13.10.2015
Jeden zastrzyk zamiast chirurgicznej kastracji?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy jednorazowe podanie środka antykoncepcyjnego może ubezpłodnić kota na dobre? Klasyczne używane dotąd środki nie, ale jest szansa na nowy, działający przez wiele lat.
fot. flickr/CC
Czy jednorazowe podanie środka antykoncepcyjnego może ubezpłodnić kota na dobre? Klasyczne używane dotąd środki nie, ale jest szansa na nowy, działający przez wiele lat.
Do tej pory metodę tę stosowano tylko na myszach. Według naukowców może być alternatywą do zabiegów sterylizacji kotów wolno żyjących.
Wcześniejsze badania wykazały, że pewien adenowirus, może służyć jako wektor przenoszący sekwencje DNA do komórek i zmuszający je do produkcji specyficznych przeciwciał, o których wiadomo, że zwalczają choroby zakaźne, takie jak HIV, malaria czy zapalenie wątroby typu C.
Według nowych badań, opublikowanych w magazynie Current Biology, taki sam sposób może być wykorzystany do ubezpłodnienia zwierząt. Wirus służy do przeniesienia genu, który po połączeniu z DNA komórek zmusza je do produkcji przeciwciał neutralizujących hormon gonadotropinę u myszy. Gonadotropina jest nadrzędnym regulatorem płodności u kręgowców. Pobudza wydzielanie hormonów przysadki, bezpośrednio odpowiedzialnych na powstawanie komórek jajowych i plemników. Bez tych hormonów zwierzę staje się bezpłodne. W starszych doświadczeniach uzyskany efekt utraty płodności był przejściowy. W obecnym badaniu udało się ten czas wydłużyć u niektórych myszy do około 2 miesięcy. Większość myszy była bezpłodna już przez resztę życia.
Według profesora biologii i inżynierii genetycznej Bruca Hay z California Institute of Technology hamowanie gonadotropin jest idealnym sposobem na ubezpłodnienie, a także złagodzenie zachowań związanych z wpływem hormonów płciowych, takich jak agresja i terytorialność.
Sterylizacja przy pomocy zabiegów chirurgicznych jest metodą dość czaso- i kosztochłonną. Naukowcy są przekonani, że oparta na inżynierii genetycznej metoda, zwana wektorową antykoncepcją, w praktyce polegająca na jednorazowym zastrzyku działającym przez resztę życia zwierzęcia, jest metodą przyszłości.
źródło: futurity.org
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined