02.07.2024
Dlaczego koty śpią w dziwnych miejscach?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty przesypiają od 12 do 16 godzin dziennie. Być może dlatego wydaje się nam, że znają więcej pozycji i miejsc do spania, niż jakiekolwiek inne zwierzęta. Ale dlaczego wybierają ciasne pudełko zamiast miękkiej kanapy?
fot. Shutterstock
Prawdopodobnie znasz ulubione miejsce do spania swojego pupila. Czasami jednak koty wybierają na drzemkę przestrzeń, której my w ogóle byśmy nie rozważali. W końcu jak twarda umywalka może być wygodna? Albo wytłaczanka do jajek, klawiatura czy wiele innych miejsc, w których możemy znaleźć relaksujące się mruczki. Z czego to wynika? Dlaczego koty śpią w dziwnych miejscach?
Starają się kontrolować temperaturę
Jednym z powodów, dla których koty wciskają się w maleńkie pudełka, wsuwają się w głąb w szafy, drzemią na głowach czy zwijają się w umywalkach, jest regulacja temperatury ciała.
Kiedy termometry wskazują niskie temperatury, nie ma nic lepszego, niż znalezienie sobie ciepłego miejsca, aby udać się tam na drzemkę. Koty zdają się doskonale o tym wiedzieć. W zimowym okresie nierzadko można znaleźć mruczka pod przykryciem czy drzemiącego na kaloryferze, a nawet na głowie opiekuna. Z kolei ciasne przestrzenie, w których koty zazwyczaj zwijają się w kłębek, pomagają im utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.
Koty śpią w dziwnych miejscach, bo tak nakazuje im instynkt
Instynkt przetrwania, a także osobowość zwierzęcia i jego doświadczenia z przeszłości wpływają na wybór miejsca, w którym kot uda się na drzemkę.
W środowisku naturalnym koty muszą kontrolować, co się wokół nich dzieje – zwłaszcza wtedy, gdy czują się bezbronne. Życie na wolności oznacza nieustanną świadomość istniejącego zagrożenia. Dlatego może ci się wydawać, że twój kot czasami przesadnie reaguje na pewne dźwięki, ruchy czy przedmioty. Nawet jeśli mruczki są udomowione, to musimy pamiętać o tym, że czujność nie zniknęła z ich genów. Dlatego mruczki często wybierają miejsca, które znajdują się na wysokościach, tak by mieć oko na wszystko, co dzieje się dookoła. Często właśnie z tego powodu możemy dostrzec dzikie koty drzemiące na gałęziach drzew.
Zapewne zdążyłeś zaobserwować, że twój kanapowy drapieżca dużo swojego czasu poświęca na sen. Miejsca do zaśnięcia wybierają zgodnie ze zdolnością do obrony lub szybkiej ucieczki. Możesz pomyśleć, że to nie dotyczy twojego mruczka, który przecież wygląda na całkowicie zrelaksowanego. Pamiętaj jednak, że ich instynkt jest aktywny przez cały czas, ale tak jakby „uśpiony”.
Chcą się ukryć
Koty śpią w dziwnych miejscach, ponieważ od czasu do czasu lubią się ukryć przed otoczeniem. Najczęściej udają się wtedy w miejsca, które mają tylko jedno wejście. W ten sposób nie muszą przez cały czas pozostawać czujne. Często wybierają przestrzenie, które są oddalone od innych domowników. Ciasne i ograniczone miejsca – jak pudełka – sprawiają, że koty czują się bezpiecznie. Boki pojemnika działają niczym zbroja, która osłania zwierzę przed drapieżnikami. Dzięki temu nie musi cały czas mieć się na baczności, a zatem jest mu łatwiej uciąć sobie drzemkę. Ponadto pudełka pomagają kotom zmniejszyć stres.
Zabiegają o uwagę
Czasami koty śpią w dziwnych miejscach, ponieważ w ten sposób chcą przyciągnąć uwagę swoich ulubionych ludzi. Często relaksują się przy książkach, podczas gdy ich opiekunowie próbują je czytać. Kładą się bezpośrednio przed telewizorami, skutecznie uniemożliwiając pracę lub oglądanie filmu. Wśród kotów poszukujących uwagi popularne są również… komputery i ich klawiatury.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined