18.04.2018
8 rzeczy, które powinieneś zrobić ZANIM kupisz rasowego kota
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Marzysz o rasowym mruczku? Te czynności powinieneś wykonać, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie.
fot. shutterstock
Nie ulega wątpliwości, że każdy kot jest wyjątkowy – bez względu na pochodzenie. Wiejski mruczek będzie równie kochany, jak rodowodowy „arystokrata”. Są jednak ludzie, którym marzy się kupno kota rasowego. Nic dziwnego – wiele osób daje się zauroczyć kocim pięknościom, nie bez znaczenia są też konkretne cechy charakteru przypisywane przedstawicielom poszczególnych odmian. Ale czy to wystarczy? Sprawdź, co warto zrobić przed zakupem.
Kupno kota rasowego – spiesz się powoli
Niejednej osobie kupno kota rasowego wydaje się prostą sprawą – wybieramy rasę, namierzamy hodowcę i kupujemy, lub zapisujemy się na miot. Łatwe? Stop – w tym przypadku zbyt spontaniczne działanie może mieć trudne do przewidzenia konsekwencje. Pamiętajmy, że kot to nie telewizor ani samochód (choć niektóre potrafią kosztować niewiele mniej) – to żywa, czująca istota. Zanim dołączy do naszej rodziny, upewnijmy się, że jesteśmy na to przygotowani.
W przypadku kotów rasowych sprawa jest dodatkowo skomplikowana, bo tutaj w grę wchodzą – często niemałe – pieniądze. Niestety wśród hodowców zdarzają się nieuczciwi ludzie, kierujący się nie miłością do zwierząt, a wyłącznie chęcią zysku. W dodatku to tylko jedna z „zasadzek”. Sprawdź, co zrobić i na co zwrócić uwagę, zanim kupisz rasowego kota.
1. Starannie wybierz rasę
Wiele osób decyduje się na jakąś rasę jedynie na podstawie wyglądu, zapominając, że to najmniej istotny aspekt. Np. koty bengalskie, choć kuszą „dzikim” umaszczeniem i jedwabistą sierścią, są bardzo żywiołowe i potrzebują dużo aktywności – nie każdy będzie w stanie im ją zapewnić. Długowłosy pers z kolei wymaga regularnego wyczesywania i starannej pielęgnacji – czy znajdziesz na nią miejsce w codziennym rozkładzie zajęć?
Zamiast upierać się, że „jakoś to będzie”, lepiej zawczasu sprawdzić, czy będziemy w stanie zadbać o wszystkie potrzeby wymarzonego pupila. Dobrym pomysłem jest też nawiązanie kontaktu z ludźmi, którzy już mają kota wybranej przez nas rasy – w mediach społecznościowych nie brakuje grup zrzeszających miłośników poszczególnych odmian. Przemyślana decyzja pomoże nam uniknąć ewentualnego rozczarowania, a kotu – cierpienia.
2. Odwiedź wystawę kotów
To świetna okazja, by nie tylko z bliska przyjrzeć się różnym rasom, ale także porozmawiać z ludźmi, którzy mają ich przedstawicieli w domach. Na takich wydarzeniach często pojawiają się pasjonaci, którzy mogą się z nami podzielić cennymi informacjami na temat kotów. Wystawa kotów to także wydarzenie, w trakcie którego można poznać hodowców i zorientować się, którzy działają w naszej okolicy.
3. Sprawdź hodowlę
Gdy zyskasz już pewność, jakiej rasy kot interesuje cię najbardziej, starannie wybierz hodowcę. Popytaj o opinie na grupach, poszperaj w internecie – warto też osobiście odwiedzić hodowlę, by sprawdzić, w jakich warunkach funkcjonują w niej koty. Będziesz też mógł porozmawiać z hodowcą i zadać mu wszystkie nurtujące cię pytania.
Uważaj na znaki ostrzegawcze – jeśli hodowca nie będzie chciał, byś go odwiedził lub np. będzie proponował ci sprzedaż kota bez żadnej umowy, prawdopodobnie masz do czynienia z pseudohodowlą.
4. Przygotuj się na szereg pytań
Odpowiedzialny hodowca chce mieć pewność, że sprzedaje kota właściwej osobie. Z tego powodu może i powinien przeprowadzić z tobą wywiad. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, możliwe, że zostaniesz poproszony o przedstawienie pisemnej zgody właściciela na trzymanie w domu kota. Prawdopodobnie hodowca będzie chciał też wiedzieć, czy balkon i okna w twoim domu są zabezpieczone specjalną siatką. Nie ma się co obruszać – pamiętaj, że chodzi tu tylko i wyłącznie o dobro kota.
5. Rozważ kupno dorosłego kota
Wprawdzie większość ludzi marzy o rozkosznym kociątku, ale dorosły, zrównoważony kot może być równie dobrym – a w niektórych wypadkach nawet lepszych – wyborem. W niektórych hodowlach są starsze koty, które już zakończyły „karierę” – hodowcy często szukają dla nich dobrego domu i są skłonni sprzedać je w niższej cenie. Taki „emeryt” może być wspaniałym towarzyszem – trudy dorastania ma już dawno za sobą, a z pewnością będzie wdzięczny za kochającą rodzinę.
6. Sprawdź schroniska i kocie azyle
Tam też możesz znaleźć rasowe koty – porzucone przez nieodpowiedzialnych właścicieli lub uratowane z pseudohodowli. Tak, tak – los bywa okrutny nie tylko dla „zwykłych” mruczków… Z tego powodu zanim zdecydujesz się na kupno kota rasowego, upewnij się, czy czasem nie czeka na ciebie w pobliskim schronisku. A może spotkasz tam innego mruczka, który zauroczy cię tak bardzo, że z miejsca zapomnisz o wyśnionym ideale? Nigdy nie wiadomo 😉
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined