02.11.2018
Fascynujące fakty o kocich rasach. Za co kochamy koty brytyjskie?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kot brytyjski to gwiazda, bez której nie odbędzie się żadna kocia wystawa. To również mieszkaniec bardzo wielu domów i członek wielu rodzin. Oto kilka ciekawostek na temat tej niesamowitej rasy.
fot. Shutterstock
To jedna z najpopularniejszych kocich ras. Za co kochamy koty brytyjskie? Za to, że przypominają pluszowe misie i za to, że mają bardzo delikatne charaktery. Co więcej – brytyjczyki są po prostu modne. Zobacz, jakie ciekawostki przygotowaliśmy na ich temat.
1. Kot brytyjski czy kot rzymski?
Przypuszcza się, że przodkowie „brytyjczyków” pojawili się w Anglii wraz z najeżdżającymi wyspę rzymskimi legionistami. Rzymianie doceniali koty, biorąc przykład z dużo starszej cywilizacji starożytnego Egiptu. Mieli jednak do nich bardziej praktyczny stosunek. Towarzyszące rzymskim wojownikom krótkowłose koty pochodzące z Rzymu rozprzestrzeniły się po różnych zakątkach Europy, w końcu docierając także do Anglii.
2. Na szkodniki
Początkowo kot brytyjski stanowił zabezpieczenie dla zapasów przed nienasyconymi szkodnikami. Dzięki prowadzeniu niełatwego żywota kota farmerskiego rozwinął silną odporność i do dziś cieszy się dobrym zdrowiem i wyjątkową krzepą. Stopniowo z podwórka wszedł na salony. I to dosłownie.
3. Kot narodowy
Kot brytyjski został po raz pierwszy pokazany na wystawie w Crystal Palace w 1871 roku i od tego czasu pełni rolę brytyjskiego kota narodowego. Wystawa ta było pierwszym tego typu wydarzeniem na świecie. Tak tak – nie tylko my kochamy koty brytyjskie!
4. O włos od zagłady
Podczas I wojny światowej rasa brytyjska prawie całkowicie wymarła. Na szczęście udało się ją uratować, krzyżując pozostałe osobniki z niebieskimi długowłosymi persami. W ten sposób powstała długowłosa odmiana kota brytyjskiego. Choć zabieg pomógł odbudować populację, to „brytolek” miał problem uznaniem. Ponowna rejestracja możliwa była dopiero po trzech kolejnych pokoleniach.
Również II wojna światowa drastycznie przetrzebiła populację. Tym razem do jej odbudowy posłużyły koty kartuskie, burmskie i rosyjskie niebieskie. W efekcie kot brytyjski nabrał nieco obcego wyglądu. Dlatego też zdecydowano się ponownie skorzystać z kotów perskich.
5. 150 barw…
Najczęściej spotykany i cieszący się największą popularnością jest niebieski kolor futra. Jednak różnorodność odmian barwnych jest u „brytyjczyka” imponująca. Wzorzec rasy dopuszcza przeróżne umaszczenia. Rozróżnia się około 150 form barwnych – jednokolorowych (czarny, niebieski, czekoladowy, rudy, liliowy, kremowy i biały), dwubarwnych oraz trójbarwnych.
6. Kot z krainy czarów
Kot brytyjski często jest utożsamiany z Cheshire z książki „Alicja w krainie czarów” Lewisa Carolla. Okrągła głowa z pełnymi policzkami sprawiającymi wrażenie, jakby kot wciąż się uśmiechał, okrągłe wyraziste oczy, małe i szeroko rozstawione uszka – to wszystko kojarzy się z charakterystycznym bohaterem opowiadania.
Ps: Smokey z popularnego filmu „Stewart Malutki” oraz dziewczyna Garfielda – Arlena, różowa i elegancka kotka to także „brytolki”. Srebrny, klasycznie pręgowany kot z logo marki Whiskas, kot z memu internetowego „co ja pacze” również są kotami brytyjskimi. Podobno słynny Kot w Butach (ten ze Shreka) też jest kotem brytyjskim krótkowłosym. Nie bez powodu kochamy koty brytyjskie!
7. Kot brytyjski to jeden z największych kotów domowych
Kot brytyjski potrafi swoje ważyć! To jedna z największych ras kotów krótkowłosych na świecie. Jego pluszowe futro również dodaje mu objętości, a budowa ciała jest niezwykle muskularna. Cechą charakterystyczną jest również duża siła tych zwierząt. Dorosły kocur może osiągnąć wagę nawet do 11 kilogramów, a jego wysokość w kłębie może wynieść nawet 40 cm. Kotki są oczywiście mniejsze.
8. Dziecięcy kompan
Kot słynie z łagodnego temperamentu i wrodzonego spokoju. Taki zestaw cech doskonale sprawdza się w przypadku domów, gdzie mieszkają dzieci. Mruczek da się wygłaskać, ze stoickim spokojem zniesie dziecięce dokazywania. Gdy cierpliwość się skończy – zaprotestuje subtelnie, bądź urządzi po prostu przysłowiowe „angielskie wyjście” z sytuacji.
9. Łakomczuszek
Kot brytyjski bardzo lubi jeść, natomiast nie przepada za nadmierną aktywnością fizyczną. Jest raczej kotem kanapowym. W efekcie potrafi szybko przytyć, dlatego należy bardziej niż u innych ras pilnować jego diety. Pluszowe futro kamufluje ewentualne nadprogramowe fałdki. Wagę brytolka należy regularnie kontrolować!
10. Typowo koci charakter – za to właśnie kochamy koty brytyjskie!
Kot brytyjski to prawdziwy kot. Niektóre rasy bowiem bardziej przypominają psa niż mruczka. Ten kot zachowuje się typowo po kociemu. Nie utrudnia sobie życia, nie marnuje energii. Przedkłada codzienną rutynę i wygodę ponad przygody i niebezpieczeństwa. Kocha człowieka, ale po swojemu – cicho i subtelnie, za to bardzo mocno. Lubi być blisko ludzi. Czasem jednak to „blisko” oznaczać będzie w jednym pokoju, a nie na kolanach.
Kot brytyjski to gwiazda światowych salonów, ekranów i reklam. To prawdziwie koci kot. Jeśli masz zaszczyt opiekować się kotem brytyjskim, koniecznie pochwal się nim w komentarzu!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined