04.06.2017
Kot i jego niezwykły przyjaciel
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydra Pip i kot Sam - takiego związku jeszcze nie było!
fot. instagram.com/piptheotter
Przywykliśmy już do informacji o nietypowych więzach przyjacielskich między kotem a przedstawicielem innego gatunku zwierząt – psem, kaczką, wiewiórką, kozą, koniem, a nawet nosorożcem. Ale czy słyszał kto o przyjaźni między kotem a wydrą?
Sam i Pip pod jednym dachem
Sam jest kotem bengalskim. Jego zdjęcia wzbudzają ciepłe uczucia. Wszystko przez nietypową przyjaźń z… wydrą imieniem Pip.
Zwierzęta razem śpią, bawią się, myją nawzajem, a nawet jedzą z jednej miski. Są nierozłączne.
Mało tego. Mają jeszcze dwójkę opierzonych przyjaciół – papugi białobrzuszki.
Ci, którzy znają koty bengalskie, wiedzą, że rasa ta jest jedną z bardziej aktywnych, towarzyskich i pełnych energii. Bengale uwielbiają zabawy, ale nie lubią bawić się w samotności. Potrzebują towarzystwa – drugiego równie zabawowego kota, psa, fretki lub człowieka. Z braku laku może być i wydra.
Kot, wydra i papugi – skąd wzięło się takie towarzystwo?
Ich opiekunka pracuje w ogrodzie zoologicznym. Rok temu samica wydry wydała na świat piątkę zdrowych wydrzątek. Niestety, każda wydrza mama ma tylko cztery sutki. Jedno z maleństw było wciąż niedożywione. By uratować maleństwo przed śmiercią, gdy miało już 3 tygodnie, kobieta zabrała je do domu i troskliwie opiekowała się przez 24 godziny na dobę. Pomogli jej w tym rodzice, z którymi jeszcze wówczas mieszkała.
Gdy dziewczyna miała przeprowadzić się na swoje i zabrać Pipa, by ten nie czuł się samotnie – sprawiła mu równie aktywnego i towarzyskiego kompana w postaci kota bengalskiego. Wydry żyją w rodzinnych stadkach, źle czują się w samotności. Dziewczyna zawsze kochała dziko wyglądające zwierzęta, bengale od dawna ją fascynowały, chciała mieć choć jednego…
I tak w domu Pipa pojawił się Sam. Kot był wyraźnie zdziwiony nowym towarzystwem, za to Pip wcale się Samem nie przejął. Dla ich bezpieczeństwa przez pierwszy dzień były izolowane w osobnych pokojach. Na drugi dzień nastąpiło pełne spotkanie pod okiem człowieka. Niemal od razu zaczęły się bawić!
Wbrew pozorom zaprzyjaźnianie ich ze sobą przebiegło szybko i bezboleśnie – te gatunki są dość blisko ze sobą spokrewnione i mają podobne charaktery. Różni je jedno – wydry są bardziej zorientowane na pełną miskę niż bengale.
Papugi białobrzuche, Red i Silver, przybyły cztery miesiące później. „Miały jaja”, jak mówi ich opiekunka, ustawiły sobie kocio-wydrze towarzystwo. Pip i Sam zajmują się sobą, a papugi sobą.
Wydra w domu – dobry pomysł?
Wydry są cudowne – lgną do opiekuna jak małe dzieci, zawsze skore do zabaw i psot, uwielbiają się przytulać. Potrafią chodzić na spacery na smyczy. Ale… Jest wiele ale. Ciężko nauczyć je początkowo kuwetowania. Mimo iż są inteligentne, niechętnie przychodzą na wołanie i niechętnie reagują nawet na proste komendy. Gdy jedzą – jedzenie jest wszędzie w mieszkaniu. Gdy się kąpią (a kąpiele uwielbiają), zamieniają dom w jezioro. Kochają jeść ponad wszystko, gdyby nie pilnować ich diety, szybko tyją. Podkradają małe przedmioty, rozrzucają wszystko wokół. Mają niespożyte pokłady energii.
Żyjąc z wydrą pod jednym dachem, musisz być szybszy niż ona, bardzo uważny i mieć dar jasnowidzenia. Wydra bywa nieprzewidywalna w zachowaniu wobec obcych – zarówno ludzi jak i zwierząt. Nie, nie robi im krzywdy, nie atakuje, po prostu unika kontaktu. To nie jest łatwe w obsłudze domowe zwierzątko.
Na szczęście Sam pomaga ujarzmić nieco wydrzą energię. Dlatego kot i wydra – to jednak dobre połączenie.
źródło: Instagram, bengalcats
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined