23.04.2015
Jak żyć z niesłyszącym kotem
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Większość osób wie, że białe koty, szczególnie z niebieskimi oczami, mogą urodzić się głuche. To jednak nie jedyne przypadki głuchoty u kotów. Zwierzęta te mogą stracić słuch wskutek infekcji lub choroby, zmian degeneracyjnych nerwów, urazów itd.
fot. Shutterstock
Większość osób wie, że białe koty, szczególnie z niebieskimi oczami, mogą urodzić się głuche. To jednak nie jedyne przypadki głuchoty u kotów. Zwierzęta te mogą stracić słuch wskutek infekcji lub choroby, zmian degeneracyjnych nerwów, urazów oraz pewnych lekach. U niektórych ras głuchota pojawia się częściej: u persów, ragdolli, cornish i devon rexów, orientalnych krótkowłosych, manxów, tureckich angora. Wraz z wiekiem u kotów może stopniowo stępiać się słuch, choć jest to proces powolny i raczej nie doprowadza do całkowitej utraty słyszenia.
Oznaki głuchoty
Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo zauważyć, iż kot traci słuch. Wszystko dlatego, że zwierzęta te doskonale dostosowują się do swoich ułomności i w znanym sobie otoczeniu świetnie sobie radzą także przy całkowitej utracie wzroku czy słuchu.
Najprostszy test – gdy kot przebywa niedaleko stołu, rzuć pęk kluczy na blat, ale tak, by kot nie zauważył ruchu. Jeśli nie zareaguje, prawdopodobnie nie słyszy. Podobnie, gdy nie reaguje na dźwięk dzwonka do drzwi czy Twoje wołanie (choć to nie są tak oczywiste sygnały ;)). Możesz też, stojąc za kotem, klasnąć głośno w dłonie, upewniając się, że kot Cię nie widzi. Test powtórz kilkakrotnie.
Zdarza się, że niektórym przypadkom głuchoty towarzyszy dezorienacja i niezborność ruchów, szczególnie tym spowodowanym chorobami i urazami ucha środkowego i wewnętrznego.
Jeśli utrata słuchu pojawiła się z wiekiem, nie da się tego procesu odwrócić ani wyleczyć. Jeśli słuch traci kot młody lub pojawia się nagle, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by zdiagnozować przyczynę i wykluczyć choroby oraz zdecydować o ew. leczeniu. Może to stan zapalny lub infekcja, którą da się wyleczyć i zahamować dalszą utratę słuchu?
Jak żyć z niesłyszącym kotem
Najważniejsze to zapewnienie takiemu zwierzakowi bezpieczeństwa. Stanowczo nie należy go wypuszczać luzem na dwór – ryzyko wpadnięcia pod auto jest ogromne. Jeśli już musi spacerować, to wyłącznie w szelkach i na smyczy, pod opieką człowieka.
W domu staraj się unikać zmian w ustawieniu mebli. Kot tworzy swoistą mapę pomieszczenia, pamięta położenie stołu, łóżka, krzeseł, półek i świetnie się wśród nich porusza, pod waruniem, że nie przesuwamy mebli. Starajmy się nie stawiać na półkach ani blatach rzeczy łatwo tłukących lub mogących zranić kota. Zabezpiecznie okien i balkonu – rzecz oczywista. Jeśli musimy zrobić remont mieszkania, na jego czas udostępnijmy kotu jedno spokojne pomieszczenie, i wypuśmy go dopiero, gdy remont i zamieszanie się skończy.
Gdy kot nie widzi, do komunikacji wykorzystujmy sygnały wizualne oraz dotykowe. Zabawki, światełko laserowe i wspólne zabawy – to nadal świetne sposoby na zacieśnianie więzi z niesłyszącym pupilem.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined