23.07.2018
12 powodów, dla których po prostu kochamy koty rosyjskie niebieskie
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie tylko ich oczy wyglądają jak klejnoty. To prawdziwe skarby w całej swojej okazałości - tylko pozazdrościć ich opiekunom!
fot. Shutterstock
Niebieskie koty rosyjskie są jedną z najpopularniejszych ras w Polsce. Uwielbiamy ich arystokratyczny wygląd i interesujące usposobienie. Są urocze, niezwykle wdzięczne i zwracają uwagę swoją nieprzeciętną urodą. Poza tym otoczone są aurą legend i tajemniczości i tak też się zachowują. Czy są hipoalergiczne? Czy naprawdę pochodzą z Rosji? O tym i o wielu innych ciekawostkach dowiecie się już za chwilę!
1. Skąd wzięły się niebieskie koty rosyjskie?
Mówi się, że są potomkami kotów trzymanych na carskim dworze. Wieść niesie, że były ulubionymi kotami rosyjskich carów. Błękit miał przynosić nie tylko szczęście, ale także umiejętności uzdrawiania! Dlatego między innymi marynarze chętnie zabierali je na swoje statki jako „amulety”. Tak właśnie „ruski” rozprzestrzeniły się po całym świecie.
2. Inteligentne koty-anioły
Prawdopodobnie wywodzą się z północnych terenów Rosji, z okolic Archangielska. Stąd przydomek „Archanioły”. To prawdopodobna teza. Ich gęste futro wskazuje na zimne warunki, w których przyszło im niegdyś żyć. Ze względu na nie, były też niestety obiektem polowań. Przez to właśnie wyrobiły sobie silny instynkt przetrwania oraz niebywałą inteligencję.
3. To koty z wiecznym uśmiechem
Ten kot ma naturalnie odwrócone usta, które sprawiają wrażenie, jakby były bez ustanku uśmiechnięte. Stąd wiele porównań do Mony Lisy Leonarda da Vinci. Wrażenie to nie kłóci się z ich charakterem.
4. Czy niebieskie koty rosyjskie są tak naprawdę niebieskie?
To jedno z najczęściej padających pytań. Otóż: tak! Są niebieskie! Niebieskość skóry łatwo jest dostrzec na wewnętrznej stronie ucha. Efektu szarości, a raczej srebrzystości dają im jasne, wręcz bezbarwne końcówki. To one ,srebrząc się, sprawiają, że kocie ubarwienie jest tak nieoczywiste. W naturalnych warunkach dawało im ono niezły kamuflaż na śniegu. W Anglii wyhodowano białą odmianę tej rasy, jednak nie zyskała popularności. Białe natomiast rodzą się wszystkie maluchy, a wybarwienie pojawia się u nich w późniejszym wieku.
5. Królewskie… podwozie
Jak na kota z carskiego dworu przystało, niebieskie koty rosyjskie są niezwykłymi czyściochami. I nie mówimy tutaj jedynie o własnej higienie. Te koty pilnują, aby porządek zachowywany był w całym mieszkaniu! A przede wszystkim w toalecie… Inaczej tam, gdzie król (w tym przypadku kot) chodzi piechotą, chodzić nie będzie w ogóle!
6. Dostojność? Mam to we krwi
To kot o arystokratycznej postawie, dystyngowany. Dopóki nie udowodnisz, że jesteś godny jego obecności, będzie trzymał się z daleka. Jego charakter jest spokojny i delikatny, ale jednocześnie czuły i przyjacielski. Wybiera sobie jednego ulubionego człowieka. Gdy pozostali członkowie rodziny zostaną zaakceptowani, również mogą liczyć na kocią miłość i lojalność. Goście jednak wciąż mogą być ignorowani. Wobec nieznanych osób koty te zachowują rezerwę. Potrzebują czasu, by oswoić się z nową sytuacją i nowymi twarzami.
7. Gracja to moje drugie imię
Ten kot porusza się z wdziękiem godnym rosyjskiej baletnicy. Przy tendencji do zwiedzania wszelkich domowych zakamarków gracja, opanowanie i wytworność ruchów bardzo się przydaje. Dzięki temu rzadko coś wymyka mu się spod kontroli, np. nasz zabytkowy wazon.
8. Doberman w świecie kotów, ale…
Jego sylwetka jest wręcz sportowa! Z tego też względu został kiedyś nazwany „kocim dobermanem”. Nie można mu odmówić zwinności. Sportowa rywalizacja nie jest mu jednak w smak – temperament tych zwierząt często wykluczał je z wystaw. Tłok, hałas, zamieszanie, towarzystwo innych ludzi bywa dla niektórych osobników nie do zniesienia.
9. Dużo miłości
Jeśli zostaniesz przez tego kota wybrany na swojego ulubieńca, to stanie się on twoim cieniem. Mimo niezależności, jaka go charakteryzuje, potrafi nawiązać z człowiekiem piękną więź. A także obdarzyć szczerym i widocznym uczuciem. Ten kot ma właściwości poprawiające nastrój i jest wspaniałym towarzyszem wszystkich czynności. Potrafi być przyjacielski również dla innych kotów, uwielbia towarzystwo i wspólne zabawy. Pozostawiony sam będzie mocno to przeżywać.
10. Dużo czesania
Jeśli planujesz zakup kota tej rasy, to od razu zaopatrz się też w kocią szczotkę, a najlepiej w dwie. Kontynuując temat dbania o toaletę, niebieskie koty rosyjskie nie zapominają także o swoim wizerunku. Uwielbiają czesanie, szczotkowanie i wszystko, co jest z tym związane.
11. Hipoalergiczne?
Niebieskie koty rosyjskie nie są hipoalergiczne. To prawda, że zrzucają mniej sierści i produkują niższy poziom uczulającego nas białka Fel d1 niż inne rasy. Mniej nie znaczy jednak wcale. Ten kot nie rozwiąże twoich problemów alergologicznych.
12. Koci budzik
Ściśle przestrzegają pory posiłków. Mają chyba wbudowany budzik! Nie boją się także komunikować, że przyszedł czas na obiad czy na pobudkę. Swój zegarek możesz śmiało wyrzucić przez okno.
Ta niebieska piękność z pewnością będzie idealnym towarzyszem dla ciebie i innych członków twojej rodziny. Otulona chmurą tajemnicy, zawsze zachowuje klasę. A jej jaskrawe, jasnozielone oczy, jedwabisty, wręcz pluszowy w dotyku dwuwarstwowy płaszcz i gibkie ciało czynią ją jedyną w swoim rodzaju. Czy ma jakieś wady? Hmmm… Absolutnie nie!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined