historia rasy chausie
Felis chaus (Jungle cat, kot błotny), czyli dziki przodek rasy Chausie, zamieszkiwał oryginalnie północną Afrykę, Azję południowo-Zachodnią aż do Indii i dalej do Tajlandii.
W domach starożytnych Egipcjan mieszkały i kot błotny i kot nubijski. Kota błotnego zabierano na polowania, uwieczniano na malowidłach, wreszcie mumifikowano. Jego spiczaste duże uszy, smukła i pełna gracji sylwetka sprawiły, że stał się pierwowzorem posążków bogini Bastet. Często też dochodziło do samoistnych krzyżówek między kotem domowym i kotem błotnym.
Nie przypadkiem Chausie powstał w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie są znani z fascynacji dzikimi kotowatymi. Hodują w domach serwale, żbiki, karakale i inne dzikie koty. Program wyhodowania Chausie miał na celu zaproponowanie łagodniejszej alternatywy – kotów o wyglądzie dzikich, ale o charakterze w pełni domowych kotów.
Pierwsze osobniki Chausie wyhodowano w latach 60 i 70 XX wieku. Program zarzucono i wrócono do niego w latach 90. Pierwotnie używano do krzyżówek z kotem błotnym wielu różnych ras kota domowego (m.in. koty bengalskie, egipskie mau, orientalne krótkowłose, ocicaty, zwykłe koty krótkowłose oraz koty abisyńskie), ostatecznie jako jedyne dopuszczalne uznano krzyżówki z kotem abisyńskim i kotem krótkowłosym. Jako Chausie uznawane są pokolenia od F3.
Rasa zarejestrowana w TICA w 1995 roku, w pełni przez nią uznana (status Championship) 1 maja 2013 roku. Nie jest uznana przez FIFe.
Kot Chausie w Polsce
Pierwsze Chausie sprowadziła do Polski w 2008 roku poznańska hodowla Walhalla*PL.
Wzorzec rasy chausie
Kot Chausie – chausie – rasy nieuznane przez FIFe
- Pochodzenie: Stany Zjednoczone
- Charakter: przyjazny, zabawowy, inteligentny, szybko się uczy, towarzyski
- Wielkość: średni do dużego, dwa razy większy od kota domowego, porównywalny wielkością do Maine Coona; kocury wyraźnie większe od kotek
- Waga: 7-11 kg
- Wygląd ogólny: wysoki, smukły, pełen elegancji, gibki, stworzony do biegania
- Głowa: dość duża, w kształcie klina, czoło wysokie, wypukłe; mocny podbródek; wysoko osadzone kości policzkowe
- Nos: średni do szerokiego
- Uszy: duże, wysoko osadzone, szerokie u podstawy, zaokrąglone na końcach, czasem z pędzelkami na końcach
- Oczy: wyraziste, średniej wielkości, owalne, preferowane złociste lub żółte; dopuszczalne orzechowe lub jasnozielone
- Tułów: wysoko osadzony, wydłużony, zgrabny, o ładnie zaznaczonej muskulaturze; sprawia eleganckie wrażenie; klatka piersiowa szeroka, kończyny długie, o średnio grubym kośćcu, tylne dłuższe od przednich; stopy średniej wielkości, okrągłe
- Ogon: umiarkowanie gruby, stosunkowo krótki (2/3 długości tułowia)
- Szata: gęsta, krótka i przylegająca, podszerstek delikatny, a włosy okrywowe twarde
- Maść: dopuszczalne są trzy rodzaje umaszczenia: czarne (solid black), złocisto-brązowe (brown ticked tabby) i srebrzysto-czarne (silver tipped); to ostatnie występuje tylko u abisyńczyków i chausie; na pyszczku i ogonie znaczenia tabby, brzuch może być jaśniejszy i cętkowany; u kociąt często widoczne paski lub plamki na futrze; zanikające z wiekiem
- Odporność/podatność na choroby: dość odporny, rzadko choruje
- Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak
- Cena kota z rodowodem: od 4000 zł
Ciekawostki o rasie chausie
Chausie zwany jest też: Jungle Curl, Stone Cougar, Mountain Cougar. Wygląda jak miniaturowa puma. Jest kotem wręcz stworzonym do biegania i skakania. Potrafi skoczyć pionowo w górę na wysokość 2 metrów.
Hodowcy starają się utrzymać u tych kotów cechy występujące u dzikich pobratymców, to znaczy wielkość i silną budowę, wyraźne pędzelki na uszach oraz czarne, złociste lub srebrzyste umaszczenie – przy równoczesnym charakterze domowego mruczka.
Męskie osobniki pokolenia F1 (pierwsza krzyżówka domowego kota z kotem błotnym) do pokolenia F4 są zwykle bezpłodne. Dopiero koty od pokolenia F3 mogą brać udział w wystawach. Najczęściej do krzyżówek używa się kota abisyńskiego z racji podobnego umaszczenia i aktywności do kota błotnego. Abisyńczyki są jednak zdecydowanie mniejsze.
Koty Chausie długo rosną i dojrzewają – pełną wielkość osiągają około 2-3 roku życia.