02.04.2019
Fascynujące fakty o kocich rasach – egzotyczny mądrala
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Z uwagi na swoje egzotyczne piękno, niezależność, inteligencję oraz łagodne usposobienie, savannah została ogłoszona przez amerykańskich hodowców rasą Trzeciego Tysiąclecia.
fot. Hodowla Kotów Savannah TheCatsAmongUs
Kot savannah to hybryda domowego kota i dzikiego serwala. Jaki jest? Z pewnością duży, piękny, inteligentny i ekstrawertyczny. Poza tym to kot, który fascynuje i wzbudza respekt. Jednak trudna dostępność i wysoka cena takiego mruczka sprawia, że dla niektórych kociarzy ta rasa na zawsze pozostanie tylko marzeniem.
1. Najdroższy kot?
Cena zakupu kota savannah uzależniona jest od jego stopnia bliskości genetycznej z serwalem. Czysta krzyżówka, czyli przedstawiciel z pokolenia F1 cechujący się największym podobieństwem do swoich dzikich przodków, może kosztować nawet 115000 (!) złotych. Jest to jednak w dużej mierze wciąż dziki kot. Osobniki z pokolenia F2, posiadające pulę 30% genów serwala oraz 70% kota domowego warte są od około 5 do nawet 20 tysięcy złotych. Koty z pokolenia F1 i F2 bywają droższe niż serwale czystej krwi. Im dalsza generacja np. F6, tym coraz niższy koszt zakupu (F6 to około 5 tys. zł). To zdecydowanie kot z „wyższej półki”.
Ciekawostka
Najdroższym kotem jest opatentowana i podobno całkowicie hypoalergiczna rasa Ashera – międzygatunkowa hybryda afrykańskiego serwala, azjatyckiego kota bengalskiego i kota domowego. To jedyna chroniona patentem rasa kotów. Stworzyła ją firma Lifestyle Pets z USA w 2006 roku. Taki mruczek kosztuje od 35 do nawet 135 tysięcy dolarów!
2. Największy kot?
Kot savannah jest zaliczany do grona największych kotów domowych. Jak już wiemy, podobieństwo do jego przodka serwala zależne jest od pokolenia. Podobnie jest z wielkością rasy. Im generacja bliższa serwalowi, tym kot będzie większy. Samce mogą osiągać nawet 12 kg i pół metra wysokości. Kocurki są sporo większe od samiczek. Smukłe i umięśnione ciała kotów savannah oraz wyjątkowo długie tylne kończyny dodatkowo potęgują wrażenie, jakie bez wątpienia wywierają na podziwiających je osobach.
3. Długowieczny kot
Jaki jest kot savannah? Długowieczny. Dzięki swoim dzikim przodkom kot ten może pochwalić się dobrym zdrowiem i wysoką odpornością na choroby oraz ewentualne wady genetyczne, a to bezpośrednio przekłada się na długość jego życia. Kot savannah powinien towarzyszyć nam od 15 aż do 20 lat.
4. Zwierzę hiperaktywne
Savannah jest kotem hiperaktywnym i potrzebuje naprawdę olbrzymiej dawki uwagi, ruchu i zabawy. To nie jest rasa, która zadowoli się kilkoma pluszowymi myszkami i papierową kulką rzuconą raz na jakiś czas przez opiekuna. W jej przypadku lepiej sprawdziłby się tor przeszkód na wysokości, z wieloma trudnościami i zabawkami do upolowania, najlepiej zakończony sadzawką. Ten kiciuś potrzebuje sporo przestrzeni. Mieszkanie może okazać się dla niego za małe i zbyt nudne. Idealnie, gdyby miał do dyspozycji ogród z wieloma drapakami i innymi atrakcjami. No i oczywiście z wysokim ogrodzeniem, ponieważ potrafi skakać aż na… 2,5 metra!
5. Kot o cechach psa
Pradziadem tej rasy są dzikie koty, jednak kot savannah przejawia wiele psich cech. Uwielbia spacerować na smyczy bądź w szelkach. Tego mruczka można nauczyć chodzenia przy nodze oraz innych, nawet trudnych sztuczek. Aportowanie to dla niego wspaniała zabawa, tak samo jak harce w wodzie. Na swoich opiekunów czeka z niecierpliwością pod drzwiami i wita ich serdecznymi skokami! Co więcej, uwielbia lizać swojego człowieka i spać z nim w jednym łóżku. W domu nie odstępuje go na krok. Na dowód psiego charakteru doskonale dogaduje się z innymi… psami.
6. Ssssyczący kot
Kot savannah nie tylko potrafi miauczeć, ale również wydawać dźwięki zbliżone do wokalizacji serwala. Tak zwanym „serwalim śpiewem” manifestuje zazwyczaj swoje uczucia. Innymi wydawanymi przez te koty dźwiękami jest syczenie, które można porównać do syku węża. U osób, które nie miały wcześniej styczności z savannah, budzi to zazwyczaj duże obawy. Jednakże zupełnie niepotrzebnie – to tylko groźne pozory.
7. Domowy dzikus
Mimo że kot savannah jest udomowiony, a hodowcy robią wszystko, by eliminować z jego charakteru dzikie cechy, to tak naprawdę w każdym osobniku drzemie mały serwal. Nigdy nie wiadomo do końca, ile kot odziedziczył od swojego przodka i kiedy objawią się jego nieprzewidywalny temperament. Savannah wymaga systematycznej socjalizacji. Szczególnie w okresie młodości. To nie jest typowy kot-maskotka. To wspaniała rasa, jednak bardzo wymagająca, dlatego powinna przebywać w domach bardziej doświadczonych i odpowiedzialnych opiekunów.
8. Czarny kot savannah
Kot savannah wyjątkowo może też występować w jednolitym czarnym umaszczeniu, bez jakichkolwiek cętek, czy plamek. Podobnie jak w naturze czarnego serwala, tak czarnego kota savannah możemy spotkać niezwykle rzadko. To prawdziwy unikat wśród mruczków. Wygląda niczym domowa czarna pantera!
9. Pamięć absolutna
Mówi się, że savannah ma słoniową pamięć. To dzięki niej tak wspaniale uczy się nowych sztuczek i komend. To również dzięki niej tak mocno przywiązuje się do swoich opiekunów. Zmiana domu może wywołać w kocie tej rasy poważną traumę. Ponoć jest w stanie rozpoznać człowieka po wielu latach niewidzenia go. Zwłaszcza takiego, który był mu bliski. Cóż za pamiętliwe koty!
10. Czy kot savannah stanowi zagrożenie dla dzieci?
To nie jest typowy pieszczoch. Nie zniesie wszystkiego z taką cierpliwością jak pers, czy ragdoll. Nie będzie też czerpał przyjemności z dziecięcych pieszczot jak kot burmski, czy birmański. W kocie savannah drzemią dzikie geny, a to może budzić potencjalne niebezpieczeństwo w stosunku do małych dzieci. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak kot został wychowany, czy pochodzi z dobrej hodowli, w której otrzymał odpowiednią socjalizację, jakie geny mieli jego rodzice i jak wobec niego będzie zachowywało się samo dziecko. Poza tym każdy z tych kotów jest silną indywidualnością i trudno o jakiekolwiek uogólnienia.
11. Problemy etyczne
Przeciwnicy hybrydyzacji wskazują na nienaturalność krzyżówki serwala i kota domowego. Po pierwsze, jeśli coś nie istnieje w naturze, to czy stwarzanie tego dla ludzkiego kaprysu jest właściwe? Po drugie, takie połączenie wywołuje nie tylko problemy z ciążą u kotek, z porodem, z karmieniem i z płodnością, ale czasami zagraża życiu samych samic, bądź nowo narodzonych maluchów. Samice kota domowego, znacznie mniejsze od serwala, mogą nie tylko cierpieć podczas zbliżenia i podczas porodu, ale w oczach serwala stanowić cel ataku, a nie partnerkę. Zdarzają się także sytuacje odwrotne – samice serwala rodząc kotki kota domowego, uważają je za ofiary, a nie własne dzieci.
12. Persona non grata
W Australii istnieje zakaz sprowadzania i posiadania kota savannah. Rząd tłumaczy, że rasa ta może stanowić poważne zagrożenie dla endemicznych gatunków zwierząt. Również w USA kot savannah ma ograniczone prawa. Niektóre stany np. Hawaje czy Georgia posiadają surowsze przepisy dotyczące posiadania tego rodzaju hybryd.
Jeśli marzy ci się kot savannah, musisz wiedzieć, jak wiele uwagi potrzebuje od swojego opiekuna. To nie jest kot, który będzie cały dzień grzecznie czekał na kanapie na swojego ludzkiego współlokatora. Jednak bardzo prawdopodobne, że gdybyś miał takiego kota, wcale nie chciałbyś nigdzie wychodzić! Więcej o tej fascynującej rasie przeczytasz TUTAJ.
Zdjęcia dzięki uprzejmości hodowli kotów Savannah TheCatsAmongUs
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined