24.11.2018
Fascynujące fakty o kocich rasach. Magiczny kot bengalski
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gwiazda wystaw i urzeczywistnienie ludzkich marzeń. Moda na dzikie koty trwa w najlepsze, a kot bengalski jest na to doskonałym przykładem.
fot. Instagram/sukiicat
Koty bengalskie to stali bywalcy wystaw. Coraz częściej goszczą także w domach. Wielu straciło głowę dla tego pięknego kota, który wygląda jak miniaturowy lampart. Choć bengale nie są typowymi kotami i choć nie są najprostsze „w obsłudze”, to kociarze totalnie oszaleli na ich punkcie. Jaki jest kot bengalski? Oto kilka ciekawostek na temat tej fascynującej rasy.
1. Tworzywo sztuczne
Kot bengalski nie został stworzony przez naturę. To w pełni sztuczna rasa powstała dzięki ludzkiej wyobraźni. Człowiek od zawsze podziwiał dzikie koty. „Wyprodukował” sobie zatem takiego, którego można trzymać w domu na kolanach. To międzygatunkowa krzyżówka dzikiego kota bengalskiego (zwanego też leopardem azjatyckim) z kotem domowym krótkowłosym. Jaki jest kot bengalski? Wyglądem bardzo przypomina swoich dzikich krewnych, ale jest obdarzony nieco łagodniejszym charakterem. Nieco…
2. W tym kocie wciąż drzemie dzikość
To z pewnością nie jest typowy kanapowiec. Hodowcom zajęło sporo czasu, by wyeliminować dzikie zachowania z jego puli genetycznej i utemperować dominujące cechy. Choć współczesne bengale są już „ucywilizowane”, to wciąż drzemie w nich pierwotna dzikość. Przejawia się sporym temperamentem i nieufnością odziedziczoną po protoplastach, a to sprawia, że niektóre z kotów tej rasy dość ciężko ułożyć. No cóż, z genami nie da się walczyć, aczkolwiek ogromne znaczenie ma poprawna socjalizacja od najwcześniejszych dni życia i indywidualny charakter zwierzaka.
3. Czuły towarzysz
Jeśli kociak został „dobrze ułożony”, stanie się dla swojego opiekuna lojalnym towarzyszem. Przywiązuje się do ludzi i uwielbia spędzać z nimi czas. Jednak zajmuje mu sporo czasu, by w stu procentach komuś zaufać. Choć pochodzi od dzikich kotów, potrafi być nadzwyczaj łagodny i niesamowicie przyjazny. Wesołe usposobienie bengala potrafi niejednokrotnie poprawić humor. To prawdziwy antydepresant w lamparciej skórze.
4. Nie tylko dziki kot bengalski
Kot bengalski to hybryda nie jednego, a dwóch gatunków dzikich kotów. Charakterystyczne rozety na sierści niektórych kotów tej rasy są spadkiem po jeszcze jednym dzikim przodku. W 1991 roku do puli hodowlanej włączono dwie kotki rasy bristol, będącej hybrydą kota domowego z dzikim margajem z Ameryki Południowej – kotem, który mógłby śmiało startować w kocich wyborach piękności.
5. W zdrowym ciele zdrowy duch
Jak jest kot bengalski? Zdrowy! Jest to jedna z młodszych ras i do tej pory nie odnotowano u niej szczególnych dolegliwości ani predyspozycji do konkretnych chorób. Dobre zdrowie również zawdzięczają swoim przodkom.
6. Zamiast psa?
Jeśli chciałbyś mieć psa, chodzić z nim na spacery, ćwiczyć komendy i aportowanie, lecz jednocześnie marzysz o mruczku, to ten kot będzie dla ciebie idealny. Kot bengalski należy do tak zwanych „psich ras”. Inteligencja pozwala mu z łatwością przyswajać naukę, a żywiołowość i ciekawość realizować różnego typu zadania. Domaga się uwagi i przybiega na zawołanie. Wymagająca zabawa i aktywność to dla bengala nie tylko frajda, ale przede wszystkim niezbędny element życia.
7. Śpiewak doskonały
Kot bengalski posiada wiele możliwości dźwiękowych. Jego głos przybiera najróżniejsze brzmienia. Od popiskiwania przez ochrypłe miauczenie po odgłosy przypominające gruchanie gołębia i psie szczekanie, a nawet groźne warczenie w sytuacji, gdy jest zaniepokojony. Lubi, gdy opiekun również komunikuje się z nim za pomocą dźwięków.
8. Miłośnik wody
Większość kotów zawzięcie unika wody. Inne lubią na nią jedynie patrzeć, ale żeby dotknąć? O nie! Bengale natomiast słyną z uwielbienia dla wodnych przygód. Potrafią pływać i robią to z przyjemnością. Zaglądają do zlewu, wchodzą opiekunowi do wanny. Bieżąca woda jest dla nich interesującym źródłem picia, ale nie tylko. Zdarza im się także załatwiać do takich miejsc. To kolejna pozostałość po dzikich przodkach i jeden z najtrudniejszych problemów, z którym borykają się hodowcy.
9. Czesanie? Nie, dziękuję
Futro bengala jest piękne i trzeba o nie odpowiednio dbać. W przypadku tego kota nie należy jednak z pielęgnacją przesadzać. Wystarczy czesać go tylko raz w tygodniu. Nie powinno się wręcz robić tego częściej – można wtedy uszkodzić sierść pupila.
10. Skąd ten blask?
Z pewnością tym, co u bengali zachwyca najbardziej, jest ich sierść. Niezwykle wyraźne wzory mienią się, jakby były posypane złotem. W dotyku futro kota jest aksamitne i śliskie. W obrazie mikroskopowym widać, że włos jest otulony maleńkimi banieczkami powietrza. To one, działając na zasadzie refrakcji kryształków, nadają sierści charakterystyczny blask.
11. Kot bengalski żyje krócej
Niestety, koty bengalskie są rasą, która żyje dość krótko. Nie jest to reguła, lecz przeciętny kot w domowych warunkach wkracza w starość po 10. roku życia. U bengala oznaki starzenia zauważymy szybciej. Różne źródła przedstawiają różne wartości, jednak kot też żyje od około 7 do 13 lat.
Jaki jest kot bengalski?
Koty bengalskie zachwycają swoim wyglądem. Mają także niepowtarzalne charaktery, choć nie są najłatwiejsze w hodowli i opiece. Tej rasy nie poleca się początkującym kociarzom i osobom, które przebywają dużo czasu poza domem. Z nudy i tęsknoty bengale mogą niestety nabroić.
Decydując się na takiego kota, nie powinniśmy ulegać jedynie jego niezaprzeczalnemu pięknu. Choć trudno mu się oprzeć, powinniśmy szczerze zastanowić się, czy będziemy w stanie sprostać jego wymogom i aktywnemu trybowi życia! Niemniej to bezapelacyjnie jedna z najpiękniejszych kocich ras. Kto się zgadza? 😉
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined