22.09.2019
Dlaczego kot pije wodę ze szklanki?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty bywają bardzo wybredne w kwestii picia wody. Niełatwo im dogodzić, ale zdecydowanie trzeba próbować - nawodnienie to bardzo ważna sprawa!
fot. Shutterstock
Miseczka ze świeżą wodą stoi w dostępnym miejscu. Elegancka i nowoczesna fontanna zaprasza do podejścia. Woda z kranu zachęcająco kapie, a twój kot i tak pije tylko ze szklanki? Doskonale to znamy… Dlaczego niektóre koty wybierają właśnie tę formę nawadniania się? Czy to bezpieczne? Istnieje kilka prawdopodobnych powodów, dla których twój mruczek wybiera wodę ze szklanki i kubeczka zamiast pić ją z regularnej miski.
Zwiększone pragnienie
To, że kot lubuje się w piciu z różnych dziwnych miejsc, wcale nie oznacza, że nie pije z tych „normalnych”. Na początek postaraj się ustalić, czy twój kot odczuwa wzmożone pragnienie, które sprawia, że chce pić wodę z dowolnego miejsca, czy po prostu nie lubi swojej miski z wodą. Jeśli uznasz, że wody ubywa zarówno z miseczki, jak i z talerzy w zlewie, a dodatkowo kot natrętnie wsadza pyszczek do szklanki – zabierz ulubieńca na badania kontrolne. Zwiększona ochota na płyny często idzie w parze z pewnymi schorzeniami, takimi jak choćby nadczynność tarczycy, cukrzyca czy choroby nerek. Jeśli dodatkowo zauważysz znacznie większą częstotliwość oddawania moczu – tym bardziej nie zwlekaj z wizytą w lecznicy. Jeżeli kot stracił przy okazji apetyt, a także masę ciała, weź pod uwagę chorobę nerek.
Kot pije ze szklanki? Przyczyną mogą być „błędy miseczkowe”
To istotne, w czym podajesz kotu jeść i pić. Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce, w którym stoją miski i ich liczba. Źle urządzona jadalnie może skutecznie odstraszać mruczka od korzystania z niej.
Unikaj plastikowych pojemniczków. Znacznie lepiej sprawdzą się te wykonane ze stali nierdzewnej, z ceramiki lub ze szkła. Koty zazwyczaj wolą również szerokie i płaskie miski, które nie stymulują nadmiernie ich wibrysów. Kolejna zasada to rozdzielenie wody i pożywienia. Instynkt każe pić kotom wodę oddaloną od miejsca spożywania pokarmu. Dlatego omijaj miski dwukomorowe szerokim łukiem. Osobną miskę z wodą postaw w odległości kilku metrów od tej z karmą.
Ostatnią ważną zasadą jest niekarmienie kotów wspólnie – koty wolą polować samotnie. Podobnie jest w przypadku jedzenia. Zachowanie odpowiedniego dystansu jest konieczne do tego, by koty mogły utrzymać swoje strefy komfortu. Wszystko po to, aby się nie stresowały i wzajemnie nie wyjadały sobie porcji.
Gdy łamiesz zasady związane z miską
Jeśli łamiesz wszystkie miskowe zasady – używasz wąskich pojemniczków, nie praktykujesz podziału miskowego, karmisz koty wspólnie itd. i masz przy tym wrażenie, że kotu/kotom to nie przeszkadza – cóż, to może być jedynie wrażenie. Kot nie powie ci wprost, co mu nie odpowiada. Być może wysyła sygnały, jednak nie zawsze łatwo je zauważyć. Mruczek nie ma innego wyjścia i korzysta z jadalni, jaką mu zorganizowałeś, jeśli jednak mógłby, wybrałby tę urządzoną w zgodzie z jego instynktami. To może być powód, dla którego kot szuka innych źródeł pożywienia i nawodnienia.
Bieżąca woda urody ci doda
Koty zwykle lubią bieżącą wodę – to ewolucyjna pozostałość po ich żyjących na wolności przodkach. Według nich bieżąca woda powinna być świeższa od tej stojącej. Z tego powodu nie zabraniaj kotu pić z kranu, zaproponuj mu także fontannę – choć nie każdy kot się nią zainteresuje. Jeśli kot pije ze szklanki – to wspaniale! Być może uważa to źródło za odpowiedniejsze. Ważne, żeby pił. Jeśli nie ma to nic wspólnego z gorszym samopoczuciem, nie musisz się martwić.
Zagrożenia
Picie ze szklanki nie jest dla kota niezdrowe ani niebezpieczne – dla ciebie też nie. Pod pewnymi warunkami. Zwróć uwagę na to, czy przyzwyczajony i zachęcany kot, który pije ze szklanki, pije z niej jedynie wodę. Uważaj, by nie zajrzał do kubka z gorącą kawą, herbatą, alkoholem albo słodkim napojem. Uważaj także, aby kot nie stłukł szklanki i nie poranił się przy tej okazji oraz nie zaklinował się w naczyniu!
Gdy kot pije ze szklanki…
Koty są bardzo wybredne w sprawie wody i nikt tak naprawdę nie wie, jak im w tej kwestii najlepiej dogodzić. Najlepszym rozwiązaniem jest zaproponowanie jak największej ilości rozwiązań – szklanka może być jednym z nich. Przede wszystkim jednak ważne jest oczytywanie kocich sygnałów, które są wysyłane w naszym kierunku. To dzięki nim możemy poznawać kocie potrzeby.
Gdy kot pije wodę ze szklanki, nie ma w tym nic złego ani dziwnego (jeśli oczywiście nie robi sobie przy tym krzywdy). Być może to zwykła ciekawość, a może świadomy wybór. Może raz spróbowana woda „szklankowa” bardziej zasmakowała kociej ekscelencji (np. była chłodniejsza) i mruczek chętnie będzie do niej wracał w przyszłości. Nie zapominaj o częstej wymianie wody i myciu miseczek, nie ukrywaj przed nim jednak innych źródeł nawodnienia. Niech ma alternatywę!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined