09.04.2018
Kot i joga – połączenie doskonałe! Niezwykła inicjatywa schroniska
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pracownicy kanadyjskiego schroniska dla zwierząt zorganizowali nietypową akcję, która ma pomóc ich podopiecznym.
fot. Shutterstock
Choć w pierwszej chwili brzmi to dziwnie, koty i joga mają ze sobą sporo wspólnego – dobrze wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. A gdyby tak połączyć ćwiczenia z obecnością mruczącego czworonoga, a wręcz zaprosić go do zabawy? Joga z kotem – dlaczego nie? Takie zajęcia naprawdę istnieją!
Joga z kotem, czyli jak wspomóc adopcje
Pracownicy schroniska Bide Awhile dla zwierząt w kanadyjskim mieście Dartmouth postanowili zorganizować nietypową akcję, której celem jest zachęcenie ludzi do adopcji i jednocześnie zbiórka pieniędzy na potrzeby podopiecznych. Gwoździem programu jest joga z kotem, a raczej: z kotami. Dziwaczne? Bynajmniej!
Zajęcia są prowadzone przez certyfikowanych instruktorów i – oprócz ludzkich uczestników – bierze w nich udział około dziewięciu kotów (zarówno dorosłych, jak i kociąt). Organizatorzy akcji twierdzą, że zwierzęta są zafascynowane ćwiczącymi ludźmi i chętnie włączają się do zabawy – zwłaszcza, że uczestnicy wykorzystują podczas sesji kocie zabawki, co czyni całość jeszcze bardziej atrakcyjną.
Z korzyścią dla obu stron
Nietypowe zajęcia kociej jogi to coś więcej niż dobra zabawa – to doskonała okazja do socjalizacji przebywających w schronisku zwierząt, które mają możliwość nawiązywania kontaktu z ludźmi oraz między sobą. Z drugiej strony uczestnicy zajęć poznają podopiecznych Bide Awhile, którzy czekają na adopcję. Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy – opłaty za sesje jogi (jednorazowy wstęp kosztuje ok. 20$) zasilają kasę schroniska.
Kocia joga cieszy się na tyle dużym powodzeniem, że trzeba z wyprzedzeniem robić rezerwacje, by wziąć udział w zajęciach. Nic dziwnego, że organizatorzy planują kontynuować akcję przez cały rok!
Warto zauważyć, że to nie pierwsza taka inicjatywa. O tym, że joga z kotem może być wspaniałą zabawą, przekonali się już jakiś czas temu m.in. mieszkańcy Decatur w Stanach Zjednoczonych, gdzie podobne zajęcia wspólnymi siłami zorganizowała szkoła jogi wraz z lokalnym schroniskiem. Zarówno ludzie, jak i koty byli zachwyceni, a niektórzy z mruczących joginów w trakcie zajęć poznali swoich nowych opiekunów. Oto, jak po mistrzowsku połączyć przyjemne z pożytecznym!
Nie ukrywamy, że chcielibyśmy mieć możliwość udziału w podobnych zajęciach w Polsce – a jakie jest wasze zdanie?
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined