12.08.2014
Jak wprowadzić kota do psiego domu?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jesteś właścicielem psa, ale marzy ci się też kot? Oczywiście, że to możliwe. Poniższe porady pomogą bezpiecznie wprowadzić do psiego domu kociego mieszkańca.
fot. flickr/CC
Jesteś właścicielem psa, ale marzy ci się też kot? Oczywiście, że to możliwe. Poniższe porady pomogą bezpiecznie wprowadzić do psiego domu kociego mieszkańca.
Test osobowości
Nie zwracaj uwagi na umaszczenie kota. Jeśli masz psa, najważniejszym kryterium adopcji lub zakupu będzie charakter kota. A także psa. Wybierz kota, który miał już kontakt z psami, o którym wiadomo, że nie jest przesadnie strachliwy, który jest zrównoważony. Typ luzaka, ze stoickim spokojem reagującego na otoczenie. Szczególnie polecamy adopcję kota z domu tymczasowego, w którym miał do towarzystwa psa lub przygarnięcie kota wychowanego z psem od kocięctwa. Generalnie kociak szybciej zaadoptuje się do psiego domu. Kociak dobrze zsocjalizowany, odważny. Ale zbyt ruchliwe i zabawowe kocię niekoniecznie będzie dobrym wyborem do domu, gdzie mieszka starszy lub schorowany pies. Bo dosłownie może go zamęczyć. Dlatego musisz też wziąć pod uwagę charakter i wiek swojego psa.
Prawo smyczy
Gdy kot już pojawi się w twoim domu, przez pierwsze dni zaleca się kontrolowany kontakt obu czworonogów. Najlepiej trzymać psa na smyczy, gdy przebywa w tym samym pokoju, co kot. Nie napinać smyczy, nie szarpać niepotrzebnie. Trzymać luźno. I obserwować psa. Kot niech robi, co chce. Zapewne będzie zwiedzał i poznawał nowe otoczenie. A Ty obserwuj psa. Reaguj, jeśli będzie przejawiał nadmierne zainteresowanie kotem, jeśli zechce go gonić. Krótkie szarpnięcie smyczą połączone z komendą „zostaw” lub „nie”. Możesz też podawać psu smakołyki, by skojarzył je z obecnością kota.
Oddzielny ale równy
Wielu behawiorystów zaleca, by przez pierwszy tydzień, dwa trzymać kota i psa oddzielnie. Jeśli jedna wydzielona przestrzeń jest mniejsza, np. pokój, należy co kilka dni „zamieniać” zwierzęta miejscami. Można też stosować specjalne bramki do podziału przestrzeni.
Zalecane są spacery z psem kilka razy dziennie pod drzwiami pokoju, w którym przebywa kot. By budować pozytywne skojarzenia, przechodząc obok drzwi, częstujemy psa przysmakiem, chwalimy. Także kot może w tym czasie dostawać jakiś przysmaczek. Obecność drugiego zwierzaka mają zakodować sobie jako coś przyjemnego.
Kontakt pod nadzorem
Przez pierwsze dni i tygodnie nie zostawiaj psa i kota razem bez nadzoru. Jeśli przebywają w tym samym pomieszczeniu, to tylko pod okiem człowieka, który zareaguje w razie konieczności. Niech zwierzęta poznają się w swoim rytmie, ale nic na żywioł. Zarówno pies jak i kot mają się czuć bezpiecznie.
Kocia bezpieczna przystań
Wygospodaruj dla kota przestrzeń, do której pies nie będzie miał dostępu. To ma być miejsce wyłącznie dla kota, jego kryjówka i ostoja. Miejsce bezpieczne, do którego kot będzie miał swobodny dostęp w każdej chwili. To może być legowisko na wysokościach, wysoki drapak z półką, poduchą lub hamaczkiem, ale też szafa wyścielona miękkim kocem.
Gdy kot będzie potrzebował odosobnienia i spokoju, albo zwyczajnie snu, będzie mógł się tam schronić.
Jeśli mimo tych zabiegów po upływie kilku miesięcy pies nadal będzie wykazywał nadmierne zainteresowanie kotem, będzie go ścigał i „polował” na niego, to znak, że należy zaprosić do domu specjalistę behawiorystę i wspólnie opracować indywidualny sposób na dobre relacje między psem i kotem.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined