27.11.2009
Mormi (złoty kot azjatycki)
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty te występują w południowo-wschodniej Azji – od Himalajów po południowo-wschodnie Chiny, a także w Malezji i Sumatrze.
fot. Shutterstock
Koty te występują w południowo-wschodniej Azji – od Himalajów po południowo-wschodnie Chiny, a także w Malezji i Sumatrze.
Wygląd:
Długość tułowia wraz z głową: 75-105 cm, długość ogona: 49-56 cm, wysokość: 50-60 cm, ciężar: 7-16 kg. Możliwe umaszczenia: żółtobrązowe, jasnoszarobrązowe, ciemnobrązowe do szarego i brązowe lub szare z deseniem ciemnych plam. Uszy zaokrąglone, wierzch czarny z siwym piętnem pośrodku, za uchem szara plama. W poprzek policzków i od wewnętrznych kątów oczu ku wierzchowi głowy biegną jasne (z ciemnymi brzegami) linie. Koty ubarwione jednolicie mają ciemne plamy na brzuchu i wewnętrznych powierzchniach kończyn. Ogon długi, końcowa część od spodu biała.
Rozmnażanie:
Ciąża samicy trwa ok. 80 dni. W miocie rodzi się od jednego do trojga 250 gramowych maleństw. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 18-24 miesięcy, mogą dożyć 20 lat.
Tryb życia:
Głównym pokarmem tych azjatyckich kotów są duże gryzonie, płazy, gady, owady i ptaki, choć zdarza się też, że atakują goryle i dziki. Mormi są zwierzętami, które lubią zajmować wysoko położone miejsca obserwacyjne. Są aktywne w ciągu dnia.
Ciekawostki:
Chińczycy nazywają tego kota „żółtym lampartem”, w Birmie nazywa się go „ognistym kotem” lub „ognistym tygrysem”. Wywodzi się to od tego, iż w promieniach zachodzącego słońca czubki włosów na całym ciele kota lśnią złotą barwą.
Ochrona:
Mormi uważany jest za gatunek rzadki, choć nie znajduje się on na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zabijane się ze względu na swoje futro oraz kości używane w medycynie ludowej.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.04.2025
Czy koty wyczuwają raka? Sprawdź, jak to robią!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie ulega wątpliwościom, że koty to wspaniali ratownicy. Dzięki swoim niesamowitym zmysłom i trosce o opiekunów leczą nas na co dzień oraz w razie ataku groźnej choroby. Okazuje się także, że koty wyczuwają raka!
undefined
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined