08.04.2018
Kotku, gdzie jesteś? Zaskakujące kocie kryjówki
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty to prawdziwi mistrzowie kamuflażu - potrafią dosłownie zapaść się pod ziemię!
fot. Shutterstock
Czasem są banalne, innym razem wręcz przeciwnie – niektóre kocie kryjówki potrafią wprawić nas w osłupienie. Każdy mruczek potrzebuje od czasu do czasu odrobiny prywatności – nie ma nic dziwnego w tym, gdy raz na jakiś czas kot się chowa. Jednak gdy nasz pupil znika nam z oczu na parę ładnych godzin, zaczynamy się niepokoić i przetrząsać mieszkanie. Gdzie on się zaszył?
Kot się chowa – gdzie go szukać?
Chyba każdemu właścicielowi kota przynajmniej raz zdarzyło się wpaść w panikę, gdy mimo usilnych starań nie mógł namierzyć swojego ulubieńca. O ile kot nie opuścił mieszkania, zakończenie takich sytuacji jest najczęściej podobne – kot odnajduje się przypadkiem w najmniej oczekiwanym miejscu. Zdarza się jednak, że po prostu materializuje się obok nas, a my bezradnie pytamy „gdzieś ty był?”…
Gdy kot się chowa, najczęściej wystarczy po prostu poczekać – prędzej czy później pojawi się w zasięgu wzroku (prawdopodobnie w porze karmienia). Jeśli jednak masz ochotę pobawić się z kotem w chowanego, poniżej podpowiadamy, które miejsca powinieneś sprawdzić w pierwszej kolejności.
Kartony i pudełka
Jeśli masz takowe w domu, istnieje bardzo duża szansa, że w którymś z nich znajdzie się twoja kocia zguba. Jak wiadomo, koty uwielbiają ukrywać się w kartonowych wnętrzach – to wymarzone miejsce, by się zaczaić lub po prostu uciąć sobie drzemkę (często jedno płynnie przechodzi w drugie). Nie daj się zwieść rozmiarowi pudła – zdeterminowany mruczek jest w stanie wcisnąć się nawet w sporo za mały karton, przybierając przy tym karkołomną pozycję.
Pod łóżkiem lub w kanapie
To bardzo popularne kocie kryjówki – jest w nich ciemno i zacisznie, choć już niekoniecznie ciasno. To jedno z ulubionych miejsc kocich zbiegów, którzy wyczuwają szóstym zmysłem, że zbliża się czas wizyty u weterynarza – schowanego pod łóżkiem kota wcale nie tak łatwo dosięgnąć, nie wspominając o mruczku ukrytym we wnętrzu kanapy.
Kosz na pranie
Nawet jeśli z naszego punktu widzenia jest to niesmaczne, wiele kotów uwielbia zagrzebywać się w brudnych rzeczach. Wysokie ścianki tworzą schronienie, a otwory w koszu pozwalają na obserwację otoczenia (koty nie zdają sobie sprawy, że za ich sprawą są często całkiem dobrze widoczne).
Szafa i komoda
Czyste ubrania i ręczniki również stanowią wdzięczny materiał na kryjówkę. A że przy okazji coś się zwykle pogniecie lub wypadnie na zewnątrz – no cóż, to już nie jest koci problem. Zamknięte drzwiczki nie stanowią przeszkody – zręczna kocia łapka bez problemu je uchyli, a nawet… zamknie za sobą. Właśnie dlatego fakt, że szafa jest zamknięta, wcale nie świadczy o tym, że kota nie ma w środku! Podobna zasada dotyczy szuflad.
Torba, walizka lub plecak
To kolejne świetne kryjówki – papierowe torby i uchylone plecaki działają na wiele kotów jak magnes. Nawet, jeśli są czymś wypełnione – mruczka to nie zniechęci, tym chętniej wciśnie się do środka. Czasem tylko zdradzi go wystający na zewnątrz ogon…
Najwyższy punkt w mieszkaniu
Gdy kot się chowa, czasem wystarczy spojrzeć w górę i uważnie się rozejrzeć – bardzo możliwe, że nasz mruczący towarzysz przysnął np. na szafie lub właśnie obserwuje nas z godnością ze szczytu regału z książkami. Niektóre koty potrafią tak spędzać godziny – nieruchomo i w milczeniu!
Inne, nietypowe miejsca
Wyżej wymienione punkty to w zasadzie tzw. „standardy”, ale bynajmniej nie wyczerpują możliwości kociej inwencji. Kiedyś moi rodzice poskarżyli się, że ich kotka znika na całe godziny bez śladu i nie są w stanie jej znaleźć mimo przetrząsania całego domu. Jakiś czas potem zauważyli, że halogeny zamontowane w suficie w holu na parterze są dziwnie poprzekrzywiane. Okazało się, że kotka urządziła sobie kryjówkę w suficie podwieszanym – wchodziła do wnętrza przez niezabezpieczony otwór wentylacyjny i przy okazji przesuwała halogeny. Po tym odkryciu w otworze szybko pojawiła się kratka, a kotka moich rodziców prawdopodobnie przez wiele tygodni żałowała, że dała się zdekonspirować…
Innym przykładem jest kot znajomego, który uwielbiał przesiadywać za pralką – nie przeszkadzało mu nawet wirowanie, a kto wie, czy nie wręcz przeciwnie. Po takiej „sesji” wychodził z reguły cały zakurzony, a domownicy przez wiele tygodni nie mogli zrozumieć, gdzie on się doprowadza do takiego stanu. Jak widać kocie możliwości są pod tym względem nieograniczone, a liczba kryjówek zależy w dużej mierze od ich fantazji.
A gdzie chowają się wasze koty?
Zgadzacie się z naszą listą? A może wasi ulubieńcy mają całkiem inne, zaskakujące kryjówki? Dajcie znać w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined