08.10.2018
Dlaczego kot liże moje włosy?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czyżby kot postanowił wyrazić swoją opinię na temat twojej fryzury? A może przy każdej możliwej okazji próbuje ci udowodnić, że twoim włosom przydałoby się lekkie odświeżenie?
fot. Shutterstock
Oto typowy scenariusz: śpisz, gdy nagle budzi cię dziwne uczucie. Odruchowo sięgasz ręką do głowy i czujesz, że część twoich włosów jest… mokra. A tuż obok siedzi winowajca tej całej sytuacji. Kot, który spogląda na ciebie okrągłymi ślepiami, a potem wraca do zajęcia, które wcześniej z taką pasją wykonywał, czyli… lizania twoich włosów. Czując, jak mokre są twoje kosmyki, zaczynasz zdawać sobie sprawę, że robi to już od dłuższego czasu. I wtedy zastanawiasz się „dlaczego kot liże włosy?”. Sprawdźmy, co takiego kryje się za tym zachowaniem.
Kot liże włosy, bo… cię lubi
Dr Christensen Bell twierdzi, że lizanie włosów może być sposobem, w jaki kot wyraża swoje uczucia. Wzajemna pielęgnacja jest częstym zachowaniem między kotami, które łączy więź. Będąc opiekunem chociażby dwóch mruczków pewnie nie jest ci obcy widok myjących się wzajemnie domowych tygrysków. Ponadto wzajemna pielęgnacja może być wynikiem odradzającego się instynktu macierzyńskiego. Chociaż i to wyjaśnienie nie do końca znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Zachowanie to bowiem obserwuje się również u kocurków. Inna teoria głosi, że w ten sposób mruczki się relaksują, redukując stres oraz napięcie.
Koty, które są bardzo związane ze swoim opiekunem, mogą uczynić go obiektem powyższego zachowania. W centrum zainteresowania automatycznie znajdą się miejsca porośnięte włosami (co jak co, na głowie mamy ich najwięcej). Jest to całkiem normalne i jeśli przy odświeżaniu twojej fryzury kot nie wyrywa ci pojedynczych pasm, to nie masz się czym martwić. Odwzajemnij jego uczucie i zaoferuj mu solidną porcję pieszczot. W końcu… umył ci włosy.
Kot liże włosy z powodu smaku lub zapachu
Według dr Christensen Bell niektóre koty mogą po prostu cieszyć się smakiem szamponu i innych kosmetyków do włosów, których używasz. Co więcej, smakowite może im się wydawać także sebum wydzielane przez skórę głowy. Niektóre koty mogą być też zafascynowane teksturą włosa.
Jeśli jednak używasz lakieru, pianki do włosów czy innych produktów do stylizacji, to lepiej nie pozwalaj kotu na lizanie twojej czupryny. Przecież nie chcesz, aby spożywał chemiczne substancje zawarte w kosmetykach – mogą mu zaszkodzić.
Kot liże włosy, by oznaczyć terytorium
Niezależnie od tego, czy przebywałeś poza domem przez cały dzień, czy po prostu wyskoczyłeś do pobliskiego sklepu, kot od razu wyczuje inne zapachy, które zebrałeś po drodze. Twój futrzany przyjaciel będzie chciał je usunąć z twojego „futra”, byś pachniał jak on. Zatem od teraz należysz do jego „paczki”. Poprzez lizanie oznaczył cię, tym samym informując inne koty (jeśli masz w domu więcej niż jednego), by trzymały się od ciebie z daleka.
Jak powstrzymać to zachowanie?
Jeśli nie chcesz, aby kot lizał twoje włosy staraj się nie wzmacniać tego zachowania. Jeśli podczas tego pielęgnacyjnego rytuału pogłaszczesz kota lub przemówisz do niego, tym samym nadasz mu komunikat, że jest to czynność przez ciebie aprobowana.
Gdy mruczek próbuje odświeżyć twoją czuprynę, daj mu do zrozumienia, że w tym momencie traci uwagę z twojej strony. Po prostu wstań i odejdź od niego.
Jeśli uważasz, że to produkty do włosów mogą być winowajcą nadmiernego zainteresowania, zmień je na inne. Być może twoje włosy nie będą już dla kota tak atrakcyjne. Mruczki na ogół nie lubią zapachu cytrusów, więc możesz spróbować szamponów i żeli o cytrynowym zapachu.
A czy twój kot liże twoje włosy?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined