15.04.2018
Jak chodzić z kotem na smyczy?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot na smyczy? Niektórym może wydawać się to absurdalne, ale dla innych odkrywanie przyrody ze swoim kotem to codzienność.
fot. Shutterstock
Wokół wyprowadzania kotów na smyczy narosło wiele kontrowersji, m.in takich, że jest to wbrew kociej naturze. Jednak gdy boimy się puścić naszego mruczka „samopas”, to szelki i smycz mogą okazać się idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach kot na smyczy nie budzi już takiej sensacji, jak dawniej.
W końcu nadeszła upragniona wiosna, a ciepłe dni zachęcają nas do długich spacerów. Psiarze mają idealny pretekst, by mimo ciężkiego dnia w pracy czy w szkole wraz ze swoim pupilem zaczerpnąć świeżego powietrza. A co z kociarzami? Oni również mogą poznawać nowe miejsca i przemierzać kilometry z mruczkiem. Co prawda kot to nie pies i nie każdy będzie chciał opuścić progi mieszkania w szelkach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować – kto wie, może i futrzakowi spodoba się wspólny spacer z opiekunem.
1. Odpowiedni sprzęt
Aby móc wyjść z naszym mruczkiem na spacer, najpierw musimy zaopatrzyć się w odpowiednie szelki i smycz. Oba te akcesoria powinny być przede wszystkim wygodne i lekkie dla kociaka. Zrezygnuj z obroży, gdyż może ona sprawiać mu ból i zdecydowanie większy dyskomfort.
Pamiętaj też, aby szelki nie były zapięte za ciasno, gdyż kot nie będzie czuć się komfortowo. Z kolei założone zbyt luźno grożą natychmiastowym wyswobodzeniem się z nich kota, co na spacerze może skutkować ucieczką naszego pupila.
2. Zaczynamy w domu
Zanim wybierzesz się z kotem na spacer, koniecznie musisz przyzwyczaić go do nowego nabytku. Jeśli myślisz, że twój kociak od razu pokocha szelki i smycz, to niestety jesteś w błędzie. Mruczek musi oswoić się z nieznanymi mu dotąd przedmiotami.
Koty uwielbiają wąchać nowe rzeczy, które pojawiają się u nas w domu i w tym przypadku nie będzie wyjątku – daj mu oswoić się z zapachem szelek i smyczy. Zakładaj kotu szelki, stopniowo wydłużając czas noszenia. Niech ma je założone nie tylko do zabawy, ale też jedzenia. Z czasem o nich zapomni, jeśli jednak mimo kilku prób oswajania kota z szelkami, zwierzę stawia opór – odpuść. W żadnym wypadku nie zmuszaj kota siłą do chodzenia na smyczy!
3. Opuszczamy cztery kąty
Na pierwszy spacer najlepiej wybrać spokojne miejsce, z dala od zgiełku, gdyż nawet najodważniejszy kociak może się czegoś przestraszyć i uciec w stronę krzaków. Uwierz, że ewentualne wyciąganie przestraszonego kota, który zaplątał się tam wraz ze smyczą, nie jest czymś, na co macie ochotę.
Na spacer możesz zabrać ulubioną zabawkę kota. Kiedy znajdziecie ustronne miejsce, zachęć go do zabawy. Dzięki temu zapomni o strachu przed nieznanym otoczeniem, a swoją uwagę skupi na zabawce. Im pewniej twój kociak będzie czuł się na waszych wycieczkach, tym większą przyjemność będą mu one sprawiały – a o to w tym przecież chodzi.
4. Kot na smyczy – oczekiwania a rzeczywistość
Nie oczekuj, że podczas wspólnych wycieczek kot na smyczy będzie chodził posłusznie przy twojej nodze jak pies. W spacerach z kotem na szelkach chodzi przede wszystkim o bezpieczne wyprowadzanie go na zewnątrz, dzięki czemu jego życie będzie wzbogacone.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój kot będzie z zaciekawieniem eksplorować nowe otoczenie. W końcu ma okazję poczuć pęd powietrza przelatujących ptaków nad głową i nie jest ograniczony jedynie do obserwowania ich z okna. Spacer z kotem w szelkach nie jest żadną lekcją „posłuszeństwa”. Dlatego pozwól swojemu kotu przejąć inicjatywę – niech porusza się we własnym tempie i sam zdecyduje, co chce zwiedzać w pierwszej kolejności. Po prostu daj mu się poprowadzić.
Należy mieć na uwadze, że nie każdemu kotu taki spacer przypadnie do gustu. Jeśli mruczek jest typem domatora, to wcale może nie mieć ochoty wyściubiać swojego nosa z mieszkania, a mała wycieczka będzie dla niego jedynie stresującym przeżyciem.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined