10.11.2017
Kot chroni przed astmą
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Obwinia się je o wywoływanie astmy i alergii u ludzi. Nowe badania pokazują coś przeciwnego - kot chroni przed astmą.
fot. Shutterstock
Oto przybywa kolejny naukowy dowód na to, że kot w domu to dobry pomysł. Szczególnie, gdy planujemy dziecko. Kot chroni przed astmą i kilkoma innymi chorobami.
Kot chroni przed astmą małe dzieci
Duńscy naukowcy donoszą, iż obecność kota w domu chroni małe dziecko przed rozwojem astmy. A to dzięki temu, że obecność mruczka sprawia, że u dziecka nie aktywuje się gen odpowiedzialny za występowanie astmy.
Badacze z Copenhagen Studies on Astma in Childhood Research Center (COPSAC) przebadali prawie 400 dzieci, których matki cierpiały z powodu astmy. Grupa badawcza była dobrana celowo – gdy matka choruje na astmę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej dziecko jest nosicielem genu TT. Gdy gen ten ulegnie aktywacji, prawdopodobieństwo zachorowania na astmę podwaja się. W badanej próbie dzieci 1/3 była nosicielami genu TT.
Jak one to robią?
Badania wykazały, że kot w domu, do którego przybywa nowo narodzone dziecko, może powodować blokowanie genu TT. Dodatkowo obecność kota chroni noworodki przed zapaleniem płuc i chorobami dolnych dróg oddechowych. Nie poznano jeszcze mechanizmu, który powoduje taką reakcję – czy chodzi o sam organizm kota, czy też o bakterie, grzyby bądź wirusy wnoszone do domu przez zwierzę.
Co ciekawe, z domowych zwierząt tylko koty są w stanie zablokować gen TT. Psy nie mają tego daru.
Wyniki badań opublikowano w piśmie ScienceNordic.
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined