28.12.2021
Ptaki TV. Jak stworzyć kotu ptasią telewizję?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek cierpi na brak rozrywki? Połącz przyjemne z pożytecznym i zacznij dokarmiać ptaki! Kot będzie miał co obserwować przez szybę, a ty pomożesz skrzydlatym przyjaciołom.
fot. Shutterstock
Największy wróg kotów? Nuda. Jednym ze sposobów, aby jej zapobiegać, jest zapewnienie pupilowi dostępu do odpowiednio zabezpieczonego okna. Możesz też sprawić, że miejsce to będzie dla kota jeszcze bardziej atrakcyjne. Jak? Zamontuj karmnik i zacznij dokarmiać ptaki.
Jak zrobić prosty karmnik z butelki?
Najprostszy karmnik można zrobić z dużej plastikowej butelki po wodzie mineralnej. Wystarczy wyciąć otwór w dolnej części (nie za nisko, by ziarno się nie wysypywało) i przyczepić patyk, by ptaki miały na czym wygodnie usiąść. Taki karmnik dobrze zabezpiecza pokarm przed zamoknięciem.
Gdzie umieścić karmnik?
Twój kot obserwuje ptaki zza szyby, ale pamiętaj, że inne mruczki wychodzą nawet zimą, no i są jeszcze koty wolno żyjące. Dlatego karmnik trzeba umieścić w takim miejscu, by nie miały do niego łatwego dostępu – nie należy go zwłaszcza mocować na płocie, w pobliżu daszku, szopy czy na drzewie z rozłożystymi, grubymi konarami, które są dla kota jak schody. Najlepiej postawić go na wysokiej nóżce na środku trawnika. A i tak trzeba sprawdzać, czy nie odwiedza go jakiś intruz – tak jak pewna orzesznica, o której było niedawno głośno, bo tak się najadła ziarnem, że utknęła w karmniku.
Czym dokarmiać ptaki?
Ulubione menu wielu ptaków, w tym wróbli, to słonecznik (niesolony!) czy orzechy laskowe (lubią je np. sikorki). Gotowe mieszanki kupimy w sklepach zoologicznych i marketach (także online). Sporo ptaków lubi owoce (np. jemiołuszki, sójki, kosy, szpaki czy kawki), dlatego warto się przyjrzeć, które gatunki nas odwiedzają. Pomogą w tym aplikacje, np. BirdID, rozpoznająca ptaki po zdjęciu (są także aplikacje identyfikujące je po śpiewie). Możemy też częstować ptaki pestkami z jabłek, gruszek i arbuza.
Czego nie podawać?
Gdy nagle spadł śnieg i nie zdążyliśmy jeszcze kupić ziarna, kruszymy na parapet chleb… A to nie najlepszy wybór. Można nim co najwyżej uzupełniać posiłki ptaków. Z naszego menu lepiej podać im płatki owsiane. Sikorki kojarzymy przy kawałku zawieszonej słoniny – jednak słonina solona lub wędzona, którą najczęściej kupujemy w sklepie, może im zaszkodzić! Jeśli więc nie mamy naturalnej słoniny, lepiej zawieśmy kulę tłuszczową.
Jak przygotować samemu kulę tłuszczową?
Kule tłuszczowe możemy kupić gotowe (często już w siatce, w której się je wygodnie wiesza) lub zrobić samemu. Najprościej stopić kawałek słoniny (niesolonej i niewędzonej!), a gdy przestygnie, zmieszać z ziarnem dla ptaków. Potem formujemy kule i wkładamy je w siatkę o dużych oczkach (np. po warzywach). Gotową kulę możemy również serwować w specjalnym karmniku: ażurowym lub z metalowym „rożnem”, na który da się także nadziewać np. całe jabłka (wpiszmy do wyszukiwarki frazę „karmnik na kule tłuszczowe” lub „karmnik na jabłka”).
Do kiedy karmić?
Pamiętajmy, co mówił lis w „Małym Księciu”: na zawsze stajemy się odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy. Jeśli zaczęliśmy dokarmiać ptaki, musimy robić to do wiosny. One liczą na jedzenie od nas! Wyjeżdżamy na święta czy ferie? Poprośmy sąsiada, by nas zastąpił, zostawmy mu karmę – to przecież niewielka fatyga. Jedzenie musi się znaleźć w karmniku codziennie o tej samej porze – aż do marca! Latem ptaków nie dokarmiamy, by nie zaburzać ich naturalnych instynktów i nie powodować przejadania się.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
03.03.2024
Koty w Disneylandzie – magia dzieje się po zmroku!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Mało kto wiem, że w Disneylandzie – parku tematycznym inspirowanym Myszką Miki – tak naprawdę królują… koty! Po zmroku dzieje się tu prawdziwa magia.
undefined
21.11.2023
Tak wygląda życie typowego kociarza zimą. Sprawdź, czy to o Tobie!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jak wygląda zima z perspektywy kociarza, który musi dbać o swojego podopiecznego? Co warto wiedzieć o tym szczególnym okresie w roku? Sprawdźmy!
undefined
12.11.2023
Orangey – kot, który jadał śniadania u Tiffany’ego
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Dwukrotny zdobywca zwierzęcego Oscara, jedna z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie kocich aktorów. Grał u boku Audrey Hepburn i Jan Sterling. Świetnie odnajdywał się zarówno w rolach dramatycznych, jak i komediowych. Kapryśny i genialny. Oto Orangey – prawdziwa legenda Hollywood.
undefined