09.06.2021
Kryjówki dla nieśmiałego kota, które zrobisz sam!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek jest nieśmiały i lepiej czuje się we własnym towarzystwie? Często szuka ustronnego miejsca? A może kocha wciskać się w ciasne dziury i eksplorować? W takim razie to coś dla niego!
fot. Shutterstock
Kryjówki dla kota znajdą się w każdym domu, ale co ty na to, aby stworzyć je samodzielnie? W tym artykule znajdziesz kilka naprawdę prostych inspiracji, które zachwycą twojego mruczka!
Po co robić kryjówki dla kota?
Pewnie nieraz zastanawiałeś się, dlaczego twój podopieczny tak bardzo kocha chować się i wciskać w najciaśniejsze kąty. Odpowiedzi jest kilka, ale wszystkie są równie proste. Przede wszystkim ciasna, ciemna i zamknięta przestrzeń, na przykład karton, daje mruczkowi poczucie bezpieczeństwa. Ogrodzony ze wszystkich stron nie może zostać „zaatakowany”. Ach, ta kocia przezorność – nieważne, dom czy sawanna… Ostrożności nigdy za wiele.
Innym powodem, dla którego mruczek się ukrywa, jest potrzeba odpoczynku lub wyciszenia. Nie bój się – to normalne, że czasem i on potrzebuje chwili samotności. Innym razem może potrzebować termoizolacji, czyli ogrzania lub ochłodzenia się. Widzisz? Mruczek bez schowka jest jak bez ręki… znaczy łapki! Stwórz mu więc jedną z tych kryjówek!
1. Kartonowy bunkier
O tym, dlaczego mruczki kochają kartony miłością wielką i bezgraniczną, możesz przeczytać TUTAJ. Teraz skupmy się na działaniu. Aby stworzyć ten rodzaj kryjówki dla kota, będziesz potrzebować kilku rzeczy.
- Pudełko kartonowe z pokrywką – takie jak na zdjęciu. Możesz kupić je w każdym sklepie z artykułami wyposażenia wnętrz i dobrać kolor oraz wzór pasujące do twojego mieszkania.
- Nożyk introligatorski lub dobre nożyczki.
- Coś do wyścielenia (kocyk, stary t-shirt, poduszka).
Jedyne, co musisz zrobić, to obciąć pokrywę pudełka w połowie tak, by powstał „właz”, przez który mruczek będzie mógł wejść do schronu od góry. Jeśli czujesz się sprawny manualnie, możesz pokusić się o wariację w postaci wycięcia okrągłego wejścia. Grunt, żeby część pokrywy pozostała nienaruszona i tworzyła rodzaj zadaszenia. Na koniec włóż do środka materiał, aby mruczek miał przytulnie i miękko. Z takiej kryjówki kociak będzie mógł obserwować otoczenie, w razie potrzeby szybko wyskoczyć, ale także skryć się w ciemnym miejscu.
2. Mieszkanie na półce
Pomysł może i banalny, ale jak zobaczysz zadowolenie mruczka, uznasz, że najprostsze pomysły są czasem najlepsze. Jeśli masz w domu komodę, słupek czy szafkę, na której da się zwolnić jedną półkę, nie wahaj się ani chwili. To świetne miejsce na mruczkowe posłanie. Urządzenie go zależy w 100% od ciebie. Dobrze, by znalazło się tam miękkie posłanie i jakaś skrytka – tu z pomocą znów przychodzi niezawodny karton. Idealnie byłoby, gdyby szafka była dość wysoko, ale dostęp do niej nie powinien sprawiać mruczkowi kłopotu. Możesz pomyśleć o zamontowaniu tam drabinki. Wysoko położony punkt obserwacyjny pozwoli kotu patrolować swoje terytorium i schować się przed łażącymi w tę i nazad domownikami! A jeśli chcesz naprawdę zaszaleć i stworzyć kotu własne mieszkanko, TEN ARTYKUŁ powinien cię zainteresować.
3. Posłanie pod łóżkiem
Ciemno, ciasno, bezpiecznie… tylko tak jakoś… twardo! Czy twój kot też uwielbia robić sobie kryjówkę pod łóżkiem? Zadbaj o jego komfort i stwórz mu tam wygodne posłanie. Nie musisz kombinować! Naprawdę wystarczy, jeśli włożysz pod łóżko posłanie, wyścielony koszyczek lub niski karton. Kot będzie zachwycony. Tylko nie zapomnij o tej skrytce, gdy spanikujesz, że nie ma go w całym domu! Uwaga – wielu z nas lubi zapomnieć o tym, że pod łóżkiem KURZ TEŻ SIĘ ZBIERA. Ulokowane tam posłanie kota powinno być – wraz z całą przestrzenią – regularnie odkurzanie i prane raz na jakiś czas.
To co? Która z tych opcji będzie najlepsza dla twojego kota?
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined