18.04.2018
Dlaczego kot drapie mnie po twarzy?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Masz kota, który gdy tylko kładziesz się spać, natychmiast wchodzi ci do łóżka? A może jeszcze nie pozwala zasnąć drapiąc cię po twarzy?
fot. Shutterstock
Nadeszła pora spania, ale… ty możesz zapomnieć o śnie, bo twój mruczek właśnie rozpoczął wieczorną sesję ugniatania? Co więcej, kot drapie po twarzy i paca cię łapką po nosie? Jak poradzić sobie z tym problemem, radzi behawiorysta, lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska.
Kot drapie po twarzy
Ugniatanie, ssanie płatka ucha, drapanie po twarzy i nosie właściciela zdarza się kotom w różnym wieku. Tego typu zachowania mają swoją genezę w okresie kociego dzieciństwa. Małe kociaki zachowują się w ten sposób wobec swojej matki. Większość z tego wyrasta, jednak u niektórych przechodzi to w nawyk. W dorosłym życiu daje im poczucie bezpieczeństwa i zadowolenie.
Jeśli takie zachowanie nam nie odpowiada, powinniśmy każdą tego typu kocią czynność natychmiast przerywać. Niestety, należy wstać z łóżka i wynieść kota do innego pomieszczenia… Można próbować odgrodzić się od zwierzaka np. poduszką, ale wówczas on będzie drapał tę poduszkę, a problem wcale nie będzie rozwiązany. Inny sposób to smarowanie atakowanych okolic ciała olejkiem cytrynowym lub eukaliptusowym – koty nie lubią tych zapachów.
Skuteczniejszym sposobem jest zapewnienie kotu wieczornej rozrywki. Wspólną zabawą można po prostu kociaka zmęczyć, który zamiast nam przeszkadzać, sam położy się spać.
Aby nie robił tego w naszym łóżku, należy postępować cierpliwe i konsekwentnie. Po pierwsze, trzeba przygotować mu odpowiednie legowisko – wystarczająco duże i wygodne. Koty lubią ciepło, więc trzeba postawić je z dala od przeciągów oraz drzwi. Można na początku umieścić w nim rzecz należącą do nas, np. starą koszulkę czy apaszkę, aby kot skojarzył to miejsce z zapachem opiekuna. Upłynie trochę czasu, zanim przywyknie do spania na swoim posłaniu.
Pierwsze noce mogą być trudne dla właściciela. Jeśli śpi w innym pomieszczeniu, koniecznie należy zamknąć drzwi do sypialni i ignorować koci płacz. Jeśli zaś legowisko znajduje się w naszym pokoju, to za każdym razem, gdy kot próbuje wejść na łóżko, należy wziąć go na ręce i odłożyć na jego posłanie. Każde pozytywne zachowanie np., kiedy położy się w legowisku, warto nagrodzić pieszczotą lub smakołykiem.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined