29.05.2015
Mroczne tajemnice kocich oczu
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do nocnego trybu życia kota przystosowane są nie tylko jego oczy, ale nawet… wąsy
fot. shutterstock
Koty, podobnie jak psy, rozróżniają niektóre barwy – ale nie wszystkie. Ich oczy mają mniej czopków (komórek czułych na kolory) niż oczy ludzkie, dlatego koty widzą prawdopodobnie w tonacji pastelowej. Jest tak, ponieważ ich oczy przystosowane są przede wszystkim do polowania w półmroku, kiedy barwy i tak nie mają większego znaczenia. Za to oko kota ma znacznie więcej pręcików (komórek odpowiedzialnych za widzenie w półmroku). Ponadto na tylnej ścianie gałek ocznych kota, za siatkówką, znajduje się warstwa odblaskowa, która odbija padające na nią promienie światła z powrotem na siatkówkę. W ten sposób nawet najmniejsza ilość światła zostaje wzmocniona i maksymalnie wykorzystana.
To dzięki warstwie odblaskowej oczy kota świecą w ciemności.
Z nocnym trybem życia związany jest także kształt kociej źrenicy. Inaczej niż u ludzi i psów, koty mają źrenice pionowe, a nie okrągłe. Taki kształt pozwala bardzo precyzyjnie regulować ilość wpadającego światła – a to dlatego, że źrenica zwęża się w pionie, a powieki przymykają w poziomie. Ten mechanizm doskonale chroni czułe kocie oczy przed ostrym światłem słonecznym.
Pomimo tylu przystosowań do widzenia w półmroku kot w zupełnej ciemności – podobnie jak my – nie widzi nic. Nawet w takich warunkach nie jest jednak bezradny – w orientacji w przestrzeni pomagają mu wtedy słuch i węch oraz specjalny zmysł dotyku, którego receptorami są włosy czuciowe.
Włosy czuciowe to nie tylko umieszczone na górnej wardze wibrysy, zwane potocznie wąsami, choć to one najbardziej rzucają się w oczy. Włosy czuciowe umieszczone są także na podbródku, nad oczami, po bokach głowy i na przednich łapkach. Wąsy są z nich najgrubsze, mniej więcej dwa razy grubsze od zwykłych włosów.
Cebulki włosów czuciowych umieszczone są trzy razy głębiej niż cebulki włosów szerstnych i otoczone zakończeniami nerwowymi, które pośredniczą w przekazywaniu informacji o dotykanych przez włosy czuciowe przedmiotach i ruchach powietrza.
Dzięki wąsom kot może na przykład sprawdzić, czy dziura, przez którą chce się przecisnąć, jest odpowiednio szeroka i omijać przeszkody na swojej drodze. Wyczuwa też nimi zarysy ciała ofiary, co pozwala mu nawet po ciemku precyzyjnie zadać śmiertelny cios.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined