04.09.2016
Kot podróżnik – czyli jak podróżować z naszym kociakiem?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jakie przepisy obowiązują odnośnie przewozu zwierząt poszczególnymi środkami komunikacji?
Choć koty słyną z chodzenia własnymi ścieżkami, czasami te ścieżki wskazuje im właściciel, który lubi podróże. Ale nie dopuszcza do siebie myśli o rozstaniu się z pupilem choćby na tydzień lub dwa. Zanim jednak wojaże w kocim towarzystwie dojdą do skutku, warto zapoznać się z przepisami odnośnie przewozu zwierząt poszczególnymi środkami komunikacji.
Kociak w pociągu lub autobusie
Jeśli kot jest przewożony w transporterze, nie ma przeszkód do podróżowania koleją. Zwierzę nie powinno natomiast zajmować miejsca przeznaczonego dla pasażerów. Ponieważ futrzak jest mały, jego transport nie wiąże się także z koniecznością zakupu dodatkowego biletu. Więcej wskazówek na temat przejazdów pociągami, kosztu biletów PKP, warunków dotyczących podróżowania ze zwierzętami oraz wyszukiwania atrakcyjnych połączeń znajdziemy na stronie GoEuro.
Podobnie wyglądają przepisy dotyczące przewozu małych zwierząt autobusem. Właściciele kotów, które są niewielkie, czyste i ciche, nie mają większych problemów z zabieraniem ich na wojaże. Mimo wszystko warto zapoznać się z regulaminem konkretnego przewoźnika, z którego usług chcemy skorzystać. A także zapoznać się z naszymi praktycznymi wskazówkami jak bezpiecznie podróżować z kotem.
Czy możliwe jest zabranie kota na pokład samolotu?
Nie ma jednego, uniwersalnego zestawu przepisów, które obowiązują we wszystkich liniach lotniczych. Informacje na ten temat znajdują się w regulaminach poszczególnych przewoźników. Jednak, co pocieszające, bardzo wiele linii umożliwia podróżowanie z kocim pupilem lub innymi zwierzętami o niewielkich rozmiarach. Po spełnieniu kilku warunków.
Trzeba oczywiście poinformować o tym przewoźnika i uzyskać jego zgodę, zabezpieczyć kota. Transportować go w klatce, a także wyrobić mu paszport, gdyż podróże samolotem dotyczą przeważnie rejsów międzynarodowych. Paszport dla kota może być wydany za pośrednictwem lekarza weterynarii, który ma do tego uprawnienia.
Oprócz tego zwierzak musi mieć wszczepiony mikroczip, którego numer powinien być wpisany do paszportu. Obowiązkowe jest też szczepienie przeciw wściekliźnie. Właściciel kota musi więc mieć stosowne zaświadczenie. Więcej informacji o paszportach dla zwierząt można znaleźć na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Jak wybrać transporter dla kota?
Aby móc bezpiecznie przewozić swojego pupila w samochodzie, pociągu, autobusie czy na pokładzie samolotu, potrzebne jest zaopatrzenie się we wspomniany wcześniej transporter. Jego kupno nie wiąże się z wysokimi kosztami. Oprócz tego, aby podróż była dla kota dogodna, można wyposażyć klatkę w materacyk i zabawkę, a także wziąć futrzakowi na drogę suchy przysmak. Choć profesjonalne transportery są bardzo wygodną opcją, w przypadku jego braku właściciel na czas podróży może umieścić kotka w koszyku lub pudełku (zwierzak musi mieć jednak dobrą wentylację!). Jeśli pojemnik dla zwierzęcia jest otwarty, trzeba uważać, żeby kot z niego nie wyskoczył, dlatego dobrym pomysłem jest przytrzymywanie go na smyczy.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined