08.07.2017
Najpiękniejsze kocie bliźnięta świata
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nazywają się Iriss i Abyss. Mają śnieżnobiałe futerka i są bliźniętami. Właśnie okrzyknięto je najpiękniejszymi kotami świata.
fot. instagram.com/sis.twins/
Iriss i Abyss skończyły niedawno 1,5 roku. Mieszkają w Sankt Petersburgu w Rosji.
Zostały adoptowane w dwupaku jako 3-miesięczne kocięta. Tym, co je wyróżnia, jest heterochromia, zwana też „odd-eyes” – po polsku różnobarwność tęczówek.
W przypadku Iriss i Abyss mamy do czynienia z wadą wrodzoną. Jedno oko u każdej siostry jest niebieskie, drugie – bursztynowe.
Kogo dotyka heterochromia?
Heterochromia występuje zarówno u zwierząt jak i ludzi. Najczęściej przyczyną heterochromii jest wada wrodzona, rzadziej – uraz fizyczny. Heterochromia może polegać na istnieniu inaczej zabarwionych plamek na tęczówce (heterochromia częściowa) lub na różnym kolorze całych tęczówek (heterochromia całkowita) u jednego osobnika. Najczęściej jedno oko jest niebieskie, drugie – żółte, zielone lub brązowe.
Jak to się zaczyna
Każdy kot rodzi się z zamkniętymi oczami. Oczy otwierają się po około 7 dniach od narodzin. Początkowo są zawsze niebieskie, z czasem ich zabarwienie zmienia się na docelowe – powodują to uaktywniające się komórki melanocytów – zaczynają produkować barwnik melaninę, który wędruje do tęczówek, zmieniając ich kolor.
Jeśli barwnik nie dotrze do danego oka – pozostanie ono niebieskie, pozbawione barwnika. Kolor niebieski jest efektem załamywania się światła w gałce ocznej.
Już na wczesnym etapie życia kociaka można z dużą dozą prawdopodobieństwa orzec, czy dany osobnik będzie miał różnokolorowe oczy – w takich wypadkach nasycenie błękitów jest różne w każdym z oczu.
Kolor oczu zaczyna się zmieniać u kociąt w wieku 4-6 tygodni. Ostateczny kolor kocie oko uzyskuje między 7 a 12 tygodniem życia zwierzęcia.
Kiedy się bać?
Tym, co powinno wzbudzić niepokój kociego opiekuna, jest nagła zmiana zabarwienia oka u dorosłego zwierzęcia. Należy wówczas niezwłocznie pokazać pupila zwierzęcemu okuliście.
Przyczyny nagłej zmiany zabarwienia oka u dorosłego kota
- uraz mechaniczny – zranienie gałki ocznej
- zakażenie – bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze
- systemowe – związane z ogólnoustrojową chorobą, np. cukrzycą lub nadciśnieniem
- autoimmunologiczne – związane z zakażeniem wirusem niedoboru odporności
- nowotworowe – związane z rakiem, np. czerniakiem lub chłoniakiem.
Czy każdy kot z różnym zabarwieniem oczu jest biały i głuchy?
U niektórych ras kotów heterochromia występuje częściej, należą do nich: Khao Manee, turecki van, turecka angora, kot orientalny krótkowłosy, japoński bobtail, sfinks, kot perski. Często idzie w parze z białym kolorem sierści, ale nie zawsze – występuje też u kotów pręgowanych, czarnych, rudych i biało-czarnych.
Około 30% kotów z heterochromią dotkniętych jest częściową lub całkowitą głuchotą – nie słyszy na ucho położone po tej samej stronie ciała co niebieskie oko. Poza tym wada ta nie upośledza innych funkcji organizmu. Kot widzi tak samo dobrze.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Oszustwo na kota – mieszkanka Zduńskiej Woli straciła ponad 10 tysięcy złotych!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zakupy w internecie mogą wydawać się szybkie, wygodne i bezproblemowe. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy pozorna okazja zamienia się w dramat. Tak było w przypadku mieszkanki Zduńskiej Woli, która chciała przygarnąć kota brytyjskiego „za darmo”. Zamiast czworonożnego przyjaciela, straciła ponad 10 tysięcy złotych.
undefined
21.11.2024
Podaruj ciepło i radość kotom ze schronisk – dołącz do #CharytatywnejChoinki!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy dzielimy się miłością, troską i obdarowujemy swoich bliskich prezentami. A co z tymi, którzy nie mają domu i są zdani na łaskę losu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato, możesz podarować odrobinę magii Świąt bezdomnym kotom. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, która w tym roku wspiera ponad 1300 zwierząt z 57 placówek w całej Polsce.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined