13.03.2019
Fascynujące fakty o kocich rasach. Kot syjamski – dystyngowany gaduła
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Syjam to kot, który nie da sobie w kaszę dmuchać. Z równym entuzjazmem bawi się i przytula do opiekuna. Jest niezwykle przyjacielski, ale także szalenie aktywny.
fot. Shutterstock
Obdarzony wspaniałym wyglądem, elegancki i smukły kot syjamski jest idealnym towarzyszem dla osób pragnących mieć aktywnego pupila, zawsze gotowego do interakcji zabawy i trudnych wyzwań. Jaki jest kot syjamski? Wymagający – odwzajemnia się za to ogromną ilością uczucia, o którym nie krępuje się miauczeć!
1. Kolumb z Syjamu
Kot syjamski cieszył się w swojej ojczyźnie dużym poważaniem i rzadko był ofiarowywany w prezencie cudzoziemcom. Dlatego właśnie ta wspaniała rasa była nieznana na świecie aż do końca XIX wieku. W 1979 pierwszy kot syjamski został przewieziony do Stanów Zjednoczonych jako prezent dla żony prezydenta Rutherforda B. Hayesa od konsula w Bangkoku. Kotka Siam szybko zadomowiła się w Białym Domu i stała się ulubienicą jego lokatorów. Następni prezydenci, Jimmy Carter i Gerald Ford, również byli szczęśliwymi opiekunami syjamów.
2. Zaborczy pieszczoch
Syjam jest niesamowicie towarzyski i uczuciowy. Nie należy jednak do subtelnych kotów, które grzecznie czekają na swoją kolej. Jego dominujący charakter ukazuje się zarówno w kontaktach z innymi zwierzakami, jak i ludźmi. Nie boi się upominać o swoje, w grupie zawsze dominuje i bywa zazdrosny, a czasem wręcz zaborczy, kiedy chodzi o ulubionego człowieka. Gdy czuje się „niedoopiekowany”, bez skrupułów upomina się o należne zainteresowanie.
3. Koci gaduła
Jedną z kocich metod komunikowania się z człowiekiem jest miauczenie. Niektórzy nazwą to raczej zawodzeniem, lecz skala głosu syjama jest tak szeroka, że trudno ją zdefiniować. Potrafi mruczeć, gruchać, ale także krzyczeć niczym wrona albo dziecko. Prawdopodobnie właśnie dzięki tym umiejętnościom zawsze dostaje to, co chce. Jaki jest kot syjamski? Uparty! Dlatego nie próbuj unikać odpowiedzi. Miauknięcia z pewnością zintensyfikują się, jeśli kot zostanie zignorowany.
4. Magiczny, lecz wcale nie taki dobry wzrok
W oczach tego kota niewątpliwie zaklęta jest magia. Są wyjątkowe, niektórzy mówią, że najpiękniejsze ze wszystkich. Ich migdałowy, lekko skośny kształt i niebieski kolor sprawiają, że kota syjamskiego nie sposób nie zauważyć. Z zauważaniem ma jednak problem on sam, gdyż jego oczy pozbawione są błony odblaskowej, która umożliwia odbijanie światła, gdy jest ciemno. Dlatego właśnie kot syjamski nie jest zbyt aktywny w nocy. Woli wtedy tulić się do swojego opiekuna.
5. Wzór dla innych
Jaki jest kot syjamski? Piękny, mądry i kochany, dodatkowo posiada silne geny. Dlatego właśnie jest wzorem dla innych kotów. Wiele ras pochodzi z krzyżówek z jego przedstawicielami. Do najbardziej znanych należą: koty tonkijskie, burmskie, jawajskie, snowshoe, orientalne, ocicaty, balijskie – długowłose syjamy, himalajskie oraz rasy, w których uznawane są colorpointy.
6. Pierwszy do szkolenia
Kot syjamski jest rasą, którą prawdopodobnie najłatwiej jest nauczyć różnego rodzaju sztuczek. Przy odrobinie wysiłku można wyszkolić go w chodzeniu na smyczy, a nawet przy nodze opiekuna. Z umiejętnością aportowania i przechodzenia przez tory przeszkód (najlepiej takie na wysokościach) chyba się już rodzi. Jest doskonałym myśliwym, dlatego nie zadowoli się zwykłą myszką na wędce. On potrzebuje turbo-myszki chowającej się w najdziwniejszych kryjówkach!
7. Old i modern style
Na przestrzeni lat programy hodowlane zaczęły modyfikować wygląd kota syjamskiego. Niegdyś bardziej krzepkie i zaokrąglone syjamy zaczęły szczupleć i wydłużać swoją sylwetkę. Nowy trend doprowadził do rozbicia świata tych kotów. Syjamy o „dawnym” wyglądzie nazywa się dziś kotami syjamskimi tradycyjnymi lub tajskimi (old style). Natomiast smukłe osobniki to typ nowoczesny (modern style). Niektórzy hodowcy starają się o uznanie kotów tradycyjnych za odrębną rasę.
8. Niezwykłe historie
Jaki jest kot syjamski? Jak każdy z rodziny mruczków – owiany tajemnicą i legendą. Rasa ta najprawdopodobniej wywodzi się z Azji, choć niektórzy upatrują jej korzeni w Egipcie. Znane są natomiast tajskie legendy tłumaczące pewne cechy, które kiedyś prezentowała rasa: zez i załamany ogonek. Otóż koty syjamskie niczym zwierzęta błogosławione żyły kiedyś w świątyniach wraz z mnichami. Pewnego razu jeden z mruczków dostał bardzo ważne zadanie. Miał pilnować świętej wazy. Kot tak przejął się tym zadaniem, że od wpatrywania się w naczynie dostał zeza!
Inna opowieść głosi natomiast, że podłamany ogonek jest skutkiem tego, że jeden z mruczków miał pilnować pierścieni pewnej księżniczki. Założono mu je na ogon, by ich nie zgubił. Pod ciężarem biżuterii ogon ugiął się i taki już pozostał.
Cechy uważane dawniej za królewskie, dziś stanowią poważne mankamenty. Zarówno zez, jak i podłamany ogonek są eliminowane w ramach programów hodowlanych i obie cechy uważa się za wady.
9. Prawdziwa gwiazda
Kot syjamski uwielbia znajdować się w centrum uwagi. Gdy ktoś stara się go zignorować, ten robi wszystko, by go zauważono. Z pewnością grałby pierwszoplanową rolę, gdyby mógł być aktorem. Byłby także liderem każdego zespołu, ponieważ uwielbia przewodzić i dominować. Gorzej z modelingiem, bo syjam mógłby mieć kłopoty z pozowaniem. Woli być w ciągłym ruchu. W grę wchodzi zatem tylko aktywna sesja zdjęciowa. Lubi, gdy się dzieje i to dużo, oczywiście najlepiej wokół niego! Jedną z rzeczy, których koty syjamskie nienawidzą, jest… nuda.
10. Point kot
Ubarwienie point jest jedną z najstarszych kocich barw. Ale czym jest tak naprawdę cały ten „point”? Oznacza to, że konkretne części ciała (pyszczek, uszy, ogon, łapki) mają ciemniejszy kolor od reszty sierści. Ów point może mieć różne kolory: ciemnobrązowy (sealpoint), niebieski (bluepoint), czekoladowy (chocolatepoint), liliowy (lilacpoint), kremowy (creampoint), rudy (redpoint), pręgowany (tabbypoint) i szylkretowy (tortiepoint). Im bardziej kontrastuje z resztą sierści, tym lepiej. Jaki kolor byłby twoim ulubionym?
Jaki jest kot syjamski?
Charakter syjama jest równie wyjątkowy i ekstrawagancki, jak jego wygląd. To jedna z najstarszych i najpopularniejszych kocich ras. Niektórzy porównują jego charakter z psim. Wyróżniają go aktywność, inteligencja, ciekawość, ale również ogromna lojalność wobec opiekuna i ujmująca uczuciowość.
Jednak zamiast pytać o to, jaki jest kot syjamski, zapytajmy, jaki powinien być jego opiekun. Musi to być osoba odważna i pełna witalności. Nie każdy bowiem nadąży nad energicznym mruczkiem, który z równą zawziętością bawi się, co przytula. Człowiekowi syjama przyda się sporo czasu na zajmowanie się swoją kocią pociechą, ale także na podziwianie go. Do tego jednak nie trzeba nikogo namawiać, gdyż kot jest wyjątkowo urodziwy. Kto raz poznał kota syjamskiego, na zawsze pozostanie jego fanem i wyznawcą.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined