15.10.2017
Najpiękniejsze schronisko w Polsce
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nazywa się Dom Kota i właśnie otworzono je w Dobrej pod Szczecinem.
fot. screen gs24.pl
Dom Kota otworzył swoje podwoje dla kotów bezdomnych dokładnie 1 października br. Docelowo może pomieścić nawet 80 kotów. Jest częścią działającego od 4 lat Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej pod Szczecinem.
50 metrów szczęścia
Zaskakuje wyglądem. To architektoniczna perełka. Nowoczesna na zewnątrz i w środku. Powstała specjalnie z myślą o czworonogach.
Dom Kota to łącznie 282 metry kwadratowe, z czego ponad 50 zajmują wybiegi dla kotów.
W skład budynku wchodzą m.in.:
• część ogólnodostępna przeznaczona dla osób odwiedzających, składająca się z holu głównego,
• część pobytowa dla zwierząt, składająca się z dwóch pokoi dla kotów połączonych wizualnie z holem głównym przeszkloną witryną, pokoje wyposażono w bezpośrednie wyjścia na wybiegi zewnętrzne częściowo zadaszone, otoczone wolierami z siatki stalowej uniemożliwiającymi ucieczkę,
• część higieniczno-sanitarna i zapleczowa,
• część techniczna, dostępna z holu głównego, składająca się z pomieszczenia z kotłem pełniącego jednocześnie rolę pomieszczenia porządkowego,
• część zaplecza obsługi, składająca się z komunikacji wewnętrznej z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, trzech pomieszczeń izolatek, pomieszczenia pielęgnacji kotów, pomieszczenia na odpady, część zapleczowa dostępna tylko dla pracowników schroniska lub osób upoważnionych i oddzielona od części ogólnodostępnej wejściem dla personelu.
Z pokoi jest bezpośrednie wyjście na zewnątrz, na częściowo zadaszone wybiegi otoczone z każdej strony wolierami uniemożliwiającymi ucieczkę zwierząt. Wybiegi mają nawierzchnię zmywalną umożliwiającą łatwe czyszczenie. Zaprojektowano również trzy pokoje z izolatkami dla kotów chorych.
W Domu Kota nie ma sali operacyjnej – ta mieści się w głównych zabudowaniach schroniska w Dobrej. Jest za to pomieszczenie pielęgnacji kotów, które służy jako miejsce diagnostyki kotów, oględzin lekarskich, prostych zabiegów typu: podanie lekarstw, zmierzenie temperatury, ważenie, obcięcie pazurów, mycie, czy innych podstawowych czynności związanych z pielęgnacją kotów. Pomieszczenie pielęgnacji kotów dostępne jest wyłącznie dla personelu, a pomieszczenia izolatek są dostępne dla personelu oraz osób zainteresowanych adopcją – pod ścisłą kontrolą personelu. Zaprojektowane zostały również pomieszczenia na sprzęt porządkowy i magazynowy.
Wszystko po to, by koty mogły tu poczuć się prawie jak w domu i w godziwych warunkach czekały na nowych opiekunów.
Mogą tu trafić koty bezdomne, koty po wypadkach lub chore. Dom Kota nie będzie przyjmował kotów wolno żyjących – poza zwierzętami potrzebującymi pilnej pomocy lekarskiej (powypadkowe i chore).
Nowoczesne schronisko w niecały rok
Cała inwestycja pochłonęła 936 tysięcy złotych i powstała we współpracy czterech gmin: Kołbaskowo, Police, Dobra i Nowe Warpno. Przekazanie gruntów pod budowę miało miejsce 19 października 2016 roku. W lutym 2017 roku ukończony stawianie ścian i pokrycie dachów. Prace budowlane ukończono na przełomie sierpnia i września.
Autorami projektu są: arch. T. Kuriański, arch. G. Biedunkiewicz, arch. D. Biedunkiewicz i arch. K. Prałat. Trzeba przyznać, że stworzyli coś pięknego i wyjątkowego.
Dom Kota jest już pełen mruczków. 10 z nich już znalazło nowe domy. Dobry początek!
źródło: gminadobra24, radioszczecin
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined