26.03.2011
Kot kusy
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeden z najbardziej tajemniczych gatunków kotowatych, do niedawna uznawany za wymarły. Posiada jedną niezwykłą cechę – w jego diecie znajdują się także owoce. Oto kot kusy.
fot. Shutterstock
Kot kusy (Prionailurus planiceps syn. Ictailurus planiceps), jeden z najbardziej tajemniczych i słabo poznanych gatunków kotowatych, do 1985r. uznawany za wymarły. Wszystko co o nim wiadomo, pochodzi z obserwacji mniej niż 20 osobników (ostatnie lata). Posiada jedną niezwykłą cechę – w jego diecie znajdują się także owoce.
Występowanie
– Sumatra
– Borneo
– Półwysep Malajski
Wygląd
Przypomina nieco łasicę ze względu na wydłużony kształt ciała i krótkie łapy. Jego głowa jest płaska, o długim pysku; uszy małe i okrągłe. Ogon krótki.
Gęste futro barwy brązoworudej z ciemnymi cętkami na gardle i wewnętrznej stronie kończyn. Jest jednym z czterech gatunków kotów, które nie potrafią schować swoich pazurów (tak jak gepard, kot z Iriomote i taraj) – między jego palcami jest częściowo rozpostarta błona pławna, co stanowi przystosowanie do wodnego trybu życia.
Prawdopodobnie wydaje podobne dźwięki jak kot domowy (miauczy). Ma zwyczaj znaczenia terenu moczem.
Wysokość w kłębie: 33-50 cm
Długość ciała: 41-50 cm
Długość ogona: 15-20 cm
Waga: 1,5-2,5 kg
Pokarm
Przeważnie żywi się (jako wyjątek wśród kotowatych) roślinami, a szczególnie owocami. Czasami poluje na ryby, płazy lub raki.
Biotop
Koty kuse żyją w lasach deszczowych, blisko wody oraz plantacji palm olejowych. 70% obserwowanych osobników znajdowała się w odległości mniejszej niż 3km od wody.
Tryb życia
Prawdopodobnie nocny, chociaż w niewoli obserwowano jego aktywność również w dzień.
Niewiele wiadomo o rozrodzie. Prawdopodobnie ciąża trwa ok. 56dni, a w miocie jest 1-4 młodych. Różne źródła podają ilość od 2 do 10 osobników żyjących w ogrodach zoologicznych.
Kot kusy znajduje się na Czerwonej Liście w kategorii EN – gatunek zagrożony wyginięciem. Jedynym miejscem, gdzie nie posiada prawnej ochrony jest Brunei. Całą jego populację wolno żyjącą szacuje się na 2,5 tys. dorosłych osobników. Obok badii (kota z Borneo) jest najbardziej zagrożonym wyginięciem kotowatym.
Za: Wikipedia, www.animaldiversity.ummz.umich.edu
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined