27.09.2020
A fuj, kotku! Czemu lubisz wąchać brzydkie zapachy?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot namiętnie tarza się w brudnych ubraniach i butach, a może wącha i liże przepocone miejsca? Choć z naszego punktu widzenia to obrzydliwe, dla kota to zupełnie normalne.
fot. Shutterstock
Idziemy o zakład, że niejednokrotnie widziałeś swojego kota tarzającego się w czyichś butach, z wyjątkowym zapałem obwąchującego torbę z siłowni albo takiego, który zagląda ci pod pachy… Nie da się ukryć, że nieco podkopuje to wizerunek dostojnych kotów czyściochów. No cóż… nikt nie jest idealny. Ale tak właściwie to dlaczego koty lubią niektóre brzydkie zapachy?
Czy koty lubią brzydkie zapachy?
Koty nie są jedynymi zwierzętami, które uwielbiają śmierdzące rzeczy. Na pierwszą myśl przychodzą chociażby psy, które potrafią z przyjemnością wytarzać się w czyjejś kupie… Pamiętajmy jednak, że to, co dla ludzi pachnie brzydko, dla naszych domowych pupili może pachnieć zupełnie inaczej. No i na odwrót działa to podobnie.
Istota zapachu dla zwierząt
Dla zwierząt zmysł węchu jest niezwykle ważny, ponieważ używają go one do komunikowania się z innymi zwierzętami, orientują się dzięki niemu w terenie i poznają swoje życiowe środowisko. Zwierzęta polegają na zmyśle węchu, tak jak my polegamy na naszym wzroku. Zmysł węchu u kota jest około 20 razy silniejszy niż człowieka. Węch psów jest jeszcze doskonalszy! To dlatego zapachy w ich życiu są tak ważne. Najważniejsze jednak, aby zrozumieć, że zapach jest dla kotów czy psów czymś więcej niż tylko zapachem. Jest informacją, listem pozostawionym przez innego osobnika, wiadomością, od której może zależeć ich życie!
Człowiek, czując jakiś zapach, nie może dowiedzieć się zbyt dużo o osobniku, który go zostawił. Może jedynie stwierdzić, czy zapach mu się podoba, czy nie i ewentualnie go z kimś lub z czymś skojarzyć. Koty potrafią wyczytać za pomocą zmysłu węchu o wiele, wiele więcej, np. kiedy, przez kogo i z jaką intencją zapach został pozostawiony.
Dodatkowy zmysł
A i to nie wszystko, bo nasze mruczki wyposażone są w specjalistyczny organ, który jest czymś pomiędzy nosem a językiem. Narząd lemieszowo-nosowy (inaczej narząd Jacobsona) jest dodatkowym narządem węchowym, który pozwala kotom odbierać przekaz feromonowy. Czasami koty wąchają coś namiętnie z otwartym pyszczkiem – to wtedy właśnie uruchamiają ową tajną broń i wykonują czynność specjalistycznie zwaną flehmen. Takie wąchanie może trwać nawet kilka minut, później kot często się oblizuje albo zaczyna znaczyć.
Brudne ubrania, buty, spocone miejsca…
W tym momencie dochodzimy do odpowiedzi na dzisiejsze pytanie: dlaczego koty wąchają śmierdzące rzeczy? Czy koty lubią brzydkie zapachy? Łatwo domyślić się już, co łączy spocone ciało, ubrania po siłowni czy czyjeś buty (najczęściej męskie) – pot. A co pot zawiera? Pod ludzkimi pachami, na stopach, w butach, na ubraniach zbierają się tłuszcze, sole oraz białka, które koty uwielbiają, a także feromony, które są dla nich tym, czym dla nas przekaz słowny. Bingo!
Torba, buty, ubrania, skarpetki – każda z tych rzeczy po obwąchaniu potrafi także opowiedzieć kotu osobną historię. W końcu na odzieży przynosimy wiele zapachów z zewnątrz. To prawdziwa kopalnia informacji. Takie miejsca często po dokładnym wywąchaniu zostają obsikane albo wylizane, czasami również natarte policzkami. Kot ma przez to na celu oznaczyć je jako zidentyfikowane, zaznaczone, swoje, bezpieczne – w zależności od potrzeby i stanu emocjonalnego. Czasami kocim celem jest obwąchanie innego osobnika. Od tyłu. Dzieje się tak, ponieważ koty posiadają gruczoły okołoodbytowe, które produkują wydzieliny również odpowiedzialne za wiele informacji. Ten obszar ciała służy kotom do komunikacji. Również z człowiekiem – to dlatego koty wystawiają się do nas pupą!
To nic złego!
Nie myśl o kocie źle, gdy oddaje się wątpliwej z naszego punktu widzenia czynności. Kot to nie człowiek i antropomorfizacja jego zachowań nigdy nie przynosi właściwych wniosków. Dla kota brzydkim zapachem jest aromat pomarańczy, papryki, cynamonu czy octu, a nie zapachu stóp lub skarpetek opiekuna!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined