01.06.2020
Jak się opiekować osieroconym kociakiem?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Może się zdarzyć, że los postawi na twojej drodze kocią sierotkę. Odchowanie takiego malca jest dużym wyzwaniem, ale ileż daje satysfakcji! Jak to zrobić?
fot. Shutterstock
Osierocone kocię wymaga specjalnej troski. Wiadomo, że najlepszą opiekę takiemu maluszkowi zapewni mu jego mama. Niekiedy jednak kotka z różnych przyczyn nie jest w stanie odpowiednio zaopiekować się swoimi kociętami. Wtedy z pomocą przychodzi… człowiek. Opieka nad osieroconym kociakiem jest wyzwaniem, ale ostatecznie przynosi dużą satysfakcję.
Upewnij się, czy kocię ma mamę
Zanim zechcesz pomóc, najpierw upewnij się, że maluszek na pewno jest pozostawiony sam sobie. Może kotka oddaliła się tylko na chwilę, aby poszukać jedzenia lub się czegoś przestraszyła? Musisz mieć stuprocentową pewność, że kocię zostało osierocone. Jeśli będzie czyste i dobrze odżywione – nie zabieraj go, ponieważ jego mama na pewno jest gdzieś w pobliżu, nawet jeżeli chwilowo jej nie widzisz. Dla pewności, obserwuj maluszka przez ok. 1-2 godzin.
Określ wiek kociaka i zapewnij mu opiekę
Kocięta otwierają oczy między 7. a 14. dniem życia. Jeśli oczy są zamknięte, kocię będzie wymagać opieki przez całą dobę. Idealnie, gdyby udało się znaleźć karmiącą kocią mamę albo choć kotkę, która zapewni ciepło swojego ciała i wylizywanie malucha. Tobie pozostanie karmienie.
Nie oddawaj malucha do schroniska. Osierocone kocię ma obniżoną odporność, jest bardzo narażone na zachorowanie. Jeśli nie możesz sam zapewnić mu opieki, poproś o pomoc w mediach społecznościowych, fundacje, domy tymczasowe. Pokaż kociaka jak najszybciej w lecznicy. Lekarz oceni stan zdrowia, określi termin odrobaczeń i szczepień, wdroży leczenie, jeśli będzie potrzebne. Specjalista zobaczy więcej niż ty, doradzi.
Przygotuj mu cieplutką miejscówkę
Kocię do ukończenia drugiego tygodnia życia wymaga dogrzewania. Umieść je w koszyczku lub tekturowym pudełku, dość wysokim, by nie mogło wyjść, wyściel mięciutkim polarowym kocem. Poduszka elektryczna lub termofor w futrzanym kubraczku zapewnią stałą temperaturę. Przydadzą się podkłady higieniczne.
Jak nakarmić osierocone kocię?
Kocięta zaczynają jeść pokarm stały (najpierw karmę mokrą, potem suchą) w trzecim, czwartym tygodniu życia. Wcześniej należy je dokarmiać strzykawką specjalnymi preparatami (do kupienia w lecznicy lub sklepie zoologicznym). Mleko krowie jest zbyt ubogie w potrzebne składniki i wywołuje biegunki.
Karmienie odbywa się co trzy godziny, po każdym należy masować brzuszek kota w kierunku do ogona, by pobudzić pracę jelit i pomóc w wypróżnieniu. Początkowo kociak będzie załatwiać się na podkład, gdy nieco podrośnie, wstawiaj go po masowaniu do kuwety – szybko załapie, do czego ona służy.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined