30.11.2017
Powrót do domu. W jaki sposób kot odnajduje drogę?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co sprawia, że kot potrafi odnaleźć drogę powrotną do domu, nawet został wywieziony daleko od niego?
fot. Shutterstock
Istnieje wiele historii o tym, jak koty miesiącami podróżują i bezbłędnie trafiają do domu, oddalonego nawet o setki kilometrów. Prawda, wiele z nich jest przesadzonych, to jednak rzeczywiście zwierzęta te potrafią odnaleźć drogę na znane sobie terytorium. Bezbłędny powrót do domu może się odbyć nawet niekoniecznie tą samą trasą, którą były wywożone.
Powrót do domu dzięki zmysłom
Tajemnica tego fenomenu tkwi w dobrej pamięci, świetnych zdolnościach obserwacyjnych oraz znakomitym słuchu kotów. Zwierzęta te zapamiętują szczegóły krajobrazu i charakterystyczne dźwięki z nim się kojarzące. Choć w porównaniu z ludzkim koci wzrok nie jest zbyt ostry, to zwierzaki lepiej od nas zapamiętują detale, ich położenie i kojarzą z dźwiękami danych miejsc. Mogą to być odgłosy zakładu produkcyjnego w okolicy, pociągów na stacji kolejowej, ryczenie krów, bicie dzwonów, szkolny gwar itp.
Ale nie tylko o dźwięki chodzi, bo przecież one w wielu miejscach mogą być podobne. Ważny jest też kierunek, natężenie. Dla kociego ucha słyszalne są dźwięki o częstotliwości 60 – 70 000 Hz, co oznacza, że dobrze słyszy wysokie tony, także te nierejestrowane ludzkim uchem. To, na co my nie zwrócimy uwagi, kot zapamiętuje. Ma również nieznaną nam zdolność selekcjonowania dobiegających dźwięków. Ba, potrafi też tworzyć swoistą mapę zapachową terenu. Naukowcy twierdzą również, że koty mają wyczucie pola magnetycznego Ziemi, mogą więc odbierać różnice tego pola, co też może się przydać w podróży. To tej ostatniej zdolności koty mają zawdzięczać udany powrót do domu z bardzo dużej odległości, nawet wielu setek kilometrów.
Koci Lassie
Bodajże najbardziej znanym zwierzęciem, który potrafił wrócić do domu, pokonując wiele, wiele setek kilometrów, była suczka collie imieniem Lassie. Książka Erica Knighta pod tytułem „Lassie wróć!” wzrusza nas nieodmiennie już od ponad 70 lat. Na podstawie książki powstał też serial i film. I choć sama Lassie istniała tylko na kartach powieści, życie pisze podobne scenariusze. Opisano już wiele historii psów i kotów, które wywiezione lub zagubione daleko od domu, potrafiły do tego domu wrócić. Zapewne niektóre z tych opowieści są nieco przesadzone, ale fakt pozostaje faktem – i pies, i kot posiadają swoisty barometr wbudowany w swoje ciało i pamięć. Tym barometrem są niezwykle rozwinięte zmysły, w tym najprawdopodobniej – zdolność wyczuwania pola magnetycznego ziemi.
Zmysły wyostrzają się, gdy są często w użyciu. Wiadomo, że w terenie lepiej sobie radzą koty stale wychodzące czy wręcz dziko żyjące niż te przebywające tylko w domach. Cóż, praktyka czyni mistrza.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined