30.11.2023
10 porad, jak stać się lepszym opiekunem dla kota
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dbasz o swojego pupila jak najlepiej – jest w końcu twoim oczkiem w głowie. Czy możesz coś zrobić, żeby lepiej się o niego troszczyć? Sprawdź naszą listę i poszukaj inspiracji na to, jak stać się lepszym opiekunem dla kota!
fot. Shutterstock
1. Zachęta do aktywności
Kocięta zwykle chętnie bawią się same z siebie. Dorosłe i starsze osobniki często przedkładają drzemkę ponad szalone harce. Całkowity brak ruchu jest jednak niekorzystny dla naszego pupila. Sprzyja nadwadze, przedwczesnemu starzeniu się organizmu (zwłaszcza mózgu) i obniża jakość życia naszego pupila. Nawet jeśli twój kot wydaje się patentowanym leniem, znajdź dwa razy dziennie czas na wspólną zabawę, najlepiej z pełnym łańcuchem łowieckim. Jeśli pupil nie daje się namówić do żadnej aktywności, koniecznie odwiedź lekarza weterynarii. To może być objaw choroby!
2. Wolność wyboru
To nieważne, że masz tylko jednego zwierzaka. Koty kochają mieć możliwość wyboru. Funkcjonują lepiej, kiedy mają możliwość wyboru różnych miejsc do załatwiania się (to stąd reguła, że liczba kuwet powinna być równa liczbie kotów, plus jeden). Chętniej piją wodę, mając dostęp do niej w różnych miejscach w mieszkaniu, ale nigdy w pobliżu kuwety czy misek z jedzeniem. Również jedno posłanie dla kota to zdecydowanie za mało – jeśli nie zapewnisz mu odpowiednich miejsc do wypoczynku, prawdopodobnie zaadaptuje na te potrzeby… twoje meble. Ta mnogość posłań, misek i miejsc do załatwiania się to nie fanaberia – ma to realny wpływ na dobrostan twojego pupila!
3. Miejsca na wysokości
Koty kochają spędzać czas w górnej części mieszkania. Jeśli umieścisz na ścianach półki i kryjówki, będą z nich na pewno korzystać. Nasz pupil czuje się bardziej komfortowo, przebywając na wysokości i mogąc obserwować stamtąd otoczenie. Daje mu to również możliwość schronienia się przed domowym psem, czy… nielubianymi gośćmi. Podobną funkcję mogą spełniać drzewka-drapaki z wysoko umieszczonymi posłaniami oraz specjalne legowiska, które można zainstalować na oknie. W tym ostatnim przypadku pupil będzie miał dodatkowo możliwość obserwacji najbliższego otoczenia nie tylko w domu, ale i poza nim.
4. Regularne odkłaczanie
Koty wylizując się, połykają na co dzień niemałe ilości sierści, które mogą przysporzyć problemów, zalegając w jelicie. Dotyczy to wszystkich kotów, choć do powstawania tzw. kul włosowych bardziej predysponowane są zwierzaki o dłuższej sierści. Regularne stosowanie past odkłaczających lub smakołyków o takiej funkcji pomoże ci lepiej zadbać o pupila. Bezzbożowe, półmiękkie smakołyki Brit Care Snack Functional Hairball (o smaku kaczki) zapobiegają powstawaniu kul włosowych dzięki zawartości psyllium, źródła korzystnego błonnika. Dodatek rokitnika oraz oleju z łososia ma działanie przeciwzapalne.
5. Kocie… używki!
Choć może nie są absolutnie niezbędne, tak zwane „kocie narkotyki”, czyli kocimiętka i waleriana, mogą zapewnić pupilowi sporo radości. Zawarte w nich lotne substancje przypominają działaniem swoiste kocie feromony. To wywołuje u nich euforię, poczucie odprężenia i relaksu. Wypróbuj koniecznie, która bardziej spodoba się twojemu kotu i sprezentuj mu zabawkę z ziołowym wypełnieniem! Możesz również zasiać wybraną roślinę w doniczce, aby umożliwić kotu podgryzanie ulubionego zioła i obcowanie z nim w świeżej formie.
6. Wspólne rytuały
Jak większość zwierząt, koty lubią dość uporządkowane życie, w którym wszystko dzieje się o stałych porach – posiłki, zabawa, wypoczynek. Nie zawsze będziemy w stanie zapewnić pupilowi dokładnie ten sam rozkład dnia, jednak ustalenie wspólnego, codziennego rytuału będzie miało dla niego ogromne znaczenie. Nieważne, czy będzie to przesiadywanie na twoich kolanach podczas porannej kawy, czy może podawanie kotu pysznego smakołyku po powrocie z pracy. Zwierzak nauczy się oczekiwać na ten szczególny moment, a jego niezmienność będzie dawać mu poczucie bezpieczeństwa i wzmacniać więź między wami.
7. Profilaktyka weterynaryjna
Część właścicieli kotów niewychodzących przywiązuje mniejszą wagę do regularnego odrobaczania, szczepień czy ochrony przed pasożytami swoich pupili. To duży błąd! Wiele patogenów możemy przynieść do mieszkania na butach czy ubraniu – to samo tyczy się naszego psa (jeśli takiego również posiadamy), który wychodzi na spacery. Nigdy nie należy też wykluczać ryzyka ucieczki domowego kota, a wtedy ryzyko zetknięcia się choćby z wirusem panleukopenii, będzie wysokie. Dbaj o pupila i stosuj się do zaleceń lekarza weterynarii w kwestii ochrony jego zdrowia. Niewielkie ryzyko nie oznacza jego braku, a niektóre choroby mogą kosztować kota nawet życie…
8. Muzyka relaksacyjna dla… kotów
Pozytywny wpływ niektórych gatunków muzyki na zwierzęta znany jest od dawna; sprawia ona, że zwierzęta domowe są spokojniejsze i szczęśliwsze. Dowiedziono nawet, że… krowy słuchające muzyki klasycznej, dają więcej mleka! Miłośnicy kotów poszli o krok dalej – jeden z amerykańskich artystów w porozumieniu z naukowcami skomponował muzykę przeznaczoną specjalnie dla kocich uszu! Inspirowana rytmem kociego mruczenia, bicia serca kociej matki i odgłosów ssania mleka przez kocięta, przypomina łagodną kołysankę. Nawet zakres tonów jest dostosowany do częstotliwości najlepiej odbieranych przez kocie ucho! Nie czekaj, tylko sprawdź, czy twój pupil doceni wysiłek artysty i zostanie koneserem takiej sztuki.
9. Przejrzyj rośliny doniczkowe
Wiele z nich jest trujących dla naszych pupili… Nawet jeśli wydaje ci się, że twój pupil się nimi nie interesuje, a tym bardziej ich nie podgryza, pamiętaj, że zawsze może zmienić zdanie. Sprawdź, które rośliny domowe kot może podgryzać bez przykrych konsekwencji, a które lepiej sprezentować znajomym lub umieścić w niedostępnym pomieszczeniu. Najpopularniejsze rośliny doniczkowe szkodliwe dla kota to diffenbachia, dracena, bluszcz, zamiokulkas, skrzydłokwiat, kalanchoe i fiołek alpejski (cyklamen). Zagrożenie mogą stanowić również tulipany, a nawet… woda z wazonu, w którym stoją! Tych kwiatów zdecydowanie lepiej unikać w „zakoconym” domu.
10. Wypuszczasz kota? Przemyśl to jeszcze raz…
Statystyki są nieubłagane: długość życia kotów wychodzących jest o wiele niższa niż kotów, które spędzają życie w naszych domach lub korzystają z odpowiednio zabezpieczonych balkonów czy wolier. Na kota czyha wiele niebezpieczeństw, np. wypadki samochodowe, atak psa lub innego zwierzęcia, przypadkowe lub celowe otrucie, zakażenie groźną chorobą zakaźną… Same koty wyrządzają szkody w środowisku naturalnym, siejąc spustoszenie m.in. w populacjach chronionych ptaków. Wszystkie kocie potrzeby, przy odrobinie chęci i wysiłku, możesz z powodzeniem zaspokoić w domu, a pobyt na świeżym powietrzu zapewnić zwierzakowi na osiatkowanym balkonie. Twój pupil będzie wtedy szczęśliwy i przede wszystkim bezpieczny.
Artykuł został przygotowany we współpracy z marką Brit.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2023
Jakie mięso powinien jeść kot? Sprawdź, co mówi zoodietetyk!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nasi mruczący towarzysze, mimo uroczej aparycji, są tzw. mięsożercami bezwzględnymi. Określenie to na szczęście nie dotyczy ich cech charakteru – mówi natomiast o ich potrzebach żywieniowych. Zdrowy kot potrzebuje białka pochodzenia zwierzęcego i powinno być ono podstawą jego diety.
fot. Shutterstock
01.09.2023
Kocięta w nowym domu – jak o nie dbać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak zapewnić kociakowi komfort i ułatwić mu aklimatyzację w nowym miejscu? Kluczową rolę odgrywa pierwszy dzień, który wymaga odpowiednich przygotowań. Przed przyjęciem kota do domu, jako odpowiedzialni opiekunowie, musimy przygotować niezbędne akcesoria – tzw. wyprawkę. Co jeszcze jest istotne, aby kociak poczuł się pewnie i był bezpieczny?
fot. Shutterstock
01.09.2023
Zioła dla kotów – na które zwrócić uwagę w karmach?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastosowanie ziół w kociej diecie może przynosić wymierne korzyści zdrowotne naszym pupilom. Substancje zawarte w roślinach wspomagają poprawę odporności zwierzęcia, biorą udział w profilaktyce wielu schorzeń, a nawet wspierają ich leczenie! Które zioła są szczególnie korzystne?
fot. Shutterstock