27.11.2018
Margaj – kot, który umie naśladować małpy
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Margaje to przepiękne koty, które wyróżniają się niesamowitymi umiejętnościami. Niestety, grozi im wyginięcie…
fot. Shutterstock
Margaj (znany też jako ocelot nadrzewny) to mały, dziki kot z Ameryki Południowej. Niektórzy jednak uważają, że w tym zwierzaku tkwi nie tylko kocia natura. Przyrównuje się go także do… papugi i wiewiórki.
Margaj – kot o niezwykłych umiejętnościach
Margaj to nieduży kot żyjący w Ameryce Południowej i Środkowej. Kiedyś występował także w Ameryce Północnej, lecz obszar jego występowania wciąż się zawęża. Wyróżnia go coś więcej niż wyjątkowa uroda. To znakomity łowca, który wykorzystuje do swoich polowań zaskakujące umiejętności. Nie jest wprawdzie tak skuteczny, jak mały kotek czarnołapy lecz i tak zaskakująco świetnie mu to wychodzi. Często mylony jest ze swoim kuzynem – ocelotem. Różni się jednak od niego zarówno wyglądem, jak i trybem życia.
Niczym wiewiórka
To chyba najlepszy drzewołaz wśród kotów. Na drzewo każdy kot umie wejść – pomyślisz, ale nie każdy jednak potrafi przeskakiwać z korony na koronę, oszukując grawitację. Margaj rozczapierza palce i dzięki temu w szybującym stylu przemieszcza się między gałęziami. Pokonuje w ten sposób nawet do 4 metrów! Margaj potrafi też zawisnąć na gałęzi, zaczepiając się tylko jedną tylną łapą i balansując ogonem. To prawdziwy podniebny akrobata. Bez wątpienia pomagają mu w tym niewielkie gabaryty.
Nie każdy kot potrafi zejść z drzewa. Nasz bohater jest jedynym kotem, który opanował sztukę schodzenia z drzewa głową w dół, a wszystko to dzięki specjalnym stawom, które mogą się obracać o 180 stopni (podobną umiejętność posiada tylko pantera mglista).
Drzewa to ulubione miejsce bytowania tego kota. Podobnie jak ocelot, może w ogóle nie schodzić na ziemię. Śpi na drzewie, a schronienia szuka w dziuplach. Na drzewach margaje także się rozmnażają. Domek w drzewie często staje się doskonałym miejscem dla nowo narodzonego maleństwa.
Niczym papuga
Z czego słyną papugi? Z powtarzania tego, co usłyszą. Udowodniono, że margaje potrafią naśladować dźwięki wydawane przez swoje ofiary. Taka umiejętność zdecydowanie ułatwia kotu polowanie. Tubylcze ludy od dawna wiedziały, w jaki sposób polują ci spryciarze. Podstępna taktyka pozwala na zwabienie potencjalnego obiadu. Potwierdzono, iż margaj potrafi naśladować głos małej małpki tamaryny dwuczubej. Podejrzewa się jednak, że udaje także dźwięki ptaków oraz aguti.
Taka taktyka to agresywna mimikra dźwiękowa. W naturze występuje także mimikra obronna. Poprzez upodobnienie do niejadalnego albo groźnego gatunku zwierzęta bronią się przed drapieżnikami. Rodzajów mimikry obronnej jest wiele – można naśladować kształt, kolor lub zapach, można je także łączyć. Często stosują ją owady i ryby. Mimikrę dźwiękową w formie agresywnej zazwyczaj stosują ptaki. Wśród ssaków zdarza się to niezwykle rzadko.
Król nocy
Choć margaj jest aktywny zarówno w dzień, jak i w nocy, to dużo lepiej czuje się, gdy zachodzi słońce. Na potrzeby takiego trybu życia natura obdarzyła go niezwykłym darem. Posiada największe oczy ze wszystkich małych kotowatych. Fakt ten dodaje mu niezwykłego uroku, dzięki czemu często nazywany jest najpiękniejszym dzikim kotem.
Margaj – charakterystyka
Wygląd:
Ubarwienie: od cynamonowego do złotobrązowego, na takim tle wzdłuż karku i barków biegną ciemne prążki, a wzdłuż boków trzy rzędy pasków i rozetek. Futro jest grube i miękkie. Ogon, który stanowi aż 70% długości ciała, zdobią szerokie ciemne pierścienie. Przednie łapy szerokie z bardzo długimi i ruchliwymi palcami, tylne (podobnie jak przednie) mogą się obracać wokół własnej osi niemal o 180 st. Głowa okrągła z dużymi, zaokrąglonymi uszami.
Długość ciała: do 80 cm
Długość ogona: do 50 cm
Waga: 3-9 kg
Tryb życia:
Margaje są zwierzętami typowo leśnymi, zamieszkują nizinne i górskie tropikalne lasy deszczowe, galeriowe (wzdłuż rzek) oraz bagniste sawanny. Dzięki odpowiedniej budowie ciała świetnie czują się na drzewach. Trzy czwarte życia spędzają w koronach drzew. Aktywne są głównie w nocy, nie pokonują dużych dystansów (maksymalnie 3 km na dobę).
Pożywienie:
Żywią się oposami, szczurami nadrzewnymi, wiewiórkami, ptakami, świnkami morskimi oraz małymi gadami.
Długość życia:
W niewoli mogą dożyć 15-20 lat.
Rozmnażanie:
Ponieważ terytoria margajów przypominają swego rodzaju szachownicę, zwierzętom dość trudno się spotkać. Ciąża samicy trwa około 80 dni, po czym rodzi się od jednego do maksymalnie trzech kociąt (margaje mają tylko jedną parę sutków). Zazwyczaj rodzi się tylko jedno maleństwo, a śmiertelność nowo narodzonych kociąt wynosi aż 50%. Młode ssą do ósmego tygodnia życia, po czym zaczynają jeść pokarm stały. Dojrzałość płciową osiągają w wieku dwóch lat.
Ochrona:
Jest to gatunek rzadki, dlatego znajduje się na liście konwencji o ochronie gatunków (CITES). Największym zagrożeniem dla margajów jest kłusownictwo, wycinanie lasów i zmniejszający się obszar życia. Bardzo trudno kontrolować ich populację, gdyż koty te z powodzeniem ukrywają się przed ludźmi. Statystyki mówią, że na 100 km2 terytorium przypada tylko 5 osobników tego gatunku.
Większość pięknych dzikich kotów jest zagrożonych wyginięciem. Ich uroda zdaje się ich największym przekleństwem. Mimo tak wyjątkowych umiejętności, margaje muszą walczyć o przetrwanie. Mało kto wie, że próżność doprowadziła człowieka do stworzenia hybrydy margaja z domowym kotem. Efektem był kot bristol. Trudy hodowli i wysoka śmiertelność oraz bezpłodność urodzonych kotów sprawiły jednak, że rasa wymarła. Ostatnie osobniki zostały dołączone do hodowli kotów bengalskich dla wzbogacenia ich puli genetycznej.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined