16.12.2018
Pomocy, kot gryzie kable! Dlaczego to robi i jak go powstrzymać?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Przyczyn tego niebezpiecznego i destruktywnego zachowania może być naprawdę wiele. Najważniejsze to je rozpoznać. Tylko wtedy możemy skutecznie z nimi walczyć.
fot. Shutterstock
Czy twój kot gryzie kable? To zachowanie może mieć kilka różnych przyczyn: od zdrowotnych i genetycznych, po te związane z instynktem. Powstrzymanie mruczka przed podgryzaniem przewodów jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa wszystkich domowników! Przyjrzyj się swojemu kotu i zdiagnozuj przyczynę, a łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie problemu.
1. Instynkt/ciekawość
Częstym powodem, dla którego kot gryzie kable, jest najzwyklejsza kocia ciekawość. Trudno jakkolwiek jej przeciwdziałać, bo dobrze wiemy, że kot, dopóki sam nie sprawdzi, to nie uwierzy. Jeśli mruczek przekona się raz czy drugi, że to „czarne coś” to nie wąż, ogon myszy czy inna potencjalna ofiara, powinien dać sobie spokój z próbami jej unicestwiania. Szczególnie młode kociaki mogą chcieć w ten sposób chciały realizować swój instynkt łowiecki. Powinny jednak szybko z tego wyrosnąć.
2. Syndrom pica
Gdy kot nie chce przestać podgryzać przewodów, powinniśmy głębiej zastanowić się nad przyczyną jego uporu. Być może kotu doskwiera syndrom pica. Co to takiego? To zaburzenia łaknienia, które dość często występuje u kotów domowych. Dotknięty nim mruczek przejawia apetyt na rzeczy, które nie powinny stanowić jego pożywienia. Mogą to być np. sznurki, gumki do włosów, drewno, papier, a także kable elektryczne. Nie trzeba chyba tłumaczyć, czym może skończyć się dla kota taka dieta.
Przyczynami syndromu mogą być m.in. geny, nuda, brak zabawy, stres, tęsknota, ale także deficyty pokarmowe, brak witamin i minerałów w organizmie oraz choroby, np. białaczka czy anemia. Należy w pierwszej kolejności wykluczyć możliwe przyczyny zdrowotne i niedobory pokarmowe, a później skupić się na możliwych niezaspokojonych potrzebach emocjonalnych kota.
3. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
U kotów z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi rozwija się silna potrzeba żucia, ssania, a czasami jedzenia niejadalnych przedmiotów. Poza tym występować może nadmierna pielęgnacja, a także gonienie i gryzienie własnego ogona. Zachowanie to nie jest dla nas w pełni zrozumiałe i może mieć wiele potencjalnych przyczyn, takich jak stres, brak przestrzeni, brak bodźców i stymulacji oraz samotność.
To zjawisko może rozwinąć się u każdego kota. Jednak z jakiegoś powodu najczęściej taką tendencję przejawiają mruczki o orientalnym pochodzeniu (koty syjamskie, birmańskie, orientalne krótkowłose).
4. Chore zęby
Zwierciadłem kociego zdrowia są jego zęby. Problemy z uzębieniem również mogą być przyczyną podgryzania kabli. Koty, które odczuwają ból w pyszczku, próbując go ukoić, gryzą najróżniejsze przedmioty. Ofiarą padają między innymi kable.
Aż 70% kotów zaczyna odczuwać schorzenia przyzębia już przed trzecim rokiem życia. Przyczyną jest najczęściej nieodpowiednie karmienie, ale także geny. Próchnica i kamień nazębny u kota to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również przyczyna poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby zająć się tą kwestią. Jak? Najważniejsza jest profilaktyka. Sprawdzaj stan kocich kiełków regularnie u weterynarza, zapytaj o specjalne pasty niwelujące osad i naucz się… myć kotu zęby. Jeśli zaniedbasz tę sprawę, to niewykluczone, że będzie trzeba naprawiać koci uśmiech za pomocą weterynaryjnych sposobów, najczęściej pod narkozą, co nie jest dla kota niczym przyjemnym.
Gdy kot wymienia zęby
Jeśli kotek jest młody, może po prostu wymienia zęby i gryzie wszystko, co popadnie, by ukoić swędzenie. W takim przypadku pomóc może podsunięcie mu małego gryzaka dla niemowlęcia posmarowanego odrobiną czegoś smakowitego, np. jogurtem.
5. Stres i nuda
Stres może wywołać szeroki zakres dziwnych zachowań. Żucie dziwnych przedmiotów, w tym kabli, ma na celu złagodzenie niepewności. Zajęcie się przewodami elektrycznymi sprawia, że kot czuje się w jakiś sposób emocjonalnie lepiej. W takim przypadku jedynie wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie przyczyn kociego lęku może zakończyć niepożądane zachowanie pupila. Warto absorbować domowego kota różnymi zajęciami, a codzienna zabawa to konieczność. Kot, który ma co robić i czuje, że opiekun się nim interesuje, nie powinien uciekać się do tego typu destrukcyjnych zajęć.
6. Starość
Wzrost natężenia gryzienia kabli obserwuje się często u kotów wchodzących w jesień swojego życia. Jeśli twój kot jest już starszy, może mieć kombinację problemów, które powodują to zachowanie.
U prawie wszystkich kotów rozwija się w pewnym wieku zapalenie stawów, co powoduje drastyczne obniżenie poziomu aktywności. Kiedy kot nie jest w stanie się poruszać, zaspakajać swojej ciekawości lub wchodzić w interakcję ze światem, zaczyna się nudzić. A nuda i wynikający z niej stres mogą spowodować, że kot będzie szukał innych rozrywek. Bardziej przyziemnych. Kable zdają się doskonałą opcją.
W starszym wieku mogą wystąpić również problemy metaboliczne, takie jak nadczynność tarczycy, która zwiększa poziom aktywności lub niedokrwistość, która zwiększa chęć obgryzania różnych przedmiotów. Badanie przesiewowe krwi może ujawnić dający się leczyć problem, dlatego nie omijaj gabinetu weterynaryjnego, gdy masz kociego seniora w domu.
Gdy kot gryzie kable
- udaj się do weterynarza w celu wyeliminowania zdrowotnej przyczyny gryzienia,
- poświęć kotu więcej czasu, baw się z nim, organizuj mu różne zajęcia,
- spryskaj kable jabłkowym, cytrynowym albo miętowym zapachem,
- postaw w okolicy kabli miseczkę z octem,
- zabezpiecz kable za pomocą specjalnych pokrowców,
- nigdy nie karz kota i nie krzycz na niego – to tylko spotęguje problem!
Gdy kot gryzie kable – podsumowanie
Jak widzisz, przyczyn, dla których kot gryzie kable może być naprawdę wiele. Najważniejsze to je rozpoznać. Tylko wtedy może udać nam się skutecznie z nimi walczyć. Zawsze zaczynaj od wizyty u weterynarza, gdyż problemy zdrowotne powinny być eliminowane w pierwszej kolejności. W następnym kroku proponujemy poświęcić więcej czasu i uwagi swojemu pupilowi. Szczególnie takiemu, który jest kocim jedynakiem i nie wychodzi na zewnątrz. Nowe zajęcia powinny odwrócić uwagę mruczka od destrukcyjnych zachowań i uchronić nasze kable od przegryzienia.
Możesz także spryskać kabelki jabłkowym, miętowym lub cytrynowym zapachem. Kilka kropel octu w okolicy przewodów również powinno odstraszyć mruczka, gdyż ten z pewnością będzie wolał ominąć miejsca wypełnione tym aromatem z daleka. Najlepiej jednak skrzętnie ukrywać wszelkiego rodzaju kabelki. Na rynku dostępne są różne rodzaje ochraniaczy/pokrowców na przewody, które mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem.
Pamiętaj, że nigdy nie należy karać kota i na niego krzyczeć. To jedynie pogłębi problem, bo jeśli przyczyną złego zachowania jest stres, krzyczenie na pewno go nie zmniejszy. Tylko przekierowywanie uwagi i pozytywne uwarunkowywanie jej na inne zajęcia może przynieść pożądane efekty.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined