02.10.2011
Mrrrrrterapia czyli najlepszy lek na całe zło – to lek z machającym ogonem
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Miłość do zwierząt sprawia, że jesteś zdrowszy. Badania ostatnich lat wskazują na niezliczone korzyści płynące z kontaktów ludzi z ich czworonożnymi braćmi. Nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu ze zwierzętami, doświadczenia przyjaźni i miłości.
fot. Shutterstock
Miłość do zwierząt sprawia, że jesteś zdrowszy
Badania ostatnich lat wskazują na niezliczone korzyści płynące z kontaktów ludzi z ich czworonożnymi braćmi. Nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu ze zwierzętami, doświadczenia przyjaźni, miłości i bezwarunkowej akceptacji z ich strony. Bez psów, koni, kotów, królików czy świnek morskich nasze zdrowie byłoby gorsze a życie zdecydowanie smutniejsze. Zwierzak w domu zbliża do siebie członków rodziny, sprawia, że lepiej odnoszą się do siebie nawzajem. Uczy nas szczerze okazywać emocje, których tak często wstydzimy się i które ukrywamy. Pomaga znosić samotność ludziom starym, niepełnosprawnym i więźniom. Działa profilaktycznie w chorobach układu sercowo-naczyniowego, gdyż obniża ciśnienie krwi i poziom stresu. Przyspiesza rekonwalescencję po zawale serca, obniżając ryzyko kolejnego zawału. Ludzie posiadający zwierzęta są psychicznie zdrowsi i bardziej zadowoleni z życia. Posiadanie zwierząt od najmłodszych lat przez dzieci rozwija w nich uczucie empatii, wrażliwości, odpowiedzialności, opiekuńczości, kształtuje najbardziej pozytywne cechy osobowości, które procentują pózniej w życiu dorosłym.
Dobroczynne działanie zwierzęcia polega na tym, że redukuje ono negatywne uczucia w sytuacji stresowej. Oczywiście wsparcia społecznego mogą udzielać nam także inni ludzie – rodzina lub przyjaciele, lecz rola zwierząt jest szczególna, gdyż kochają one bezinteresownie, są bardziej wytrwałe, a poza tym trudniej jest zniechęcić do siebie zwierzę niż drugiego człowieka. Przede wszystkim jednak nie musimy obawiać się z ich strony oceny, co zapewnia nam komfort psychiczny.
Ludzie starsi szczególnie potrzebują wsparcia. Zwierzę pozwala im prowadzić aktywniejszy tryb życia, nawiązywać i utrzymywać kontakty z innymi ludźmi. Osoby takie rzadziej zapadają na demencję. Dzięki zwierzętom chorzy na chorobę Alzheimera nie tracą kontaktu z otoczeniem. Mają do kogo mówić i nie zamykają się w sobie. Zwierzęta redukują stres i zmniejszają uczucie samotności, zapobiegając wystąpieniu depresji, która bierze się z braku zajęcia i poczucia osamotnienia. Terapeutyczna rola zwierzęcia polega zatem na tym, że trzeba się nim zająć. Ponadto zwierzę, które wymaga opieki, nie pozwala ludziom poddać się chorobie. Człowiek czuje się wtedy potrzebny.
Kot natomiast ma tę właściwość, że zbiera z powietrza jony dodatnie-szkodliwe dla układu nerwowego człowieka. Niezależnie od tego potrafi on skutecznie neutralizować szkodliwe promieniowania żył wodnych, a kładąc się na chorym miejscu na ciele człowieka(skądś wie gdzie boli), przeprowadza swoistą termoterapię, która niejednokrotnie okazuje się o wiele bardziej skuteczna od farmakoterapii. Takie właściwości lecznicze ma tylko i wyłącznie żywy kot, ponieważ posiada odmienną niż człowiek jonizację. Ciągle jeszcze funkcjonuje bzdurna rodem z średniowiecz teoria, jakoby kocie skórki miały lecznicze właściwości. Martwy kot, czyli jego skórka, ma dokładnie takie same walory lecznicze jak wełniany szalik, albo jak ręce nieżywego bioenergoterapeuty, przyłożone do bolącego miejsca. Nieszczęsne koty giną z powodu ludzkiej niewiedzy, gdyż wciąż ten proceder handlem skórek kocich trwa.
Nierozsądne również wydaje się chowanie dzieci w sterylnych warunkach z dala od zwierząt. Tymczasem ostatnie badania wykazały, że chronienie małych dzieci przed kontaktem z sierścią psią i kocią ze względu na niebezpieczeństwo .złapania. alergii, jest niewłaściwe. Okazało się, że jeśli dziecko ma wczesny kontakt z psem lub kotem, z jego sierścią i także uczulającą śliną, niebezpieczeństwo ,że zostanie alergikiem jest znacznie mniejsze. Zwierzę dzięki właściwościom elektrostatycznym działa jak odkurzacz- zbiera z powietrza alergeny. Bądźmy otwarci-uwierzmy w to co dowodzą badania naukowe – że najlepszym lekiem na całe zło jest zwierzę.
Lek machający ogonem albo mruczący zdecydowanie zwiększa poziom serotoniny w społeczeństwie 🙂
Źródło materiału: Fundacja Zmieńmy Świat
FUNDACJA ZMIEŃMY ŚWIAT jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, utworzoną na terenie Tarnowa w 2002 roku. Fundacja nie posiada biura. Fundacja to wyłącznie wolontariusze. Cele statutowe to zapobieganie bezdomności zwierząt, edukacja prozwierzęca oraz proekologiczna. Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego (numer KRS 0000124918), dlatego wspierając fundację można skorzystać z 1% odpisów podatkowych.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Podaruj ciepło i radość kotom ze schronisk – dołącz do #CharytatywnejChoinki!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy dzielimy się miłością, troską i obdarowujemy swoich bliskich prezentami. A co z tymi, którzy nie mają domu i są zdani na łaskę losu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato, możesz podarować odrobinę magii Świąt bezdomnym kotom. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, która w tym roku wspiera ponad 1300 zwierząt z 57 placówek w całej Polsce.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined