04.06.2017
Kot i jego niezwykły przyjaciel
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydra Pip i kot Sam - takiego związku jeszcze nie było!
fot. instagram.com/piptheotter
Przywykliśmy już do informacji o nietypowych więzach przyjacielskich między kotem a przedstawicielem innego gatunku zwierząt – psem, kaczką, wiewiórką, kozą, koniem, a nawet nosorożcem. Ale czy słyszał kto o przyjaźni między kotem a wydrą?
Sam i Pip pod jednym dachem
Sam jest kotem bengalskim. Jego zdjęcia wzbudzają ciepłe uczucia. Wszystko przez nietypową przyjaźń z… wydrą imieniem Pip.
Zwierzęta razem śpią, bawią się, myją nawzajem, a nawet jedzą z jednej miski. Są nierozłączne.
Mało tego. Mają jeszcze dwójkę opierzonych przyjaciół – papugi białobrzuszki.
Ci, którzy znają koty bengalskie, wiedzą, że rasa ta jest jedną z bardziej aktywnych, towarzyskich i pełnych energii. Bengale uwielbiają zabawy, ale nie lubią bawić się w samotności. Potrzebują towarzystwa – drugiego równie zabawowego kota, psa, fretki lub człowieka. Z braku laku może być i wydra.
Kot, wydra i papugi – skąd wzięło się takie towarzystwo?
Ich opiekunka pracuje w ogrodzie zoologicznym. Rok temu samica wydry wydała na świat piątkę zdrowych wydrzątek. Niestety, każda wydrza mama ma tylko cztery sutki. Jedno z maleństw było wciąż niedożywione. By uratować maleństwo przed śmiercią, gdy miało już 3 tygodnie, kobieta zabrała je do domu i troskliwie opiekowała się przez 24 godziny na dobę. Pomogli jej w tym rodzice, z którymi jeszcze wówczas mieszkała.
Gdy dziewczyna miała przeprowadzić się na swoje i zabrać Pipa, by ten nie czuł się samotnie – sprawiła mu równie aktywnego i towarzyskiego kompana w postaci kota bengalskiego. Wydry żyją w rodzinnych stadkach, źle czują się w samotności. Dziewczyna zawsze kochała dziko wyglądające zwierzęta, bengale od dawna ją fascynowały, chciała mieć choć jednego…
I tak w domu Pipa pojawił się Sam. Kot był wyraźnie zdziwiony nowym towarzystwem, za to Pip wcale się Samem nie przejął. Dla ich bezpieczeństwa przez pierwszy dzień były izolowane w osobnych pokojach. Na drugi dzień nastąpiło pełne spotkanie pod okiem człowieka. Niemal od razu zaczęły się bawić!
Wbrew pozorom zaprzyjaźnianie ich ze sobą przebiegło szybko i bezboleśnie – te gatunki są dość blisko ze sobą spokrewnione i mają podobne charaktery. Różni je jedno – wydry są bardziej zorientowane na pełną miskę niż bengale.
Papugi białobrzuche, Red i Silver, przybyły cztery miesiące później. „Miały jaja”, jak mówi ich opiekunka, ustawiły sobie kocio-wydrze towarzystwo. Pip i Sam zajmują się sobą, a papugi sobą.
Wydra w domu – dobry pomysł?
Wydry są cudowne – lgną do opiekuna jak małe dzieci, zawsze skore do zabaw i psot, uwielbiają się przytulać. Potrafią chodzić na spacery na smyczy. Ale… Jest wiele ale. Ciężko nauczyć je początkowo kuwetowania. Mimo iż są inteligentne, niechętnie przychodzą na wołanie i niechętnie reagują nawet na proste komendy. Gdy jedzą – jedzenie jest wszędzie w mieszkaniu. Gdy się kąpią (a kąpiele uwielbiają), zamieniają dom w jezioro. Kochają jeść ponad wszystko, gdyby nie pilnować ich diety, szybko tyją. Podkradają małe przedmioty, rozrzucają wszystko wokół. Mają niespożyte pokłady energii.
Żyjąc z wydrą pod jednym dachem, musisz być szybszy niż ona, bardzo uważny i mieć dar jasnowidzenia. Wydra bywa nieprzewidywalna w zachowaniu wobec obcych – zarówno ludzi jak i zwierząt. Nie, nie robi im krzywdy, nie atakuje, po prostu unika kontaktu. To nie jest łatwe w obsłudze domowe zwierzątko.
Na szczęście Sam pomaga ujarzmić nieco wydrzą energię. Dlatego kot i wydra – to jednak dobre połączenie.
źródło: Instagram, bengalcats
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined