18.11.2018
Dlaczego kot jest zazdrosny?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Masz wrażenie, że twój kot jest niezadowolony, gdy inni zwracają na ciebie uwagę? Okazuje się, że zazdrość nie jest jedynie ludzkim problemem.
fot. Shutterstock
Zazdrość nie jest uczuciem zarezerwowanym jedynie dla ludzi. Zdarza się, że kot stopniowo lub nagle staje się zaborczy wobec swojego opiekuna. Niektórzy ludzie mogą traktować to jako przejaw wielkiej miłości i znak przywiązania zwierzęcia do człowieka. Jednak w rzeczywistości zazdrosny kot może stanowić zagrożenie dla samego siebie, domowników czy innych osób znajdujących się wokół opiekuna. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zaborczość przeradza się w agresję. To z kolei może powodować problemy behawioralne. Zwłaszcza w sytuacji, gdy w domu pojawią się goście lub jeśli nowy członek rodziny czy zwierzę nie zostanie prawidłowo wprowadzony na terytorium kota. Spróbujmy zrozumieć, dlaczego kot jest zazdrosny i czy możemy coś z tym zrobić.
Dlaczego kot jest zazdrosny o swojego człowieka?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, zastanówmy się najpierw, jak to wygląda u nas, ludzi. Kiedy ktoś czuje się zazdrosny o inną osobę, zwykle jest to znak, że boi się stracić jej uwagę lub zostać zastąpionym przez kogoś lub coś innego. Oznacza to, że gdy w naszym życiu pojawia się ktoś nowy, zamiast postrzegać tę sytuację jako okazję do wspólnego dzielenia się nowymi doświadczeniami, odbieramy ją jako potencjalne zagrożenie dla stabilnych relacji, które istniały wcześniej.
U kota działa to na podobnej zasadzie. Może nie chcieć dzielić się uczuciami i zabawnymi momentami, które łączą go z opiekunem. Jednak bezpośrednia przyczyna zazdrości nie jest tak skomplikowana, jak w przypadku ludzi. Najczęstszą przyczyną takiego zachowania w świecie zwierząt jest po prostu ochrona zasobów – jedzenia czy miejsca w rodzinie. Dzieje się tak, ponieważ koty z natury są rutyniarzami i nie przepadają za zmianami. Dlatego instynktownie unikają niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji, co z kolei wpływa na ich dobre samopoczucie. Ta rutyna nie polega jedynie na stałych porach jedzenia. Obejmuje ona również ludzi i zwierzęta, z którymi kot wchodzi w interakcje w ciągu dnia. Jeśli mruczek jest przyzwyczajony do samotnego życia z właścicielem, a ktoś inny nagle wkracza w tę relację, może postrzegać to jako zagrożenie dla swojego dobrego samopoczucia i stać się zaborczym.
Obecność nowej osoby w życiu kota może osłabić jego poczucie stabilności i spowodować instynktowne odrzucenie. Zwierzę nie odczuwa w tym przypadku zazdrości, która wpływa na jego ego lub emocjonalną niepewność. Nie chodzi tutaj o złą wolę. Dzieje się tak dlatego, że inna osoba może zagrozić relacjom, jakie kot ma ze swoim opiekunem.
Skąd się bierze ta zazdrość?
Zazdrość z powodu strachu przed utratą zasobów zwykle ma miejsce, gdy w młodości kot nie został właściwie zsocjalizowany. Nikt nie pokazał mu, jak powinien odnosić się do innych zwierząt, ludzi, a nawet zabawek. Kiedy nagle, z dnia na dzień, zostaje narażeny na obecność innej istoty, to w zasadzie nie wie, jak sobie poradzić w tej nieznanej mu sytuacji. Czują się tak, jakby ktoś celowo atakował jego przestrzeń i terytorium. Obawia się, że rzeczy, których potrzebuje w niekrótkim czasie mogą zostać mu odebrane.
Kot może poczuć się odrzucony, gdy jego ludzki przyjaciel przestanie zwracać na niego uwagę. Często dzieje się tak, kiedy w domu pojawia się dziecko, nowy partner czy inne zwierzę. Z racji tego, że niemowlęta wymagają ciągłej opieki i uwagi od rodziców, kot może boleśnie odczuwać zrozumiałą redukcję otrzymywanej uwagi.
Również koty, które mają za sobą traumatyczne przeżycia mogą wykazywać zaborcze zachowania. Jeśli pod swój dach przygarniesz mruczka, a następnie spędzacie ze sobą mnóstwo czasu, między wami wytworzy się silna więź. Co więcej, kot stanie się od ciebie zależny. Zatem nowy domownik czy zwierzę będą postrzegani przez mruczka jako zagrożenie. Dlaczego? Ponieważ kot obawia się, że przez nich wróci do sytuacji sprzed adopcji. Ponadto, jeśli np. kot był maltretowany przez mężczyznę, a do domu wprowadza się osoba tej płci, zazdrość u zwierzęcia może być dodatkowo spotęgowana.
Jak rozpoznać zaborczego kota?
Aby wyrazić swoje uczucia, koty używają swojej mowy ciała. Jak rozpoznać, że kot jest zazdrosny? Sprawdź, czy występują u niego poniższe objawy:
- Zmiana nastroju: twój kot może odczuwać depresję, stać się bardziej przygnębiony i ospały, ponieważ czuje się porzucony przez swojego opiekuna. Mogą nie reagować na pieszczoty lub odczuwają niechęć do zabawy.
- Ukrywanie się: gdy w domu pojawi się nowa osoba, mruczek może się ukrywać. Być może w ten sposób chce sprawić, byś się nim zainteresował i zaczął go szukać lub po prostu ucieka ze strachu.
- Agresja: zazdrosny kot może stać się agresywny i to nie tylko w stosunku do nowego domownika, ale też względem opiekuna. Atakowanie „przeciwnika” jest tutaj podyktowane chęcią zwrócenia na siebie uwagi i zarazem świadczy o nieradzeniu sobie z emocjami.
Gdy kot jest zazdrosny, daj mu dużo uwagi i miłości
Zazdrość twojego kota jest spowodowana wprowadzeniem do domu nowej osoby czy zwierzęcia? Zatem koniecznie zadbaj o to, aby relację pomiędzy tobą, a dotychczasowym kocim mieszkańcem nie uległy zmianie. Wcześniej co wieczór urządzałeś mruczkowi gonitwę po mieszkaniu? Po południu, gdy oglądaliście wspólnie serial, był czas na przytulanki? Staraj się podtrzymać wasze tradycje, nawet jeśli właśnie przyprowadziłeś do domu szczeniaka. Ważne jest, aby mimo nowych istot, w których kot widzi zagrożenie dotychczasowej pozycji, wciąż otrzymywał od ciebie tyle samo uwagi i miłości. Daj mu znać, że chociaż w waszym życiu zaszły pewne zmiany, to nadal troszczysz się o niego tak samo, jak wcześniej. A wasza relacja wcale nie uległa zmianie.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined