27.10.2017
Jak pomóc kotu znaleźć dom? Udostępnij jego zdjęcie!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Fotka fotce nierówna. Niektóre zdjęcia lepiej pomagają kotom - które?
fot. Shutterstock
Oglądanie w internecie zdjęć słodkich mruczków odstresowuje. Ale to nie jedyny powód, dlaczego warto udostępniać kocie fotki. Zyskują też koty czekające na adopcję.
Jak pomóc kotu znaleźć dom?
Im więcej obrazków z kotami udostępniają internauci, tym więcej zwierząt ludzie zabierają ze schronisk – policzyli twórcy strony Petfinder, bazy danych kilkunastu tysięcy schronisk dla psów i kotów w USA.
Zdjęcia i filmy ze zwierzętami skutecznie poruszają emocje i wyobraźnię miłośników zwierząt i – zachęcają do ich adopcji. Według ankiet, które przeprowadzili twórcy Petfinder, ponad 82 procent osób, które zdecydowały się na wzięcie kota ze schroniska, kierowało się ogłoszeniami na portalach społecznościowych ilustrowanymi zdjęciami zwierząt.
Oglądanie zdjęć skraca czas w schronisku
Internet wpływa nie tylko na liczbę adoptowanych kotów, ale również na długość przebywania zwierząt w schronisku. Kot zwykle spędza w przytułku od jednego dnia do 126 dni. Po wrzuceniu ogłoszenia ze zdjęciem mruczka jego okres bezdomności się skraca, przy czym zauważono zależność między liczbą dni czekania na adopcję a liczbą lajków pod fotografią. Zwierzęta, które „polubiono” więcej niż raz, znajdowały dom średnio w 9 dni, z kolei koty, które „nie zdobyły” lajków, czekały na adopcję zwykle ok. 23 dni.
Szybkość adopcji zależy m.in. od umaszczenia kotów – białe i kremowe czekają na adopcję poniżej 10 dni, z kolei czarne (źle wychodzą na zdjęciach) i tygryski (zbyt pospolite) – średnio 22 dni. Kolejnymi czynnikami są wiek – im młodsze, tym szybciej znajduje dom, oraz płeć – kocurki opuszczają schronisko po 19 dniach, kotki – po średnio 22.
Baw się, kotku!
Co ciekawe, jeśli na zdjęciu znajdują się zabawki, którymi kot jest zainteresowany, internauci chętniej klikają i lajkują post z ogłoszeniem i to także te z pręgowanymi i starszymi zwierzętami.
Zaskakuje za to fakt, nie ma znaczenia, w jaki sposób fotografowane jest zwierzę – czy zdjęcie obejmuje tylko głowę, czy cały tułów, albo czy zrobione jest z profilu, czy może kot patrzy w aparat – nie wpływa to na długość oczekiwania na adopcję.
Ważne za to jest, by zdjęcie było dobrej jakości. Ładne zdjęcia kotów rządzą!
źródło: psmag.com, newsweek
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined