KOT HIMALAJSKI (COLORPOINT)
Kot perski colorpoint, inaczej kot himalajski lub khmerski, to rasa powstała ze skrzyżowania kota perskiego z syjamskim.
Charakter rasy kot himalajski
Miłośnicy tej odmiany uważają, że wyróżnia ją spokój i dostojeństwo persa, połączone z energią syjama. Kot himalajski ma średni temperament, jest zrównoważony, łagodny, o przyjaznym i miłym usposobieniu. Mocno przywiązuje się do domowników, ale nie jest natrętny i nie nadużywa cierpliwości opiekunów.
Niezbyt skoczny kot himalajski nie wspina się i nie wykazuje niszczycielskich skłonności. Będzie dobrym przyjacielem dla dziecka, ponieważ nie okazuje agresji, a nadmiernie niepokojony po prostu się oddali. Colorpoint jest towarzyski i dobrze czuje się w grupie, ale może być także jedynym pupilem w rodzinie. Chętnie zaprzyjaźni się z psem. Jak wszystkie persy jest z natury domatorem i nie domaga się wychodzenia na zewnątrz.
Wady i zalety rasy kot himalajski
Kot himalajski – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- bardzo wymagający w pielęgnacji
- możliwa wrodzona wada nerek (PKD)
- możliwe wady zgryzu
- łzawiące oczy wymagają szczególnej uwagi
- nie nadaje się raczej na kota wychodzącego
- sierść łatwo ulega sfilcowaniu
Zalety
- łagodny i miły w obejściu
- spokojny domator
- świetnie sprawdza się w felinoterapii
- nadaje się dla dzieci oraz osób starszych
- może być jedynakiem
- łatwo akceptuje inne koty i psy
- lubi zabawy
Zdrowie rasy kot himalajski
Ze wzgędu na bliskie spokrewnienie z kotami perskimi, wśród kotów himalajskich może zdarzać się wrodzona wielotorbielowatość nerek (PKD). U kotów himalajskich pojawić się mogą także wady zgryzu, nadmierne łzawienie oczu, problemy z oddychaniem z powodu skrócenia nosa oraz dziedziczne postępujące zwyrodnienie siatkówki (na szczęście to ostatnie nie prowadzi do ślepoty, jak bywa to u kotów abisyńskich).
Żywienie
Kot himalajski wymaga wysokiej jakości pożywienia o dużej zawartości białka zwierzęcego. W żywieniu kota tej rasy stosować można zarówno pełnoporcjowe karmy suche i mokre, jak i dietę typu BARF. Samodzielnie przygotowywane posiłki należy uzupełnić o odpowiednie suplementy.
Karma dla kota rasy himalajskiej powinna być dostosowana także do indywidualnych potrzeb zwierzaka, wynikających z jego wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Ze względu na skrócony pysk, który może utrudniać zwierzakowi jedzenie z głębokich naczyń, karmę dla kota himalajskiego należy podawać na płaskich talerzach.
Pielęgnacja
Pielęgnacja szaty u kota himalajskiego jest pracochłonna i musi być systematyczna, ponieważ gęsty, miękki podszerstek łatwo się kołtuni (można używać specjalnego pudru ułatwiającego rozczesywanie). Do czesania trzeba przyzwyczajać już małe kocięta, gdy ich sierść nie wymaga jeszcze intensywnych zabiegów. Trzeba również pamiętać o przemywaniu oczu, ponieważ z powodu skróconego nosa, mają one tendencje do nadmiernego łzawienia. Systematycznie sprawdzamy również uszy i przycinamy pazury.
Historia rasy kot himalajski
Początki rasy kot himalajski sięgają roku 1931, kiedy to Virginia Cobb i Dr. Clyde Keeler rozpoczęli eksperymentalny program, w którego efekcie narodziły się pierwsze persy colourpoint, nazwane „Newton’s Debutante”. W latach 50 XX wieku w Kanadzie Ben Borrett rozpoczął podobny program hodowlany. Znaczący wpływ na powstanie rasy kot himalajski miała również Marguerita Goforth.
Kot perski colorpoint, nazywany bywa także himalajskim (od rasy królików o podobnym umaszczeniu), znany jest od kilkudziesięciu lat. Pierwotnie nie było długowłosych kotów z genem odpowiadającym za powstawanie kolorowych znaczeń. Nowa odmiana powstała dzięki świadomej ingerencji człowieka. Hodowcy skojarzyli kota syjamskiego, który wniósł kolorowe znaczenia, z kotem perskim, prawdopodobnie czarnym lub niebieskim. Pierwsze próby podjęto już w 1924 r., ale szczegółowe programy hodowlane opracowano dopiero w latach 30. XX w.
Początkowo efekty nie były zadowalające. Udało się co prawda uzyskać pożądane umaszczenie, ale ogólna budowa i szata pozostawiały wiele do życzenia. Okrywa włosowa była zbyt krótka i rzadka, tułów znacznie wydłużony, a ogon cienki; wiele zastrzeżeń wzbudzał także kształt głowy. W następnych pokoleniach dodawano prawdopodobnie już tylko krwi kotów perskich, choć niektórzy uważają, że być może udział w tworzeniu colorpointa miał również kot birmański.
Krzyżowanie z persami o różnych umaszczeniach zaowocowało pojawieniem się oznaczeń w wielu kolorach. Odmianę ulepszano przez wiele lat i w końcu udało się uzyskać u himalajczyka budowę ciała i kształt głowy takie, jak u pozostałych kotów perskich. Angielski Związek Hodowców Kotów (GCCF) uznał oficjalnie rasę kot himalajski w 1955 r.; w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano go w 1957 r.
Kot himalajski w Polsce
W Polsce istnieje kilka hodowli kotów himalajskich. Rasa ta nie jest jednak tak popularna, jak persy czy syjamy.
Wzorzec rasy kot himalajski
Kot perski colorpoint – kot himalajski – himalayan cat – Koty egzotyczne i perskie – I kat. FIFe
kod EMS: PER
- Pochodzenie: USA
- Charakter: spokojny, łagodny, przyjazny
- Wielkość: dość duży
- Waga: 3,5-7 kg
- Wygląd ogólny: dobrze umięśniony, o mocnej budowie, ciało powinno sprawiać wrażenie zaokrąglonego
- Głowa: masywna i szeroka
- Uszy: małe, nisko osadzone, zaokrąglone na końcach, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny
- Oczy: okrągłe, duże, szeroko rozstawione, niebieskie
- Nos: krótki
- Tułów: masywny, mocny; kończyny mocne, o grubych kościach, stopy małe, owalne
- Ogon: obficie owłosiony, niezbyt długi i zaokrąglony na końcu
- Szata: długa, gęsta, lekko odstająca od ciała, podszerstek dobrze rozwinięty, na piersi i karku tzw. lwia grzywa, obfite portki na udach
- Maść: znaczenia typu syjamskiego, które występują na części twarzowej głowy (oznaka powinna zaczynać się na wysokości uszu i rozciągać aż na poduszeczki z wąsami), uszach, kończynach i ogonie; plamki lub białe włosy są niedopuszczalne; barwa zasadnicza waha się od prawie białej po ciemny beż i powinna wyraźnie odcinać się od znaczeń. Znaczenia w kolorach: brązowym (sealpoint), niebieskim (bluepoint), czekoladowym (chocolatepoint), liliowym (lilacpoint), rudym (redpoint), kremowym (creampoint), szylkretowym (tortiepoint), pręgowanym (tabbypoint)
- Odporność/podatność na choroby: średnia, kot delikatny, wymagający
- Długość życia: 14-18 lat
- Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak
- Cena kota z rodowodem: 2000-4000 zł
Ciekawostki o rasie kot himalajski
Aby zachować efektowne, kontrastowe umaszczenie colorpointy kojarzy się głównie pomiędzy sobą, choć sporadycznie dopuszcza się też krzyżowanie z jednobarwnymi osobnikami.