KOT OCICAT
Ocicat tot o umaszczeniu dzikiego kota, ale charakterze typowego domowego mruczka. Kot tej rasy jest przyjazny, miły i energiczny.
Charakter rasy ocicat
Pomimo dzikiego wyglądu, ocicat jest kotem łagodnym, o średnim temperamencie. To kot o miłym usposobieniu, energiczny, wesoły, chętny do zabawy. Oddany właścicielowi, chodzi za nim jak cień i towarzyszy we wszystkich codziennych czynnościach. Jest ciekawski i inteligentny, szybko przyswaja domowe reguły i lubi uczyć się sztuczek, np. aportowania. Ocicat ma silny charakter i bywa uparty, ale jednocześnie dosyć chętnie się podporządkowuje. Nie lubi przesadnej czułości i zwykle sam decyduje o tym, kiedy chce być głaskany. Kocury rasy ocicat są zwykle wielkimi pieszczochami, wylewnymi nawet wobec obcych osób. Kotki są z natury bardziej nieufne i potrzebują więcej czasu, aby zaakceptować gości.
Ocicat nie jest konfliktowy i dobrze czuje się zarówno w obecności innych kotów, jak i psów. Przystosuje się do stałego przebywania w mieszkaniu, jeśli będzie miał do dyspozycji otwartą przestrzeń – nie lubi być zamykany i izolowany od rodziny. Źle znosi samotność, dlatego jeśli właściciel spędza dużo czasu poza domem, powinien postarać się o towarzystwo dla swojego pupila. Ocicat nadaje się dla rodzin z dziećmi, choć trzeba pamiętać, by maluchy nauczyć odpowiedniego obchodzenia się ze zwierzętami.
Wady i zalety rasy ocicat
Ocicat – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- ma silny charakter, bywa uparty
- nie jest zbyt wylewny w okazywaniu uczuć
- sam decyduje, kiedy ma ochotę na pieszczoty
- źle znosi samotność
Zalety
- nadaje się zarówno dla dzieci jaki i osób starszych
- towarzyski i łagodny
- niewymagający w pielęgnacji
- przywiązuje się szczególnie mocno do jednej osoby
- akceptuje inne koty i psy
Zdrowie rasy ocicat
Ocicat to rasa generalnie zdrowa. Podobnie jak inne rasy z grupy orientów, koty rasy ocicat narażone są na wadę genetyczną – postępujące zwyrodnienie siatkówki PRA (Progressive Retinal Atrophy), inaczej PRD (Progressive Retinal Degeneration). Chore koty nie powinny być dopuszczane do rozrodu, aby nie przenosić choroby dalej na potomstwo.
Żywienie
W żywieniu kota rasy ocicat stosować można karmy gotowe z wysoką zawartością mięsa i podrobów, a także dietę BARF uzupełnioną o niezbędne suplementy. Dieta powinna być dostosowana do wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia zwierzaka. W przypadku kotów kastrowanych warto stosować karmy o obniżonej kaloryczności, które zmniejszą ryzyko nadwagi.
Pielęgnacja
Szata kota rasy ocicat bardzo prosta w pielęgnacji. Kot ten w zasadzie nie wymaga czesania, w okresach linienia trzeba jednak podawać mu specjalną pastę, która rozpuści sierść połkniętą przez niego w trakcie toalety. Trzeba też kontrolować uszy i przycinać pazury.
Historia rasy ocicat
Ocicat to rasa powstała z połączenia kota syjamskiego i abisyńskiego. W doskonaleniu rasy brały udział także koty amerykańskie krótkowłose. Pierwsze kocię tej rasy przyszło na świat w 1964 roku w Stanach Zjednoczonych.
Pierwszą hodowczynią kotów rasy ocicat była Virginia Daily z Michigan, która chciała stworzyć koty syjamskie o umaszczeniu abisyńczyków. W pierwszym pokoleniu uzyskała kociaki przypominające koty abisyńskie, w drugim natomiast wśród kociąt znalazł się także jeden nakrapiany. Córka hodowczyni nadała mu przezwisko „ocicat”. Kot ten został wykastrowany i sprzedany jako niewystawowy. Okazało się jednak, że wśród kociąt pochodzących po tych samych rodzicach coraz częściej pojawiały się nakrapiane maluchy. Hodowczyni uznała więc, że dalszą hodowlę prowadzić będzie właśnie w kierunku utrwalenia tego nakrapiania.
W ślad za Virginią poszli inni hodowcy, którzy również zaczęli łączyć ze sobą koty abisyńskie i syjamskie. Jeden z hodowców wprowadził do rasy także geny kota amerykańskiego krótkowłosego, co zaowocowało dodatkowym, srebrnym umaszczeniem kociąt i nieco bardziej krzepką budową.
Rasa ocicat została wstępnie uznana przez CFA i zaprezentowana na wystawie w 1987 roku. W ślad za tą organizacją poszły także inne organizacje, sprawiając, że rasa ocicat znana jest obecnie na całym świecie. Koty te zdobyły ogromne uznanie wśród miłośników dzikiego wyglądu połączonego ze spokojnym temperamentem.
Ocicat w Polsce
W Polsce pierwsze ocicaty pojawiły się w 1997 roku. Rasa ta jednak nie jest zbyt popularna w tym kraju.
Wzorzec rasy ocicat
Kot ocicat – ocicat – III kat. FIFe Koty krótkowłose i somalijskie
kod EMS: OCI
- Pochodzenie: Stany Zjednoczone
- Charakter: przyjazny, towarzyski, przywiązany do opiekuna, inteligentny, ciekawski, silny charakter, lubi zabawy
- Wielkość: średniej wielkości
- Waga: 4-8 kg
- Wygląd ogólny: elegancki, smukły, zgrabny, dobrze umięśniony
- Głowa: w kształcie zmodyfikowanego klina, o szerokiej żuchwie, długość równa szerokości; pyszczek jest szeroki, broda silna
- Nos: krótki, lekko garbaty u nasady, z nieznacznym przełomem
- Uszy: średniej wielkości, wysoko osadzone i dość szeroko rozstawione
- Oczy: duże, w migdałowatym kształcie, nieco ukośnie ustawione; każdy kolor z wyjątkiem niebieskiego
- Szyja: smukła, długa, elegancka
- Tułów: średni do długiego, dobrze umięśniony ale nie masywny, gibki, zgrabny; klatka piersiowa mocna, dobrze rozwinięta; kończyny średniej długości; stopy mocne, zwarte, owalne
- Ogon: dość długi, nieznacznie zwężający się na końcu
- Sierść: krótka, lśniąca, delikatna, ściśle przylegająca do ciała, składająca się z włosów o kilku ciemniejszych pasmach; ciemne pasma tickingu powinny być wyraźnie odgraniczone od jaśniejszego tła; zbyt duża ilość podszerstka jest niepożądana
- Maść: ticking abisyński w sześciu podstawowych odmianach kolorystycznych: brązowej, czekoladowej, liliowej, płowej, niebieskiej i cynamonowej; dodatkowo wszystkie mogą wystepować w odmianach srebrzystych (silver); dokładnie oddzielone, ciemne cętki w tonacji dopasowanej do jaśniejszego tła, na czole znak “M”
- Odporność na choroby: duża
- Długość życia: 13-17 lat
- Możliwość zakupu kota w Polsce: tak
- Cena kota z rodowodem: 2500-3000 zł