13.12.2023
Czy koty mogą mieć problemy emocjonalne?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Obserwując wokalizację czy mowę ciała, możesz dowiedzieć się, jak czuje się twój mruczek. Okazuje się bowiem, że również u kotów możliwe są problemy emocjonalne.
fot. Shutterstock
Zakres emocji kotów może obejmować „wyższe uczucia”, takie jak: gniew, szczęście, smutek, lęk czy zdziwienie, które niektórzy z nas kojarzą tylko z ludźmi. Ale czy mruczki posiadają też bardziej złożone emocje, jak: zazdrość, współczucie czy miłość? Czy problemy emocjonalne u kotów to powszechne zjawisko?
Czy koty kierują się tylko instynktem?
Prawda jest taka, że geny kotów niewiele się zmieniły w ciągu tysięcy lat udomowienia – nadal są mniej lub bardziej dzikie. Mimo że mają wiele wspólnych cech z dużymi kotami, domowe mruczki są również źródłem komfortu i towarzystwa dla milionów osób na całym świecie. I chociaż w ich zachowaniu instynkt wciąż odgrywa istotną rolę (motywuje je do polowania, łapania, zabijania, a ostatecznie konsumowania swoich ofiar), to nie opierają się wyłącznie na nim. Choć więcej mówi się o osobowościach i emocjach psów, to koty są tak samo wielowymiarowe i inteligentne, ale swoje emocje wyrażają na różne sposoby.
Czym są emocje?
Emocje są złożoną odpowiedzią psychologiczną i fizjologiczną na subiektywne doświadczenia. Amerykański psycholog Robert Plutchik w latach 1960-1980 wprowadził tzw. teorię emocji. Dzieli ona emocje na osiem podstawowych, które w toku ewolucji naturalnie się rozwinęły. Choć teoria emocjonalnego koła została opracowana dla ludzi, to przedstawia również emocjonalny obraz kociego świata, w którym nie są one ani białe, ani czarne.
Na przykład twój kot może czuć się dobrze lub źle, kiedy do rodziny dołącza nowy kociak. Słodki mruczek, którego wziąłeś ze schroniska, może zostać powitany jako przyjaciel, albo może być źródłem frustracji. Reakcja twojego kota na nowego członka rodziny, w postaci radości lub złości, jest reakcją emocjonalną. Mruczek może również okazać bardziej złożone uczucie zazdrości. Jeśli kot pokocha nowo przybyłego, będziesz mógł zaobserwować współczucie, a nawet miłość, kiedy twój mruczek będzie przytulał i wylizywał nowego towarzysza.
Czy wiek lub płeć wpływają na emocje kotów?
Opiekunowie kotów zauważyli, że starsze koty są mniej szczęśliwe i częściej wyrażają takie emocje, jak rozczarowanie, a nawet smutek. Radość i energiczność zdecydowanie bardziej kojarzone są z młodymi kotami. Ponadto większość kociarzy przyznaje, że kocurki są „łatwiejsze w obsłudze”, za to kotki częściej przejawiają takie emocje, jak zazdrość czy obraza.
Czy koty mogą mieć problemy emocjonalne?
Tak jak ludzie, mruczki mogą stać się niespokojne. Problemy emocjonalne u kotów wynikają z różnych stresujących sytuacji, które mają miejsce w ich najbliższym otoczeniu. Objawiają się one na różne sposoby – kot może nagle zacząć załatwiać się poza kuwetą, stać się agresywny bądź zacząć się izolować.
Jeśli zauważysz, że twój z dnia na dzień zaczął się wycofywać, jego zachowanie uległo zmianie, udaj się do lekarza weterynarii, by wykluczyć chorobę.
Problemy emocjonalne u kotów, czyli niewystarczająca stymulacja
Problemy emocjonalne u kotów często wynikają z tłumienia ich naturalnych instynktów. Mruczki jako drapieżniki muszą mieć możliwość polowania – niewychodzącym futrzakom zastępują to zabawki. Jeśli koty nie otrzymują wystarczającej dawki stymulacji i zabawy, mogą pojawić się u nich problemy behawioralne, takie jak: drapanie mebli, nadmierna wokalizacja, chodzenie za opiekunem krok w krok czy atakowanie innych zwierząt, które znajdują się w domu. Znudzone koty często się też chowają, by znienacka rzucić się np. na stopy opiekuna.
Aby zlikwidować ten problem, wystarczy codziennie poświęcić kotu czas na zabawę, która dodatkowo przyczyni się do zwiększenia więzi między opiekunem a zwierzęciem.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined