12.01.2018
Kuweta – jak zapobiegać problemom zanim się pojawią?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta jest niezbędnym elementem kociej wyprawki. Najczęściej zgłaszanym problemem przez właścicieli jest załatwianie się kota poza kuwetą.
fot. Shutterstock
Kuweta dla kota jest koniecznością. Natomiast jednym z najczęściej zgłaszanych problemów przez opiekunów kota jest to, że ich mruczek załatwia się poza kuwetą. Jest wiele możliwych przyczyn takiego zachowania – od problemów zdrowotnych po behawioralne. Czasem winni jesteśmy my sami i nasza niewystarczająca znajomość kociej psychiki i potrzeb. Dziś skupimy się na najczęściej popełnianych błędach właścicieli, prowadzących do siusiania mruczków poza miejscami do tego przeznaczonymi.
1. Kryta kuweta, której kot się boi
Wiele kotów boi się wchodzić do zamkniętych ciasnych pudełek (patrz transporter), kryta kuweta szczególnie z drzwiczkami może im źle się kojarzyć i będą takowej unikać. Rozwiązanie – wyjąć drzwiczki z krytej kuwety, ew. zamienić ją na odkrytą.
2. Zbyt rzadko czyszczona kuweta
Nieczystości z kuwety należy usuwać przynajmniej dwa razy dziennie, a raz na jakiś czas usuwać cały żwir i dokładnie myć kuwetę – wystarczy raz na tydzień – dwa (w zależności od ilości kotów i kuwet).
3. Zbyt mała kuweta
Kuweta powinna być co najmniej półtora raza dłuższa od największego kota w domu (nie liczymy ogona), tak by kot mógł się w niej swobodnie zmieścić i obrócić.
Wiele kuwet dostępnych w handlu jest po prostu zbyt mała dla przeciętnej wielkości dorosłego kota dachowca.
4. Zbyt mała ilość kuwet
Przyjmuje się, że kuwet powinno być tyle, ile mamy kotów, plus jedna. W praktyce w domach z większą ilością kotów z uwagi na ciasnotę naszych mieszkań nie zawsze możemy na to sobie pozwolić. Rozwiązanie – większe kuwety, częściej czyszczone. Rozsądna ilość to jedna kuweta na dwa koty.
5. Zmiana rodzaju żwirku
Koty są tradycjonalistami, nie lubią zmian. Przyzwyczajone do jednego rodzaju żwiru, mogą „zastrajkować” po jego zmianie. Może nie odpowiadać im ostry żwirek silikonowy lub jego dźwięk, albo zapach żwirku „zapachowego”.
6. Nieodpowiednie (dla kota) miejsce kuwety
Kuwety stawiamy tam, gdzie dla nas jest wygodnie, rzadko mamy na uwadze preferencje kota.
Ukrycie kuwety w szafce może być wygodne dla nas, ale niekoniecznie dla kota. Jeśli kot boi się krytej kuwety, nie zaakceptuje też odkrytej kuwety schowanej w szafce, nawet jeśli będzie to hiper super modny mebel.
Do kuwety kot powinien mieć stały swobodny dostęp. Odpada zamykana łazienka.
Koty lubią mieć otwarty widok na otoczenie także w tak intymnej sytuacji, co zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa. Uwaga – nie można przesadzić w drugą stronę – kuweta ustawiona na trasie częstego przechodzenia ludzi nie będzie zbyt odpowiadać kotu.
Unikanie tych 6 błędów pomoże wyeliminować wiele przypadków pozakuwetowych kocich wpadek.
Ale nie zamyka wszystkich możliwych przyczyn problemów z kuwetą.
Zawsze należy wykluczyć możliwe problemy zdrowotne, wpływ stresu, braku kastracji itp.
Pamiętajcie, by profilaktycznie badać u swojego dorosłego kota krew i mocz co roku! Pomoże to wychwycić początkowe fazy wielu chorób, w tym niewydolności nerek.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
31.01.2025
Zespół falującej skóry u kota. Co to takiego?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Lekarze weterynarii coraz częściej mają do czynienia z nietypowymi schorzeniami, które w krótkim czasie stają się powszechne. Do takich chorób należy FHS, czyli zespół falującej skóry u kota.
undefined
30.01.2025
Strupki u kota – skąd się biorą i o czym mogą świadczyć?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Strupki u kota są oznaką kłopotów ze zdrowiem. Czasami są to poważne schorzenia, innym razem – mniej groźne dolegliwości. Nigdy jednak nie należy ich lekceważyć, gdyż nieleczone mogą się niebezpiecznie rozwijać.
undefined
29.01.2025
Nie możesz dłużej opiekować się kotem? Sprawdź, gdzie go oddać!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zmiana sytuacji życiowej, poważna choroba czy przeprowadzka mogą wymagać rozłąki z ukochanym mruczkiem. Sprawdź, gdzie możesz oddać kota, jeśli naprawdę musisz.
undefined