15.12.2023
Jak nie narażać kota na przedświąteczny stres?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przygotowanie świąt pochłania mnóstwo energii i często powoduje stres. Jak oszczędzić tego naszemu pupilowi? Przedświąteczny stres nie jest mu potrzebny.
fot. Shutterstock
Przedświąteczne zamieszanie może udzielić się naszemu pupilowi. Kot doświadcza wtedy wielu niecodziennych sytuacji. Drzewko choinkowe kusi go, by na nie wskoczyć… Ciężko mu się powstrzymać od zabawy przedmiotami służącymi do pakowania prezentów. Ponadto domowy pęd i zamieszanie są dla niego odczuwalne, niezależnie od tego, czy jest to kociak, czy kot senior. Co zrobić, by przedświąteczny stres nie dotknął naszego kota?
Świąteczne rozpraszacze
Musisz być przygotowany na to, że twój kot będzie naturalnie ciekawy wszystkich świątecznych dekoracji i niecodziennych zwyczajów. Szczególnie jeśli jest młody. Kociak może zainteresować się bardzo nieoczywistymi obiektami. Tego rodzaju zachowaniem może być żucie igieł drzewka choinkowego.
Pomocna może okazać się tutaj specjalna trawa dla kotów. Warto ją zakupić, szczególnie na okres świąteczny, dla każdego kota, bez względu na wiek. Pomoże to w uchronieniu mruczka przed żuciem igieł z choinki – wyjaśnia Jacqueline Munera, certyfikowana kocia behawiorystka z Companion Animal Sciences Institute.
Specjalistka radzi także zweryfikować toksyczność wszystkich świątecznych roślin, które mamy zamiar wyeksponować w domu. W tym jakże słynnej w tym okresie gwiazdy betlejemskiej. Zdrowie naszego pupila jest ważniejsze niż chwilowa dekoracja mieszkania. Zawsze można uczynić dom ładniejszym w bezpieczny dla mruczka sposób.
Jeśli twój pupil unika świątecznych dekoracji, może oznaczać to, że jest nieco przytłoczony zmianami zaprowadzonymi w otoczeniu. Spróbuj go uspokoić i pozwól przyzwyczajać się do środowiska we własnym tempie. Uważaj, gdy twój kot jest ospały, wymiotuje lub ma biegunkę. Może to być oznaka tego, że zwierzę zjadło coś, czego nie powinno, np. obfite świąteczne jedzenie pozostawione bez opieki. Wówczas trzeba jak najszybciej zabrać pupila do weterynarza.
Kocie zwyczaje
Koty mogą także strącać ozdoby z dolnych gałęzi drzewka. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w miękkie, wypchane ozdoby i umieścić je na najniższych gałązkach. Niektóre mruczki mogą zdejmować kokardy z prezentów i chować je gdzieś, np. za poduszkami na kanapie. Zwierzaki lubią też drzemać pod choinką, między prezentami.
Koty mogą naprawdę cieszyć się tym, że są jakoś zaangażowane i tym, że na swój sposób eksplorują tę niezwykłą przestrzeń. Szczególnie jeżeli robią to co roku – mówi Jacqueline Munera.
Wychodząc naprzeciw kocim zabawom, warto wieszać swoje najcenniejsze ozdoby na najwyższych gałęziach. Natomiast „bezpieczne” ozdoby należy umieścić na dole, tak by twój kot mógł się nimi bawić i cieszyć się drzewkiem bez ryzyka uszkodzenia czegoś, co jest dla ciebie ważne. Uważaj na wszelkiego rodzaju wstążki lub inne ozdoby przypominające sznurek (takie jak łańcuch choinkowy). Mogą zaklinować się w żołądku bądź jelitach zwierzęcia. Jeżeli podejrzewasz, że twój kot połknął coś takiego, od razu zabierz go do lekarza.
Starsze koty świętują inaczej
Koci seniorzy mogą spędzać święta spokojniej. Gdy kot przyzwyczai się do corocznej świątecznej wrzawy, to już później w któreś z kolei święta będzie spokojniejszy. Może to być związane ze stopniową utratą słuchu i wzroku.
Wbrew pozorom mniej wyostrzone zmysły czasem stają się błogosławieństwem. Kot, który zawsze czuł się niekomfortowo przy głośnej świątecznej muzyce lub wśród krzyczących gości, z wiekiem może przestać słyszeć wyraźnie, przez co automatycznie będzie mniej zestresowany – opowiada behawiorystka.
Jacqueline Munera podkreśla także, iż starszy kot może nie interesować się drzewkiem choinkowym lub suto zastawionym stołem z powodu fizycznych ograniczeń. Dlatego trzeba to zrozumieć i, jeśli twój kot w podeszłym wieku wycofuje się w spokojne miejsce, z dala od świątecznej wrzawy, to pozwól mu być samemu. Nie przynoś go do salonu, w którym biesiadujecie z rodziną. Nie przymuszaj go do siedzenia na kolanach cioci czy siostrzeńca. Tak jak gorsze możliwości fizyczne kota mogą sprawdzić, że uroczystości będą mniej stresujące, tak pewne zmiany poznawcze mogą sprawić, że podwyższony poziom aktywności stanie się przytłaczający dla starszego zwierzaka.
Jeżeli twoi goście nalegają na interakcję z kocim seniorem i wydają się go denerwować, zapewnij mu miejsce na relaks w cichym, oddzielnym pokoju. Daj przybyłym do zrozumienia, że muszą uszanować kocią potrzebę zaszycia się w spokojnym miejscu.
źródło: Catster
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined