23.08.2017
Zanim w kocim domu pojawi się niemowlę
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dziecko w drodze? Gotuj się na catmageddon!
fot. Shutterstock
Narodziny dziecka zmieniają nie tylko życie jego rodziców i pozostałych mieszkańców domu – także i koci tryb życia ulega reorganizacji. Koty są bardzo delikatne i często źle reagują na zmiany w swoim otoczeniu, zanim więc pojawi się nowy domownik, przygotuj do tego kota. Dzięki kilku prostym krokom i Ty i on będziecie spokojniejsi, kiedy niemowlę pojawi się na świecie.
Upewnij się, że twój kot jest zdrowy
Zaplanuj kontrolną wizytę u weterynarza zanim dziecko pojawi się na świecie – zadbaj o odrobaczenie i aktualne szczepienia kota. Zafunduj mu badania krwi. Dzięki temu dowiesz się, czy jest zdrowy, a w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa, będziesz mieć czas by na spokojnie zająć się kocim zdrowiem. Gdy urodzi się dzidziuś, Twój czas będzie mocno ograniczony, lepiej zajmij się tym teraz. Zadbaj także o kocie uzębienie i jeśli zachodzi taka potrzeba, umów się na zdejmowanie kamienia nazębnego.
Rozwiąż wszelkie problemy z kocim zachowaniem
Jeśli Twój kot ma jakiekolwiek problemy z zachowaniem typu gryzienie, drapanie, znaczenie – rozwiąż je teraz, zanim przybędzie dziecko. Skorzystaj z konsultacji z dobrym i polecanym behawiorystą, sięgnij po fachową literaturę lub zasięgnij porady na dobrych forach internetowych. Potem możesz nie mieć na to ani czasu, ani siły – niestety bardzo wiele kotów traci domy z powodu problemów z zachowaniem. Nie odkładaj zatem problemów na później – pamiętaj, że praca nad zmianą zachowania kota jest procesem długotrwałym i wymagającym cierpliwości i spokoju. Zastosowanie środków typu Feliway czy ekstraktów kropli dr Bacha także wymaga czasu.
Przyzwyczaj kota do obcinania pazurów
Skóra dziecka jest o wiele bardziej delikatna od naszej – powinieneś więc dbać o to, by kocie pazurki były zawsze krótko przycięte. Jeśli Twój kot nie lubi obcinania pazurów, zacznij go do tego przyzwyczajać – cotygodniowe skracanie paznokci powinno stać się Waszym rytuałem. Zadbaj o to, by podczas przycinania pazurów być spokojnym, zapewnij sobie pomoc drugiej osoby, nagradzaj kota za dobre zachowanie i nie poddawaj się – spokojem można bardzo wiele zdziałać.
Pomóż kotu zacieśnić więzi z innymi domownikami
Dziecko wymaga poświęcenia mu mnóstwa czasu i energii, oznacza to, że teraz mniej czasu będziesz poświęcać swojemu kotu. Jeśli Twój kot jest szczególnie blisko związany z Tobą, zadbaj o to, by spędzał więcej czasu także z innymi członkami Twojej rodziny – zachęcaj współmałżonka i innych mieszkańców, by częściej zajmowali się zwierzęciem. Dobrym sposobem na zacieśnienie więzów jest karmienie i zabawa.
Zapoznaj kota z zapachami i dźwiękami niemowlęcia
Jeśli masz znajomych, którzy mają dzieci, zaproś ich, by Cię odwiedzili. Dzięki temu kot osłucha się z krzykami, zapachami, a także sposobem poruszania się i gestami typowymi dla małych ludzi. Możesz także nagrać płacz dziecka i odtwarzać go kilka razy dziennie kotu – najpierw cichutko, potem z dnia na dzień zwiększając głośność nagrania.
Przygotuj pokój dziecka z wyprzedzeniem
Urządź pokój dziecka z dużym wyprzedzeniem. Da to kotu możliwość zapoznania się z nowymi przedmiotami, meblami, wózkiem. Nauczysz także mruczka, gdzie absolutnie nie może wchodzić (możesz na przykład wykleić stolik do przewijania dwustronną taśmą klejącą, dzięki temu kot skacząc na niego dozna niemiłego doświadczenia i najprawdopodobniej będzie go omijał w przyszłości). Możesz zdecydować, że pokój dziecka będzie niedostępny dla kota – ucz zwierzaka zakazu wstępu już teraz, dasz kotu możliwość przygotowania się do takiej rewolucji.
Zapachy dziecka przynieś do domu, zanim pojawi się w nim niemowlak
Zadbaj o to, by zaraz po urodzeniu maleństwa, jeszcze przed powrotem ze szpitala, Twój kot poznał jego zapach – niech Twój współmałżonek przynosi ze szpitala do domu ubranka dziecka i inne rzeczy przesiąknięte jego zapachem i daje je kotu. Dzięki temu kot pozna zapachy maluszka zanim ten na stałe się wprowadzi.
Dzięki temu, że odpowiednio wcześniej zaczniesz przygotowywać kota na pojawienie się w domu maleństwa, zarówno Ty jak i Twój kot będziecie spokojniejsi. Twoje wsparcie pomoże mu szybciej i łatwiej zaakceptować zmiany i będziecie mogli obydwoje cieszyć się nowym członkiem rodziny.
Autor: mag
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined