18.03.2019
Dlaczego koty się wylizują? Higiena nie jest jedynym powodem
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty regularnie oddają się pielęgnacji swojego futra i poświęcają na nią dużo czasu. Nie każdy jednak wie, że higiena nie jest jedynym powodem, dla którego koty się wylizują.
fot. Shutterstock
Jeśli chodzi o higienę osobistą, to koty są prawdziwymi mistrzami czystości. Wszystko za sprawą ich idealnego przyboru do pielęgnacji – języka. Nie bez powodu porównuje się go do tarki czy papieru ściernego. Na kocim języku znajdują się małe kolce, które znakomicie sprawdzają się podczas czyszczenia futra. Domowe tygryski poświęcają bardzo dużo czasu na pielęgnację. Higiena nie jest jednak jedynym powodem, dla którego koty się wylizują.
Koty się wylizują, aby…
Kocięta uczą się pielęgnacji od swojej mamy, która liże maluchy nie tylko po to, aby były czyste, ale też po to, by stymulować je do wypróżniania się, zachęcić do jedzenia czy po prostu zapewnić im komfort.
Małe kotki naśladują swoją mamę i w wieku pięciu tygodni zaczynają wylizywać sierść swojego rodzeństwa. Wzajemna pielęgnacja może służyć też wzmocnieniu więzi między zwierzętami.
…ukryć zapach przed drapieżnikami
Koci węch jest znacznie lepszy od naszego, a sam zapach odgrywa dla mruczków ważną rolę. Nasze domowe tygryski wciąż dużo łączy z ich dzikimi kuzynami. Koty jako łowcy muszą być czyste, w przeciwnym razie ich zapach mógłby przedwcześnie zaalarmować zwierzynę o ich obecności.
Jako opiekun kota mogłeś zauważyć, że wylizuje się on również po jedzeniu. Jest to niezwykle ważny, a także instynktowny rytuał, który ma na celu pozbycie się zapachu zjedzonej zwierzyny, by samemu nie stać się ofiarą. W ten sam sposób domowe mruczki będą chciały pozbyć się smaku karmy.
…się zrelaksować
Wylizywanie futra jest pewną formą relaksu. Dzięki temu koty rozładowują napięcie i stres. Pewnie nie raz byłeś świadkiem, gdy po nieudanym skoku na półkę twój pupil nagle zaczął się wylizywać. W ten sposób „mówi do siebie”, że „nic się nie stało” i się uspokaja.
…złagodzić ból lub zmniejszyć dyskomfort
Czasem koty się wylizują, gdy doznają jakiegoś urazu. W ten sposób łagodzą ból, oczyszczają ranę i zapobiegają infekcji. Mogą to również robić w przypadku inwazji pcheł. Ich szorstkie języki usuwają także martwe komórki naskórka.
Ponadto koty nie pocą się tak, jak ludzie. Zwilżenie ich futra śliną pomaga im ochłodzić się w upalne dni.
Nadmierna pielęgnacja
Z racji tego, że koty bardzo dużo czasu poświęcają na pielęgnację, opiekun łatwo może przeoczyć moment, w którym staje się ona zbyt intensywna – chyba że na ciele zwierzęcia są widoczne rany od nadmiernego wylizywania futra. Zdarza się, że nadmierna pielęgnacja jest wynikiem silnego stresu lub choroby. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined