03.04.2023
Kocur czy kotka? Sprawdź, kiedy płeć kota ma znaczenie!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że kocur jest niezależny i dumny, podczas gdy kocice są przymilne i o wiele grzeczniejsze... Czy płeć kota determinuje jego charakter? Kocur czy kotka – jaką płeć wybrać?
fot. Shutterstock
Tak jak w przypadku każdego gatunku, samce różnią się od samic także u kotów. Zarówno wizualnie, jak i pod względem zachowania. Wiąże się to z zadaniami, jakie natura stawia przed daną płcią. Oczywiście prawdą jest, że każdy kot jest inny. Każdy mruczek ma swój indywidualny i oryginalny charakter, który w dużej mierze zależy od dotychczasowych doświadczeń zwierzaka i odbytego procesu socjalizacji. Jednak płeć również ma pewne znaczenie! Jakie są różnice w zachowaniu kocura i kotki?
Lepszy kocur czy kotka?
To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto dopiero myśli o przygarnięciu kota. Wokół obu płci narosło sporo mitów, przy czym wiele z nich bywa ze sobą sprzecznych. Niektórzy wierzą, że samiczki są milsze i łagodniejsze, podczas gdy kocura trudniej wychować; inni twierdzą, że jest dokładnie na odwrót. Jak to zwykle bywa, teoria swoje, a życie swoje. Prawda jest taka, że charakter zwierzaka to jego cecha osobnicza, nie ma związku z płcią. Należy jednak zaznaczyć, że to stwierdzenie dotyczy… tylko kotów kastrowanych.
Czy charakter kota zależy od jego płci?
Niekastrowany kocur znaczy teren moczem, dużo wokalizuje i odczuwa potrzebę odbywania wojaży poza domem – to prawda. Może też być wyjątkowo żywy, wykazywać się nadmierną energią. Nic dziwnego – w końcu jego zachowanie podyktowane jest przede wszystkim przez buzujące hormony. To zapewne stąd wziął się stereotyp mówiący, że samce są mniej wdzięczne, nie tak towarzyskie, jak kocice, kochają oddalać się na duże dystanse, wdawać w bójki z innymi niekastrowanymi kocurami i w zasadzie trudno nad nimi zapanować. A także, że mają po prostu trudniejszy charakter.
Należy jednak zaznaczyć, że instynkt działa z nie mniejszą siłą w przypadku samic. Kotki w rui podobnie trudno utrzymać w domu, a ich instynktowna potrzeba przedłużenia gatunku staje się naprawdę uciążliwa dla opiekunów.
Zachowania te znacząco ustępują jednak po zabiegu kastracji lub sterylizacji zwierzęcia. Możemy w uproszczeniu powiedzieć, że po unormowaniu się poziomu hormonów pozostaje „czysty” charakter kota. To zaś, jaki on jest, to cecha bardzo indywidualna. Tak jak kocur może być „miziastym”, nader przyjacielskim stworzeniem, tak i niektóre kotki to urodzone indywidualistki, potrzebujące własnej przestrzeni. One także potrafią nieźle łobuzować! Czy zatem płeć kota ma znaczenie w odniesieniu do jego charakteru? W przypadku kotów kastrowanych – absolutnie nie.
Kot czy kotka dla alergika?
Boisz się alergii na kota? Według badań kocury produkują o wiele więcej alergenów niż kotki. Przyczyną jest testosteron – hormon wytwarzany przede wszystkim w jądrach. Jeśli jednak samiec zostanie wykastrowany, jego organizm wydziela testosteron w minimalnych ilościach. Wtedy pytanie o to, czy lepszy jest kocur, czy kotka, przestaje mieć znaczenie. Pamiętaj też, że warto wybierać kota dla alergika, kierując się rasą.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined