16.06.2016
Kot pozbawiony instynktu łowieckiego – czy to możliwe?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy możliwe jest wyhodowanie kota, który nie potrafi polować?
fot. flickr/CC
Koty przez wieki były cenione za swoje umiejętności łapania gryzoni, czym znacząco przyczyniały się do ochrony ludzkich spichlerzy. Choć zdolności łowieckie nadal się czasem przydają – choćby u kotów wiejskich czy wolno żyjących w miastach – pozostaje spora populacja kotów typowo domowych, a wychodzących, które zagrażają rodzimej faunie, głównie ptakom.
Czy możliwe jest wyhodowanie kota, który nie potrafi polować?
Według naukowców z Uniwersytetu w Bristolu instynkt łowiecki kota domowego jest uwarunkowany przez 15 do 20 różnych genów. Prawdopodobnie. Jeśli udałoby się zmapować te geny, a następnie wyeliminować, prawdopodobnie uzyskano by koty bardziej spolegliwe i leniwe, które nie wariowałoby na widok motylka, muchy czy myszy. Pytanie, czy eliminując geny łowiectwa nie wyeliminowano by równocześnie kociej chętki do zabaw, skoków i ruchu? Wszak pogoń za sztuczną myszką, piłeczką czy światłem lasera to pochodna instynktu polowania. Zabawa pomaga silniej związać zwierzę z opiekunem, jest nieoceniona we właściwej socjalizacji, a także zapobiega otyłości i cukrzycy – aktywne zwierzę ma lepszą przemianę materii, łatwiej zachowuje linię, dłużej pozostaje młode i w formie.
Pytanie powinno więc brzmieć: Jak oduczyć mruczka polowań na żywe zwierzęta, zachowując jak najwięcej kota w kocie?
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.04.2025
Czy koty wyczuwają raka? Sprawdź, jak to robią!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie ulega wątpliwościom, że koty to wspaniali ratownicy. Dzięki swoim niesamowitym zmysłom i trosce o opiekunów leczą nas na co dzień oraz w razie ataku groźnej choroby. Okazuje się także, że koty wyczuwają raka!
undefined
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined